هولتر مانیتورینگ

آیا تاکنون مشکلات قلبی داشته‌اید؟ اگر تاکنون مشکلات یا عارضه‌های قلبی برایتان اتفاق افتاده باشد ممکن است با روش الکتروکار دیوگرام و هولتر مانیتورینگ آشنایی داشته باشید. تفاوت‌هایی بین این دو روش وجود دارد که ارزش یادگیری را دارد. لازم است که در رابطه با عملکرد این دستگاه‌ها و اینکه چگونه با نظارت بر فعالیت‌های قلبتان، شما را سالم نگه می‌دارند اطلاعاتی داشته باشید. ما در این مقاله تفاوت بین این مانیتورها و کارایی مانیتور هولترینگ را به‌طور کامل توضیح داده‌ایم. در صورت علاقه به کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید.

هولتر مانیتورینگ چیست؟

هولتر مانیتورینگ چیست؟

هولتر مانیتورینگ یک دستگاه کوچک به اندازه یک تلفن همراه است که با باتری کار می‌کند. این دستگاه مجهز به سیم و الکترود به منظور چسبیدن به پوست است. هولتر مانیتور یک نوع دستگاه الکتروکار دیوگرام است که توانایی ضبط ریتم و ضربان قلب فرد را در مدت زمان یک الی دو روز دارد. این دستگاه با وصل شدن به بدن شما توسط لکه‌های کوچک، مانع از انجام فعالیت‌های روزانه‌تان نمی‌شود چراکه هولتر مانیتور یک دستگاه تصویربرداری پوشیدنی است.

در صورتی که پزشک نسبت به الکتروکار دیوگرام معمولی، اطلاعات بیشتری در رابطه با نحوه عملکرد فرد بیمار بخواهد استفاده از هولتر مانیتور را توصیه می‌کند. این دستگاه به الکتروکار دیوگرام سرپایی نیز معروف است زیرا فرد برای استفاده کردن از این دستگاه نیاز به بستری شدن در بیمارستان و یا استراحت در منزل ندارد.

تفاوت میان الکتروکار دیوگرام و مانیتور هولترینگ چیست؟

الکتروکار دیوگرام وظیفه‌ی اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی ضربان قلب را برعهده دارد. نوار قلب دو نوع داده در اختیار پزشک قرار می‌دهد:

 1. مدت زمانی که یک موج برای حرکت از یک سمت قلب به سمت دیگر را طی می‌کند به‌طور دقیق اندازه می‌گیرد.
 2. مشخص می‌کند آیا فعالیت الکتریکی قلب منظم است یا غیر منظم.

اطلاعاتی که در این روش پزشک به دست می‌آورد مشخص می‌کند آیا بخش‌هایی از قلب فرد بزرگ شده؟ بیش از حد کار می‌کند یا نه. الکتروکار دیوگرام یک روش غیرتهاجمی است و هیچ آسیبی به بدن فرد نمی‌زند.

مانیتور هولترینگ وظیفه‌ی نظارت مداوم بر فعالیت‌های قلب را دارد. این دستگاه به صورت سیار یا قابل حمل است که برروی پوست بدن چسبیده می‌شود. مانیتور هولتر طی یک بازه زمانی مشخصی تمامی فعالیت‌های قلب را ضبط می‌کند. به‌طور کلی این دستگاه تصویر کاملی از عملکرد قلب برای تشخیص بیماری‌ها نشان می‌دهد.

الکتروکار دیوگرام جهت کمک به تشخیص بسیاری از مشکلات قلبی رایج در افراد در هر سنی است. با این حال، ممکن است نتایج کاملی که از استفاده از مانیتور هولتر دریافت خواهید کرد، ارائه نکند. در مورد هر گونه نشانه با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید بهترین راه حل را پیدا بکنید.

هولتر مانیتورینگ قلب چیست؟

الکتروکار دیوگرام انواع مختلفی دارد، یکی از این دستگاه‌ها هولتر مانیتورینگ قلب است. هولتر مانیتور وظیفه‌ی ثبت دقیق و منظم فعالیت‌های بدنی فرد بیمار را برای مدت زمان 24 الی 48 ساعت دارد. ریتم‌های نامنظم قلب برخی اوقات به‌خاطر به وجود آمدن شرایط خاصی اتفاق می‌افتند. برای مثال ممکن است فرد (سابقه بیماری قلبی دارد) به دلیل رخ دادن یک سری از اتفاقات در محیط اطرافش دچار تنش و استرس بشود، هنگامی که به بیمارستان مراجعه می‌کند اولین دستور پزشک گرفتن نوار قلب است. اما آریتمی‌هایی که بخاطر استرس و یا فعالیت‌های بدنی رخ می‌دهد در نوار قلب معمولی قابل تشخیص نیستند به همین‌خاطر پزشک از شما می‌خواهد که از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کنید. این دستگاه تشکیل شده از الکترودها، برای استفاده و بستن آن باید چسب‌هایی که سر الکترودها قرار دارد را برروی قفسه سینه خود بچسبانید. هنگام استفاده از هولتر مانیتور شما نیاز به بستری شدن ندارید و می‌توانید مانند زمان‌های دیگر به فعالیتتان ادامه دهید. این دستگاه تمامی اطلاعات مربوط به ضربان قلب، ریتم قلب، احساس درد در قفسه سینه و انواع آریتمی‌ها را به صورت دقیق ثبت می‌نماید.

در چه مواردی باید از هولتر مانیتورینگ استفاده کرد؟

کاربردهای هولتر مانیتورینگ

استفاده از هولتر مانیتور بسته به شرایط خاصی است که دکتر تشخیص می‌دهد، برخی از این موارد عبارتند از:

 • زمانی که سنجش درد قفسه سینه را دیگر با تست ورزش نمی‌توان تکرار کرد.
 • برای سنجش و ارزیابی مواردی مانند سرگیجه، تنگی نفس، خستگی و… که از نشانه‌های یک عارضه قلبی هستند.
 • برای ارزیابی و تشخیص تپش قلب
 • برای ارزیابی ضربان قلب نامنظم
 • برای ارزیابی میزان دریافت اکسیژن توسط قلب
 • برآورد کردن خطرات بیماری‌های قلبی در آینده مانند کاردیو میوپاتی و سندرم ولف که پس از سکته قلبی رخ می‌دهند.
 • در صورت مبتلا بودن به بیماری‌های قلبی، هولتر مانیتور به پزشک شما در تشخیص اینکه آیا داروی مصرفی تاکنون اثربخش بوده یا نه کمک می‌کند.

استفاده از این دستگاه دلایل متعددی دارد که در بالا به تعداد اندکی از آن‌ها اشاره شد.

شرایط وصل کردن هولتر مانیتورینگ چیست و چه کسی این کار را انجام می‌دهد؟

 • استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ به گفته‌ی پزشک و توسط خود یا تکنسین مربوطه انجام می‌شود.
 • قبل از مراجعه به پزشک برای نصب این دستگاه یه حمام بروید.
 • از آنجایی که این دستگاه برروی پوست شما می‌چسبد قبل از رفتن به مطب موهای بدن خود را اصلاح کنید.
 • قبل از گذاشتن هولتر مانیتور باید جواهرات خود را در بیاورید تا باعث ایجاد اختلال در خواندن ضربان قلب نشود.
 • برای اتصال این دستگاه باید از قسمت بالا تنه لخت باشید. (لباس‌های خود را در بیاورید) برخی از افراد ممکن است با خواندن این جمله احساس خجالت و یا ناراحتی بکنند اما جای نگرانی نیست چراکه تکنسین با استفاده از یک ملحفه بدن شما رامی‌پوشاند و فقط قسمت موردنیاز را باز می‌گذارد.
 • الکترودها به قفسه سینه و شکم شما متصل می‌شود. گفتیم که دستگاه هولتر مانیتورینگ دارای الکترودهایی است که با سیم به دستگاه متصل می‌شوند.
 • مانیتور هولتر را می‌توانید مانند تلفن همراه به گردنتان آویزان کنید، مانند کمربند به کمرتان ببندید و یا داخل جیب لباستان قرار دهید.
 • حتما از پزشک خود سؤال کنید که آیا دستگاه باتری کافی دارد؟ آیا نیاز به تعویض باتری‌ها هست؟ چگونه این کار را انجام دهید.
 • پس ازاتمام کار تمامی نکات دستوری در رابطه با فعالیت‌های روزانه، مراقبت‌های بهداشتی و… توسط پزشک توضیح داده می‌شود با دقت به این موارد گوش کنید تا کارهایی که لازم است انجام بدهید را متوجه بشوید.
 • پس از وصل کردن مانیتور هولتر باید یک دفتر همراه خود داشته باشید و تمامی فعالت‌های خود را در این مدت زمان ثبت کنید. همچنین در صورت داشتن علایمی مانند سرگیجه، تنگی نفس و… تاریخ و زمان دقیق آن را ثبت نمایید.

مراقبت‌های حین استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ:

 • هنگامی که این دستگاه به بدن شما متصل است نباید به استخر بروید.
 • استحمام در این مدت زمان ممنوع است زیرا دستگاه باید خشک باشد و خیس شدن آن باعث اختلال در کارایی هولتر مانیتور می‌شود.
 • کارایی هولتر مانیتور با قرار گرفتن در منطقه‌هایی که ولتاژ و میدان مغناطیسی بالایی دارند دچار اختلال می‌شود به همین دلیل از قرار گرفتن در این مناطق خودداری کنید.
 • هنگام استفاده از مانیتور هولتر از لوازمی مانند تلفن همراه، ریش تراش برقی، آهنربا، مانیتور و… خودداری کنید. استفاده نکردن از تلفن افراد ممکن است برای تعداد زیادی از افراد مشکل باشد و یا اینکه برخی افراد با تلفن کار می‌کنند به همین‌خاطر با مشورت پزشک و رعایت دستورالعمل‌های لازم مانند ایجاد فاصله مناسب شاید بتوانید از موبایلتان استفاده کنید.
 • حین استفاده از این دستگاه در صورتی که بازهم علایمی مانند خستگی، درد قفسه سینه و… داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • استعمال هرگونه دخانیات ممنوع است.
 • مانیتور هولتر را به هیچ عنوان از خود جدا نکنید حتی هنگام خواب.

بعد از مدت زمان تعیین شده، هولتر مانیتورینگ را به همراه دفتر گزارشتان باید به پزشک تحویل  بدهید و منتظر اعلام نتایج باشید. اعلام نتیجه توسط پزشک ممکن است حدود 7 روز طول بکشد. از آنجایی که هولتر مانیتور باید یک الی دو روز به بدن فرد متصل باشد، استفاده از این دستگاه برای تشخیص وضعیت افرادی که موقعیتشان اورژانسی است مناسب نیست.

نتایج استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ:

نتایج هولتر مانیتورینگ

هنگامی که دستگاه هولتر مانیتور را پزشک برمی‌دارد حدود 7 تا 14 روز زمان می‌برد تا نتایج را بررسی کند. نتایج به دست آمده به پزشک در تشخیص درست و دقیق کمک می‌کند. در این نتایج مشخص می‌شود در صورت داشتن بیماری قلبی، آیا روش دارو درمانی برای شما نتیجه مثبت داشته؟ آیا شما مشکل قلبی دارید؟ و… در صورتی که توسط دستگاه مانیتور هولتر هیچ‌گونه نامنظمی قلبی ثبت نشده باشد ممکن است پزشک از شما بخواهد برای مدت طولانی‌تر از ضبط کننده رویداد یا مانیتور هولتر بی سیم استفاده کنید.

آیا مانیتور هولترینگ‌ها همه علائم را ضبط می‌کنند؟

دستگاه مانیتور هولترینگ تنها زمانی که به بدن متصل است می‌تواند علائم را ضبط بکند. در صورتی که علائم بیمار کم باشد استفاده از این دستگاه بی فایده است. به همین دلیل استفاده از این مانیتور برای افرادی ک هر روز علائم دارند مناسب است.

هولتر مانیتورینگ برای چه افرادی مناسب است

هولتر مانیتورینگ بی سیم چگونه است؟

مانیتور هولتر بی سیم همانند هولتر مانیتورینگ‌های معمولی است یعنی دارای سیم‌هایی برای اتصال به بدن افراد است. منظور از بی سیم بودن، قابلیت انتقال اطلاعات به پزشک از طریق تلفن همراه است. مانیتور هولتر بی سیم مدت زمان طولانی‌تری نسبت به مدل معمولی این دستگاه برروی بدن می‌ماند به همین‌خاطر حافظه بیشتری دارد. نحوه استفاده از این دستگاه همانند هولتر مانیتورینگ معمولی است پزشک توصیه می‌کند خود فرد هم داخل یک دفتر رویدادهای پیش آمده را یادداشت کند. این دستگاه نیاز دارد که هر دو روز یک بار باتری‌هایش را تعویض کنید.

دستگاه ضبط کننده رویداد چیست؟

این دستگاه همانند هولتر مانیتورینگ عمل می‌کند با این تفاوت که هنگام احساس هرگونه درد و یا علایمی باید دکمه ضبط را فشار دهید و خودش به‌طور مرتب علایم را چک نمی‌کند. این دستگاه همانند مانیتور هولتر دارای الکترودها هستند که برروی سینه قرار می‌گیرند. از نظر اندازه، مانیتور رویداد کوچکتر از مانیتور هولتر است و از نظر حافظه هم، اطلاعات کم‌تری نسبت به هولتر مانیتور ضبط می‌کند.

نمونه دیگری از دستگاه‌های هولتر مانیتورینگ وجود دارد که به صورت ساعت برروی مچ دست باید بسته بشود اما به دلیل اینکه نمی‌تواند تمامی ریتم‌های غیرطبیعی قلب را تشخیص بدهد، کاربرد بسیاری ندارد.

دستگاه ضبط قابل کاشت چیست؟

به تازگی استفاده از دستگاه‌های ضبط کننده قابل کاشت افزایش یافته است. این دستگاه زیر پوست قرار می‌گیرد و قادر است تا 2 سال تمامی علائم را ضبط بکند. برای کاشت این دستگاه باید یک عمل جراحی کوچک انجام بشود. این مانیتور ضبط کننده زیر پوست قفسه سینه قرار می‌گیرد. مانیتور قابل کاشت، وظیفه نظارت بر ریتم قلب شما را دارد و به پزشک این امکان را می‌دهد از راه دور به صورت روزانه ضربان قلب شما را چک بکند. این دستگاه یک کنترل گزارش دهنده اطلاعات دارد که هنگام خواب هم وضعیت شما را برای پزشک ارسال می‌کند.

دستگاه ضبط قابل کاشت در چه صورتی استفاده می‌شود؟

 • داشتن ضربان قلب‌های غیرطبیعی
 • سکته مغزی
 • سنکوپ (غش کردن‌های بدون دلیل)

عمل مانیتور قابل کاشت چگونه است؟

این عمل نیاز به بیهوشی کامل ندارد و بسیار جزئی است. این کار در مطب و یا بیمارستان قابل انجام است. برای این عمل، ابتدا یک آرام بخش به بیمار تزریق می‌شود و ناحیه قفسه سینه با بی حسی موضعی سر می‌شود. سپس پزشک با ایجاد یک برش کوچک دستگاه را در جای مناسب قرار می‌دهد و ناحیه بریده شده را بخیه می‌زند.

 آیا استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ خطرناک است؟

خطرات هولتر مانیتورینگ

دستگاه هولتر مانیتور هیچ‌گونه خطر و دردی ندارد. تنها ممکن است برخی از افراد نسبت به الکترودها که به وسیله‌ی ژل برروی بدنشان چسبانده می‌شود آلرژی نشان دهد.

آیا استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ شرایط سنی خاصی دارد؟

دستگاه مانیتور هولتر برای بزرگسالان، نوجوانان و کودکان استفاده می‌شود و هیچ‌گونه شرایط سنی خاصی ندارد. هولتر مانیتورینگ برای کوکان بستری در بیمارستان و یا به صورت سرپایی در مطب استفاده می‌شود. این دستگاه یک روش غیرتهاجمی است و هیچ‌گونه خطر یا عارضه‌ای ندارد.

در پایان

هولتر مانیتورینگ‌ها از رایج‌ترین ابزارهای پزشکی برای تشخیص وضعیت قلب است. این دستگاه قابل حمل است و به صورت سرپایی به دیواره قفسه سینه فرد متصل می‌شود. از مزیت‌های این دستگاه، هزینه کم، کارایی آسان و نظارت بی وقفه بر وضعیت قلب است. مانیتور هولترینگ یک روش تشخیص غیر تهاجمی است و پزشک با مشاهده نتایج می‌تواند بیماری شما و بهترین راه برای درمان را مشخص بکند. اتصال این دستگاه توسط پزشک متخصص قلب و یا تکنسین مخصوص در مطب یا بیمارستان انجام می‌شود.

منایع:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/holter-monitor#:~:text=The%20Holter%20monitor%20is%20a,used%20to%20evaluate%20the%20heart.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/holter-monitor/about/pac-20385039

https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/diagnosing-a-heart-attack/holter-monitor