تست ورزش

تست ورزش چیست

تست ورزش یا تست استرس قلب نشان دهنده عملکرد قلب در هنگام فعالیتهای جسمانی است. تمرینات ورزشی موجب پمپاژ سریع و شدید خون به قلب شده لذا تست استرس قلب می تواند مشکلات مرتبط با گردش خون در قلب را شناسایی و نمایان کند. تست استرس قلب شامل پیاده روی بر روی نوار نقاله ترد میل یا دوچرخه سواری است. ریتم قلب، فشار خون و تنفس در این روش کنترل می شود. از طرفی با استفاده از دارو می توان تاثیرات نامطلوب ورزش بر سلامتی را از بین برد. در صورتیکه بیماری عروق کرونر یا ضربان قلب نامنظم داشته باشید پزشک برای شما تست ورزش تجویز می کند. تست به تشخیص مشکلات قلبی و انتخاب بهترین روش درمان کمک زیادی می کند.

در چه مواردی انجام تست ورزش ضروری است؟

چرا تست ورزش

تست ورزش برای تشخیص مشکلات و بیماری های قلب انجام می گیرد. تست استرس قلب برای موارد ذیل انجام گیرد:

تشخیص بیماری قلب و عروق: عروق کرونر تامین کننده اصلی و شاهرگ تغذیه قلب با خون و اکسیژن هستند. بیماری گرفتگی عروق زمانی اتفاق می افتد که این رگها آسیب دیده و یا دچار گرفتگی شوند. این رگها بر اثر مواردی مانند کلسترول و یا پلاکت دچار تنگ و گرفتگی می شوند.

تشخیص مشکلات ریتم قلب: ریتم نامنظم قلب زمانی رخ می دهد که پالس های الکتریکی هماهنگ کننده آهنگ قلب به خوبی کار نکنند. این مشکل موجب کارکرد سریع، آهسته و یا نامنظم قلب می شود.

راهنمای درمان اختلالات قلبی: اگر بیمار از قبل دچار مشکلات قبلی شده باشد، تست ورزش به پزشک در تشخیص بهترین روش درمان کمک می کند. از طرفی با دانستن این موضوع که قلب فرد توانایی تحمل چه مقدار تمرینات ورزشی را دارد، می توان برنامه درمان را اجرا نمود.

با انجام تست استرس قلب پزشک به زمان انجام جراحی قلب و یا سایر روشهای درمانی پی می برد. اینکار ممکن است همراه با تصویر برداری مانند تست استرس هسته ای یا تست استرس اکوکاردیوگرافی همراه باشد.

 

تست ورزش چه اطلاعاتی در اختیار متخصص قلب قرار می دهد؟

تست ورزش منجر به کنترل عواملی مانند سلامت قلب، گرفتگی عروق، تشخیص مشکلات ساختاری قلب و تشخیص مشکلات ضربان و ریتم قلب انجام می گیرد. پزشک با توجه به اطلاعاتی که از سیگنالهای ارسال شده از سوی قلب بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می شود به تشخیص مشکلات فرد می پردازد. همچنین پزشک می تواند روش درمان و یا داروهای مناسب برای بیماری فرد را تشخیص و بکار گیرد.

 

آیا انجام تست ورزش قلب بی خطر و بدون عوارض است؟

تست ورزش اغلب بی خطر و بدون عوارض است. با اینحال همانند هر روش درمانی ممکن است عوارضی به شرح ذیل مشاهده شود:

فشار خون پائین: در طول ورزش و یا بلافاصله پس از آن احتمال افت فشار خون وجود دارد. در این مواقع فرد احساس سرگیجه یا ضعف خواهد داشت. پس از توقف تمرینات ورزشی این حالت برطرف می شود.

آهنگ قلب ناموزون: در طول تمرینات ورزشی ممکن است ریتم قلب فرد نامنظم شود. پس از توقف حرکات ورزشی این حالت رفع می شود.

حمله و شوک قلبی: در موارد نادر فرد ممکن است در طول تست ورزش دچار حمله قلبی شود.

 

نحوه انجام تست ورزش چگونه است؟

قبل از تست ورزش پزشک در مورد سابقه بیماری ها و مشکلات جسمانی از شما سوال می کند. تست شما با مراحل آماده سازی قبل از تست حدود یک ساعت طول می کشد. تست استرس قلب تنها پانزده دقیقه طول می کشد. معمولا افراد بر روی ترد میل و یا دوچرخه ثابت شروع به فعالیت می نمایند. افرادی که قادر به ورزش نیستند داروهای افزایش دهنده فشار خون به آنها داده می شود. این داروها خونرسانی به قلب را افزایش می دهند. قبل از شروع تست ورزش پرستار پدهای دستگاه را بر روی سینه، ران و بازوهای شما قرار می دهد. نواحی که پر مو هستند ممکن است قبل از تست تراشیده شوند. پدها به وسیله سیم هایی به دستگاه الکتروکاردیوگرام متصل هستند. سیگنالهای ارسالی از قلب توسط دستگاه ثبت و نمایش داده می شوند. ممکن است جهت بررسی تنفس بیمار بر روی دهان و بینی وی ماسک قرار گیرد. تست استرس قلب با راه رفتن بر روی ترد میل و یا رکاب زدن دوچرخه ثابت بطور آهسته شروع می شود. به مرور زمان سرعت زیادتر شده و تست دشوار می شود. تست ورزش تا زمانی که ضربان قلب شما به حد تعیین شده برسد و یا هنگامی که فرد نتواند ادامه دهد انجام می گیرد.

 

آمادگی بیمار و نکات قبل از انجام تست ورزش چیست؟

نکات قبل از آنالیز

افرادی که اقدام به تست ورزش می نمایند باید از چندین ساعت قبل از تست از خوردن، آشامیدن و یا استعمال دخانیات پرهیز کنند. مصرف قهوه و نسکافه یک روز قبل از تست استرس قلب ممنوع است. از پزشک خود در مورد مصرف داروها پرسش کنید. برخی داروها ممکن است اثر منفی بر روی تست داشته باشند. اگر بیماری آسم و یا سایر مشکلات تنفسی دارید و از اسپری تنفسی استفاده می کنید حتما آنرا به همراه خود بیاورید. در خصوص مشکلات تنفسی به پزشک و کادر درمانی اطلاع دهید. کفش و لباسهای راحت پوشیده و در صورتیکه تست نوار قلب هسته ای دارید، از روغن، لوسیون و کرم بر روی پوست استفاده نکنید.

موارد منع انجام تست ورزش چیست؟

حمله قلبی و یا برخی مواردی که مانع از فعالیتهای ورزشی بیمار می شود از جمله موارد منع تست ورزش است. از طرفی برخی افراد قادر به انجام تمرینات ورزشی نبوده لذا نمی توانند تست استرس قلب انجام دهند. این افراد با تجویز داروهای خاص برای تست استرس قلب هسته ای آماده می شوند.

 

نتایج تست ورزش قلب

اگر اطلاعات حاصل از تست ورزش نشان دهنده سلامت قلب شما باشد نیازی به تست های تکمیلی نخواهد بود. اگر نتایج تست نرمال بوده ولی علائم بیمار نشان از به وخامت گذاشتن وضعیت وی باشد، پزشک تست استرس قلب هسته ای یا هر تست دیگری شامل اکوکاردیوگرام قبل و بعد از ورزش را توصیه می کند. همچنین تجویز داروهای افزایش جریان خون به قلب می تواند کارساز باشد. اگر نتایج تست حاکی از گرفتگی عروق باشد ممکن است آنژیوگرافی تجویز گردد.

 

کلینیک قلب و دیابت اکسیر

کلینیک قلب و دیابت اکسیر با بهره گیری از کادر درمانی مجرب و پزشکان فوق تخصص قلب و عروق خدمات تخصصی به بیماران ارائه می نماید. انواع تست ورزش، نوار قلب و تشخیص مشکلات قلب توسط پزشکان ماهر انجام می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان اکسیر تماس بگیرید.

 

خدمات

معاینه تخصصی قلب

معاینه تخصصی قلب

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

هولتر مانیتور

هولتر مانیتور

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی

مطالب مرتبط

سکته قلبی

سکته قلبی       سکته قلبی (MI)  که با اصطلاحات دیگری مانند … اطلاعات بیشتر

تپش قلب نرمال/ درمان تپش قلب

درمان تپش قلب ؛ تپش قلب از جمله عارضه های قلبی است که … اطلاعات بیشتر

آنژیوگرافی چیست | چه کسانی باید تحت آنژیوگرافی قرار گیرند؟

چه کسانی باید تحت آنژیوگرافی قرار گیرند؟ آنژیوگرافی چیست ؟ چه کسانی باید … اطلاعات بیشتر