هولتر مانیتورینگ

هولتر مانیتورینگ ( Holter monitoring)

 

ثبت سرپایی امواج قلبی یا هولتر

در بسیاری از بیماران، آریتمی های قلبی بصورت دائم وجود ندارند.

ممکن است آریتمی بیمار یا علائم او بصورت حمله ای و با فواصل غیر قابل پیش بینی بروز کنند.

به این صورت که در زمان ویزیت بیمار، معاینه پزشک و حتی نوار قلب کاملا طبیعی باشد ولی دقایقی بعد یا ساعاتی بعد آریتمی خود را نشان دهد.

در بعضی موارد، ممکن است برای تعیین شدت و اهمیت آریتمی یا تعیین ارتباط آریتمی یافت شده با علائم بیمار لازم باشد یک یا چند روز نوسانات ضربان قلب ارزیابی شود. مثلا در بیمارانی که ضربانات اضافه بطنی (PVC) دارند. مهم است که بدانیم تعداد، شکل و نحوه بروز آن ها در طی شبانه روز چگونه است. در این موارد از روشی به نام هولتر استفاده می‌شود.

هولتر قلب چگونه کار می کند؟

هولتر ریتم قلبی، دستگاه قابل حملی است که بطور مداوم ضربان قلب را ضبط می‌کند.

در این روش دستگاه ثبت کننده نوار قلب، که قبلا دستگاه یا رکوردر به اندازه ۳-۴ برابر گوشی موبایل بود ولی مدلهای جدید فقط به اندازه یک فلش مموری کوچک و در حد ۱۵ گرم وزن دارد به کمک معمولا ۳ سیم  به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت یا طولانی تر به سینه شما متصل می‌شود.

معمولا پزشک از شما خواهد خواست تا فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و علائمی را که مشاهده می‌کنید، با ذکر ساعت بنویسید. بیمار پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت نزد درمانگاه مربوطه بر می‌گردد. در آن جا پس از جدا کردن الکترودها و سیم‌ها، دستگاه هولتر را به یک رایانه متصل می‌سازند. نرم افزار ویژه هولتر ضمن استفاده از فیلترهای نرم افزاری خود اطلاعات ثبت شده در هولتر را آنالیز  و در جداول آماده می‌کند، ضمن اینکه قسمت‌های مهم آن را به‌صورت نوار قلب نشان می‌دهد. این گزارش به‌طور معمول توسط چاپگر متصل به رایانه، چاپ و نسخه‌ای از آن به بیمار تحویل داده می‌شود.

موارد استفاده از هولتر قلب

از این روش در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

۱ . داشتن سرگیچه و یا سنکوپ و غش کردن های بدون علت

۲ . داشتن نامنظمی ضربان قلب که در نوار قلب تشخیص داده نشده است.

این روش دستگاهی شبیه به نوار قلب ولی بسیار کوچکتر و با تعداد سیم های کمتر به بیمار وصل می‌شود.

در مدتی که دستگاه به بیمار متصل است، بیمار باید مانند روزهای عادی فعالیت و زندگی طبیعی خود را داشته باشد. که وقایع قلبی در شرایط عادی ثبت شوند. به بیمار برگه ای داده می‌شود که بیمار باید در آن کلیه علایم خود در طی اتصال هولتر را به دقت یادداشت کند.

مدت اتصال دستگاه بسته به نوع بیماری، فاصله بروز آریتمی و تشخیص پزشک می تواند متفاوت باشد.

در بسیاری از موارد یک یا دو روز کافی است.

اما گاهی لازم است که هولتر برای مدت طولانی تری مثلا یک هفته یا حتی یک ماه متصل باشد.

در این موارد هولتر های بخصوصی استفاده می شوند. که باطری های قویتری دارند و سیم های کمتری به بدن وصل می‌شوند که بیمار میتواند برای استحمام آنها را جدا کند و بعد دوباره وصل کند.

در موارد بسیاری که علایم بیمار با فاصله های طولانی حتی چند ماه یکبار اتفاق میفتند، هولتر میتواند نقش مهمی در تشخیص داشته باشد.

در غالب این بیماران در بین حملات، آریتمی های کوچک یا ضربان های اضافی یا یافته‌های غیرطبیعی دیگر در بین حملات ثبت میشوند که بیمار آنها را احساس نمیکند. ولی یافتن آنها به پزشک برای تشخیص نوع آریتمی کمک می‌کند.

تفاوت نوار قلب با هولتر چیست؟

نوار قلب معمولی تنها قادر به ثبت وضعیت آنی بیمار است درحالی‌که گاهی انواع آریتمی در زمانی بیمار را آزار می‌دهد که در حال انجام کارهای روزانه است یا شب‌هنگام و زمانی که خواب است. مانیتورینگ هولتر این امکان را به پزشک می‌دهد که بتواند روند فعالیت قلبی بیمار را در یک دوره زمانی مشخص در دسترس داشته باشد. تشخیص انواع آریتمی حاد و فلوتر دهلیزی و دیس ریتمی لحظه‌ای توسط این روش امکان‌پذیر می‌گردد.

هولتر ۲۴ ساعته فشارخون در منزل

در این روش، دستگاه فشار سنج اتوماتیکی در اختیار شما قرار می گیرد که در حالی که شما مشغول انجام فعالیت های روزانه خود هستید، بطور مکرر فشارخون و ضربان قلب شما را بررسی و ثبت می‌نماید.

تعداد بررسی فشار خون و ضربان توسط این دستگاه، توسط پزشک معالج تنظیم می شود که معمولا ً هر نیم ساعت تا یکساعت یکبار می‌باشد (که البته در خواب تعداد کمتری صورت می پذیرد).

این دستگاه کوچک و سبک هیچ محدودیتی در فعالیت های افراد ایجاد نکرده و قسمت لاستیکی آن روی بازو بسته شده و قسمت دیجیتال آن در زیر لباس قرار داشته و قابل دیدن برای دیگران نمی باشد. دستگاه بمدت ۲۴ ساعت همراه شخص بوده و وزن و اندازه آن تقریبا ً ۲ برابر گوشی تلفن همراه معمولی می‌باشد.

با توجه به این که فشار خون، در طول شبانه روز تغییرات مکرری دارد.

چنانچه از این دستگاه استفاده شود می تواند اطلاعات دقیق‌تری از میانگین فشار خون بیمار و نیز نوسانات آن در اختیار پزشک قرار دهدو بنابراین تصمیم گیری لازم برای درمان، بصورت کاملتر و بهتر صورت می‌پذیرد.

موارد استفاده از هولتر فشارخون

 • بیمارانی که فقط در موقعیت های خاص مثلادر مطب یا… فشارشان بالا است و در بقیه موارد فشار بالا ندارند.
 • بررسی نوسانات فشار خون در طول ۲۴ ساعت
 • تشخیص افزایش فشارخون در شب
 • بررسی نوسانات فشار خون در حین انجام کارهای روزانه
 • بررسی تاثیر داروها در طول ۲۴ ساعت
 • بررسی فشار خون مقاوم به دارو
 • تصمیم در مورد شروع دارو و در صورتی که فشار خون بیمار لب مرزی باشد.
 • بررسی فشارخون در حین حاملگی
 • بررسی فشار خون ماسکه (افرادی که علیرغم فشاربالا، بدلایلی در مطب فشار خونشان نرمال می‌شود.

در چه صورتی نیاز به استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ وجود دارد؟!

وقتی پزشک احتمال وجود مشکلی در قلب و عروق را تشخیص دهد، اما نتواند آن را با نوار قلب، اکوی قلب یا تست ورزش به‌درستی تشخیص دهد، استفاده از دستگاه هولتر را تجویز می‌کند.

اما به صورت کلی زمانی نیاز به استفاده از دستگاه هولتر وجود دارد که :

 • نیاز به ارزیابی دقیق و طولانی‌تری برای بررسی ریتم ضربان قلب وجود داشته باشد.
 • علائمی نظیر سرگیجه، درد در قفسه سینه، خستگی، تنگی نفس یا غش مزمن شوند.
 • بنا به دلایلی مانند ضخیم شدن دیواره قلب پزشک ریسک بروز حمله قلبی را در بیمار بالا تشخیص دهد.
 • بررسی عملکرد قلب در شرایط عادی و انجام کارهای روزمره مورد نیاز باشد.
 • لازم باشد پزشک بداند آیا قلب بیمار در طی روز ضربان منظمی دارد یا دچار وقفه می‌شود.

در زمان نصب دستگاه هولتر چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

نصب دستگاه هولتر به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. معمولاً پزشک متخصص قلب و عروق یا تکنسینی کارآزموده دستگاه هولتر را به بیمار متصل می‌کند.

در زمان نصب هولتر مانیتورینگ:

 • از بیمار خواسته می‌شود تزئینات فلزی مانند گوشواره، گردن بند یا هر چیز دیگری که ممکن است در کار دستگاه هولتر اختلال ایجاد کند را در بیاورد.
 • بیمار باید لباس خود را تا قفسه سینه بالا بیاورد تا گیرنده های هولتر به چند نقطه از بدن او متصل شود.
 • مناطقی که الکترودها یا همان گیرنده‌ها باید به بدن بیمار متصل شوند، تمیز می‌شوند. ممکن است لازم باشد موی این قسمت‌ها تراشیده شود.
 • کسی که هولتر را به بدن بیمار متصل می‌کند بسته به شکل و اندازه دستگاه ممکن است آن را دور گردن بیمار بیندازید یا به کمر او ببندد.
 • محض اطمینان باطری اضافه دستگاه هولتر به بیمار داده می‌شود. همچنین نحوه تعویض باطری به او آموزش داده می‌شود.
 • سپس از بیمار خواسته می‌شود به انجام فعالیت‌های عادی و روزانه خود بپردازد. همچنین در دفترچه‌ای احوالات کلی خود را اعم از احساس درد در قفسه سینه، سوزش قلب، سرگیجه، سردرد یا تپش شدید را با ذکر زمان دقیق یادداشت کند.

استفاده از دستگاه هولتر نیاز به آمادگی خاصی دارد؟

برای استفاده از دستگاه هولتر نیاز به هیچ پیش زمینه یا آمادگی خاصی وجود ندارد. ضمن آن که هر چیزی که بیمار به آن نیاز داشته باشد توسط پزشک یا متخصصی که دستگاه هولتر را وصل می‌کند، توضیح داده می‌شود.

آیا استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ دردناک، خطرناک یا دشوار است؟

استفاده از دستگاه هولتر دردناک نیست. فقط ممکن است بیمار در محل اتصال گیرنده‌های دستگاه با پوست خود کمی دچار احساس سوزش شود. همچنین این دستگاه برای قلب یا سایر اعضای بدن هیچ خطری ندارد.

اما به دلیل آن‌که بیمار مجبور است دستگاه را بین 24 تا 48 ساعت با خود حمل کند، ممکن است این کار کمی برای او دردسر داشته باشد. مثلاً بیمار موقع استحمام باید دستگاه را از خود جدا کرده و پس از آن دوباره هولتر را به خود متصل کند.

همچنین بیمار باید مراقب باشد که گیرنده‌های دستگاه هولتر در زمان خواب یا انجام فعالیت عادی روزانه از بدن او جدا نشود.

بیمار در زمان استفاده از هولتر چه مواردی را باید رعایت کند؟

به بیمار توصیه می‌شود در طول مدت زمانی که هولتر به او متصل است با تلفن همراه خود کار نکند. همچنین بودن در کنار میدان‌های مغناطیسی شدید، استفاده از وسیله‌هایی که آهن‌ربای خیلی قوی دارند یا دستگاه‌هایی مانند فلزیاب، سیم‌های برق با ولتاژ بالا، ماشین ریش تراش، مسواک برقی و اجاق ماکروویو سبب بروز اختلال در ثبت سیگنال‌های قلب می‌شوند. بنابراین بیمار باید از این وسیله‌ها تا حد امکان دوری کند.

بیمار باید در این مدت از سیگار کشیدن یا مصرف هرگونه دخانیات دیگر خودداری کند. اگر داروی خاصی مصرف می‌کند این موضوع را حتماً به پزشک خود اطلاع دهد. همچنین اگر دچار مشکل تعریق زیاد است مراقب باشد که این موضوع سبب جدا شدن اتصالات هولتر از بدن او یا خاموش شدن دستگاه نشود.

1- کدام مشکلات قلبی توسط هولتر مانیتور تشخیص داده می‌شوند؟

بیماری‌هایی که توسط هولتر قلب شناخته می‌شوند شامل بی‌نظمی در ضربان قلب و ضربان غیر طبیعی یا آرتیمی قلب است. به طور کلی دستگاه هولتر برای بررسی نحوه عملکرد قلب در شرایط عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- در چه صورتی پزشک استفاده از هولتر مانیتورینگ را تجویز می‌کند؟

در صورتی که در آزمایش‌های تشخیصی مانند نوار قلب، اکوی قلب یا تست ورزش هیچ مورد مشکوکی از ضربان نامنظم یا آریتمی دیده نشود، اما پزشک به نحوه عملکرد صحیح قلب در حالت عادی مشکوک باشد. همچنین در صورتی که بیماری با شکایت از درد در قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، احساس سرگیجه یا غش به مرکز درمانی مراجعه کند ممکن است به توصیه پزشک دستگاه هولتر به او وصل شود.

3- هنگام استفاده از هولتر قلب چه کارهایی را نباید انجام داد؟

به‌طور کلی دستگاه‌های الکترونیکی روی عملکرد هولتر تأثیری نمی‌گذارند. اما بیمار در مدت زمان استفاده از هولتر قلب نباید به میدان‌های مغناطیسی وارد شود یا در نزدیکی آهن رباهای قوی قرار بگیرد. همچنین باید از نزدیک شدن به دستگاه‌هایی مانند اجاق‌های ماکروویو، فلزیاب، ردیاب، ماشین اصلاح و مسواک برقی خودداری کند.

4- آیا دستگاه هولتر مانیتور فشار خون را نیز اندازه‌گیری می‌کند؟

دستگاه هولتر مانیتور علاوه بر ثبت وضعیت ضربان قلب، قادر به اندازه گیری فشار خون بیمار در طی 24 ساعت نیز هست.

5- آیا می‌توان با دستگاه هولتر مانیتورینگ خوابید؟

کسی که دستگاه هولتر به او متصل است می‌تواند تمام فعالیت‌های عادی و روزمره خود را انجام دهد. حتی می‌تواند با رعایت جوانب احتیاط با دستگاه هولتر بخوابد. تنها کارهایی که نباید باوجود این دستگاه انجام داد دوش گرفتن، شنا کردن یا خوابیدن به نحوی است که دستگاه هولتر از بدن جدا شود.

6- آیا می‌توان با وجود دستگاه هولتر ورزش کرد؟

در این خصوص حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید. اما اگر از نظر پزشک قلب و عروق منعی برای ورزش کردن با وجود دستگاه هولتر وجود نداشته باشد، باید دقت کنید که هنگام ورزش کردن روی قفسه سینه خود دراز نکشید. همچنین در جایی ورزش کنید که به اندازه کافی خنک باشد تا بدنتان بیش از اندازه عرق نکند تا الکترودهای هولتر از تنتان جدا نشود.

7- چگونه خود را برای استفاده از دستگاه هولتر آماده کنم؟

• قبل از نصب دستگاه در خصوص تمام مشکلات جسمی خود با پزشک قلب و عروق صحبت کنید. • همه داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را به پزشک خود نشان دهید. • قبل از رفتن به کلینیک برای نصب هولتر دوش بگیرید. • یک لباس راحت مانند تی‌شرت به تن کنید. خانم‌ها باید از سینه بندهای راحتی که فلز یا فنر ندارد استفاده کنند.

8- چرا دستگاه هولتر مانیتور بوق می‌زند؟

ممکن است در طول زمانی که دستگاه هولتر به بیمار متصل است، ناگهان شروع به بوق زدن کند. معمولاً این بوق هشدار زمانی شنیده می‌شود که الکترودها از بدن بیمار جدا شده باشد. بنابراین برای رفع این مشکل به محل اتصال الکترودها روی بدن نگاه کنید و اگر اتصال قطع شده، آن را دوباره وصل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید