تست ورزش قلب

تست ورزش یا تست استرس قلب نشان‌دهنده عملکرد قلب در هنگام فعالیت‌های جسمانی است. تمرینات ورزشی موجب پمپاژ سریع و شدید خون به قلب شده لذا تست استرس قلب می‌تواند مشکلات مرتبط با گردش خون در قلب را شناسایی و نمایان کند.

 

تست استرس قلب:

شامل پیاده‌روی بر روی نوار نقاله تردمیل یا پدال‌زدن روی دوچرخه ثابت است. ریتم قلب، فشار خون و تنفس در این روش کنترل می‌شود. از طرفی با استفاده از دارو می‌توان تاثیرات نامطلوب ورزش بر سلامتی را از بین برد. در صورتی‌که بیماری عروق کرونر یا ضربان قلب نامنظم داشته باشید پزشک برای شما تست ورزش تجویز می‌کند. این تست به تشخیص مشکلات قلبی و انتخاب بهترین روش درمان کمک زیادی می‌کند.

تست ورزش چیست

در چه مواردی انجام تست ورزش ضروری است؟

تست ورزش برای تشخیص مشکلات و بیماری‌های قلب انجام می‌گیرد. تست استرس قلب برای موارد ذیل انجام گیرد:

 

تشخیص بیماری قلب و عروق:

عروق کرونر تامین‌کننده اصلی و شاهرگ تغذیه قلب با خون و اکسیژن هستند. بیماری گرفتگی عروق زمانی اتفاق می‌افتد که این رگها آسیب دیده و یا دچار گرفتگی شوند. این رگها بر اثر مواردی مانند کلسترول و یا پلاکت دچار تنگ و گرفتگی می‌شوند.

 

تشخیص مشکلات ریتم قلب:

ریتم نامنظم قلب زمانی رخ می‌دهد که پالس‌های الکتریکی هماهنگ‌کننده آهنگ قلب به خوبی کار نکنند. این مشکل موجب کارکرد سریع، آهسته و یا نامنظم قلب می‌شود.

 

راهنمای درمان اختلالات قلبی:

اگر بیمار از قبل دچار مشکلات قبلی شده باشد، تست ورزش به متخصص قلب در تشخیص بهترین روش درمان کمک می‌کند. از طرفی با دانستن این موضوع که قلب فرد توانایی تحمل چه مقدار تمرینات ورزشی را دارد، می‌توان برنامه درمان را اجرا نمود.

با انجام تست استرس قلب پزشک به زمان انجام جراحی قلب و یا سایر روش‌‎های درمانی پی می‌برد. این‌کار ممکن است همراه با تصویر برداری مانند تست استرس هسته ای یا تست استرس اکوکاردیوگرافی همراه باشد.

چرا تست ورزش

تست ورزش چه اطلاعاتی در اختیار متخصص قلب قرار می‌دهد؟

تست ورزش منجر به کنترل عواملی مانند سلامت قلب، تشخیص گرفتگی عروق، تشخیص مشکلات ساختاری قلب و تشخیص مشکلات ضربان و ریتم قلب می‌شود که پزشک با توجه به اطلاعاتی که از سیگنال‌های ارسال شده از سوی قلب بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می‌شود سپس به تشخیص مشکلات فرد می‌پردازد، هم‌چنین متخصص قلب می‌تواند روش درمان و یا داروهای مناسب برای بیماری فرد را تشخیص و بکارگیرد.

 

آیا انجام تست ورزش قلب بی‌خطر و بدون عوارض است؟

تست ورزش اغلب بی‌خطر و بدون عوارض است.

 

با این‌حال همانند هر روش درمانی ممکن است عوارضی به شرح ذیل مشاهده شود:

فشارخون پائین:

در طول ورزش و یا بلافاصله پس از آن احتمال افت فشار خون وجود دارد. در این مواقع فرد احساس سرگیجه یا ضعف خواهد داشت. پس از توقف تمرینات ورزشی این حالت برطرف می‌شود.

 

آهنگ قلب ناموزون:

در طول تمرینات ورزشی ممکن است ریتم قلب فرد نامنظم شود. پس از توقف حرکات ورزشی این حالت رفع می‌شود.

 

حمله و شوک قلبی:

در موارد نادر فرد ممکن است در طول تست ورزش دچار حمله قلبی شود. که این اتفاق با حضور پزشک متخصص قلب و همکاری سایر کادر درمانی و تجهیزات موجود در کلینیک قابل کنترل بوده و نگرانی خاصی ندارد.

 

 

نحوه انجام تست ورزش چگونه است؟

قبل از تست ورزش متخصص قلب در مورد سابقه بیماری‌ها و مشکلات جسمانی از شما سوال می‌کند. تست شما با مراحل آماده‌سازی قبل از تست حدود یک ساعت طول می‌کشد. تست استرس قلب تنها پانزده دقیقه طول می‌کشد. معمولا افراد بر روی تردمیل و یا دوچرخه ثابت شروع به فعالیت می‌نمایند.

افرادی که قادر به ورزش نیستند داروهای افزایش‌دهنده فشارخون به آنها داده می‌شود این داروها خون‌رسانی به قلب را افزایش می‌دهند قبل از شروع تست ورزش پرستار پدهای دستگاه را بر روی سینه، ران و بازوهای شما قرار می‌دهد. نواحی که پرمو هستند ممکن است قبل از تست تراشیده شوند. پدها به وسیله سیم‌هایی به دستگاه الکتروکاردیوگرام متصل هستند.

سیگنال‌های ارسالی از قلب توسط دستگاه ثبت و نمایش داده می‌شوند. ممکن است جهت بررسی تنفس بیمار بر روی دهان و بینی وی ماسک قرار گیرد. تست استرس قلب با راه رفتن بر روی تردمیل و یا رکاب‌زدن دوچرخه ثابت به طور آهسته شروع می‌شود. به مرور زمان سرعت زیادتر شده و تست دشوار می‌شود. تست ورزش تا زمانی که ضربان قلب شما به حد تعیین شده برسد و یا هنگامی که فرد نتواند ادامه دهد انجام می‌گیرد.

 

نکات قبل از آنالیز

آمادگی بیمار قبل از انجام تست ورزش:

افرادی که اقدام به تست ورزش می‌نمایند باید از چندین ساعت قبل از تست از خوردن، آشامیدن و یا استعمال دخانیات پرهیز کنند. مصرف قهوه و نسکافه یک روز قبل از تست استرس قلب ممنوع است. از پزشک خود در مورد مصرف داروها پرسش کنید. برخی داروها ممکن است اثر منفی بر روی تست داشته باشند.

 

نکات قبل از انجام تست ورزش:

اگر بیماری آسم (Asthma) و یا سایر مشکلات تنفسی دارید و از اسپری تنفسی استفاده می‌کنید حتما آنرا به همراه خود بیاورید. در خصوص مشکلات تنفسی به پزشک و کادر درمانی اطلاع دهید. کفش و لباس‌های راحت پوشیده و در صورتی‌که تست نوار قلب هسته‌ای دارید، از روغن، لوسیون و کرم بر روی پوست استفاده نکنید.

 

موارد منع انجام تست ورزش چیست؟

حمله قلبی و یا برخی مواردی که مانع از فعالیت‌های ورزشی بیمار می‌شود از جمله موارد منع تست ورزش است. از طرفی برخی افراد قادر به انجام تمرینات ورزشی نبوده لذا نمی‌توانند تست استرس قلب انجام دهند. این افراد با تجویز داروهای خاص برای تست استرس قلب هسته‌ای آماده می‌شوند.

 

نتایج تست ورزش قلب

اگر اطلاعات حاصل از تست ورزش نشان‌دهنده سلامت قلب شما باشد نیازی به تست‌های تکمیلی نخواهد بود. اگر نتایج تست نرمال بوده ولی علائم بیمار نشان از به وخامت گذاشتن وضعیت وی باشد، پزشک تست استرس قلب هسته‌ای یا هر تست دیگری شامل اکوکاردیوگرام قبل و بعد از ورزش را توصیه می‌کند. همچنین تجویز داروهای افزایش جریان خون به قلب می‌تواند کارساز باشد. اگر نتایج تست حاکی از گرفتگی عروق باشد ممکن است آنژیوگرافی تجویز گردد.

 

کلینیک قلب و دیابت اکسیر

کلینیک قلب و دیابت اکسیر با بهره‌گیری از کادر درمانی مجرب و پزشکان فوق تخصص قلب و عروق خدمات تخصصی به بیماران ارائه می‌نماید. انواع تست ورزش، نوار قلب و تشخیص مشکلات قلب توسط پزشکان ماهر انجام می‌گیرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان اکسیر تماس بگیرید.

 

خدمات

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
معاینه تخصصی قلب

معاینه تخصصی قلب

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

هولتر مانیتور

هولتر مانیتور

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی

مطالب مرتبط

 

منابع:

stress test

Heart Disease and Stress Tests