اکوقلب

سوالات متداول اکو قلب

اکوکاردیوگرافی یا تست اکو قلبی چیست ؟

اکوکاردیوگرافی که تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود. برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد. انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد. اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب به کار می رود.

آیا انجام اکو قلب خطرناک است؟

تصویری که توسط یک اکوکاردیوگرافی حاصل شده است دقیق تر از اشعه ایکس است. در اکوکاردیوگرافی به جای اشعه ی ایکس از امواج صوتی استفاده می شود بنابراین خطری وجود ندارد.

یکی دیگر از مزایای اصلی اکوکاردیوگرافی قلب دیدن تصاویر در حال حرکت از قلب است که به متخصص قلب اجازه می دهد که چگونگی پمپاژ خون توسط قلب و نحوه ی عملکرد دریچه ها را ببیند.

چه کسی به اکوکاردیوگرافی نیاز دارد؟

اکوکاردیوگرافی برای بیمارانی که موارد زیر را دارند یا ممکن است داشته باشند، انجام می شود:

انسداد شریان ها (در قلب، گردن، شکم و جاهای دیگر)
فیبریلاسیون دهلیزی
نقص مادرزادی قلب
بیماری عروق کرونر
کاردیومیوپاتی
آسیب ناشی از حمله ی قلبی پیشین
مشکلات دریچه ای قلب
وجود صدای اضافی در قلب
پریکاردیت (عفونت کیسه اطراف قلب)
پرفشاری رگ ریوی

اکوی قلب چه چیزی را نشان میدهد؟

(آزمایش اکو قلب) اطلاعات زیر را به دکتر می دهد:

بزرگ شدن قلب نشانه چیست؟

بزرگ شدن قلب افراد می تواند در نتیجه فشار خون بالا ، وجود نشتی در دریچه های قلب و یا نارسایی قلبی باشد. آزمایش اکو توانایی تشخیص ضخامت بطن ها ( دو اتاقک پایین ) را نیز دارد. افزایش ضخامت ممکن است بنا به دلایلی از قبیل فشار خون بالا ، بیماری دریچه قلب یا نقایص مادرزادی قلب باشد.

آیا در اکو قلب ؛ مشکلات دریچه قلب مشخص می شود؟

 آزمایش اکو می تواند نشان دهد آیا دریچه های قلب شما به درستی کار می کنند یا خیر. این موضوع از باز شدن و بسته شدن آن ها مشخص می شود.

نتیجه اکو طبیعی چگونه باید باشد؟

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانیست که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل میکنند . به طور خاص ، این بدان معنی است که :

1- هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

2- دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون ، در آن ها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد.

3- اندازه گیری مقدار پمپاژ قلبی میتواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا که در غیر این صورت احتمال نارسایی قلبی بالا خواهد رفت .

4- دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی هستند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

5- پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نیست.

6-کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ حدود 60 درصد طبیعی در نظر گرفته می شود.

تست اکوکاردیوگرافی چگونه انجام می شود؟

اکوی قلب بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام میگیرد.اکوکاردیوگرافی قلب درد ندارد و یک روش بدون عمل جراحی است که پزشک از آن برای بررسی سلامت قلب  شما استفاده میکند.

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک قلب و عروق

اگر شما بیماری هستید که بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده است باید طبق برنامه ویزیت که پزشک برای شما تعیین میکند ؛ به طور منظم به پزشک قلب و عروق خود مراجعه کنید ؛ اما اگر بیماری هستید که هنوز تشخیصی برای شما داده نشده و علائم غیر طبیعی مانند درد در قفسه سینه ، تنگی نفس ، ورم های اندام تحتانی ، تپش های قلب ناگهانی ، اختلالات هوشیاری و یا تنگی نفس در هنگام خواب برای شما پیش می آید و در گروه های پر خطر بیماری قرار دارید مثل فشار خون ، دیابت ؛ یا اگر سیگاری هستید باید به پزشک مراجعه کنید .

آیا پس از حمله قلبی هم باز انجام اکو قلب لازم است ؟

بله ؛ اکوکاردیوگرافی قلب یا همان اکوی قلب یکی از رایج ترین ابزار تشخیصی است که متخصص قلب برای دیدن قلب و دریچه های آن و دیگر عروق خونی از آن استفاده می کند .

اکوکاردیوگرام در تعیین سلامت عضله قلب ، به ویژه پس از حمله قلبی ؛ کلیدی است .همچنین می تواند نقایص قلبی را در نوزادان نشان دهد.

آیا انجام اکوی قلب نیاز به آمادگی خاصی دارد؟

اکوی قلب هم در بیمارستان و هم در کلینیک های مجهز قلب و عروق انجام می گیرد و نیاز به آماده سازی خاصی ندارد .

از شما درخواست می شود که لباس رویی خود را درآورید؛ سپس پزشک یک ژل مخصوص را بر روی سینه شما می مالد تا به انتقال جریان کمک کند.

پزشک پروب اکوکاردیوگرافی را بر روی قلب و سینه شما گذاشته و از شما می خواهد که در جهات مختلف دراز بکشید یا نفس خود را حبس کنید تا تصویر واضح تری از قلب در مانیتور دیده شود.

قبل از انجام اکو قلب چه نکاتی را باید بدانید ؟

از 48 ساعت قبل از آزمایش، استفاده از ویاگرا، کیالیس و لویترا را قطع کنید.
تا شش ساعت قبل از انجام آزمایش، هر چیز کافئین داری را استفاده نکنید.
تا دو ساعت قبل از انجام آزمایش، چیزی نخورید و سیگار نکشید.
داروهای معمولتان را مصرف کنید، مگر اینکه پزشک شما چیز دیگری گفته باشد. تمام داروهای خود را با قوطی و جای اصلی خودش با خود همراه داشته باشید.
از کفش و لباس راحت استفاده کنید.
شخصی که این آزمایش را انجام می دهد در مرحله ی اول طریقه ی انجامش را به شما توضیح می دهد، از شما سابقه ی پزشکی خلاصه ای می گیرد و به سوالاتی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد. فشار خون، ضربان قلب و نوار قلب شما قبل از انجام این تست، در حین آن و بعد از اتمام ارزیابی می شوند.
از شما خواسته می شود قبل از انجام آزمایش رضایت نامه را امضا کنید. این کار قبل از شروع آزمایش لازم است.

هزینه اکوی قلب چقدر است ؟

هزینه اکوی قلب به نوع اکوی مورد نیاز بیمار و تعداد دفعات مورد نیاز اکو نیاز دارد. همچنین با توجه به نوع بیمه ممکن است هزینه پرداختی توسط بیمار فرق کند. مهمتر از همه، نوع و دقت دستگاه مرکزی که اکو قلب انجام می دهد ؛ نیز بر تعیین هزینه اکو تأثیر دارد.

برای انجام اکوی قلب به کجا مراجعه کنم؟

کلینیک قلب و دیابت اکسیر یکی از بهترین کلینیک ها در قلب تهران با بیش از 15 سال سابقه تجربه ؛ گروه پزشکان متخصص و فوق تخصص مجرب و متعهد در بخش های مختلف همچنین کارشناسان مختلف حوزه پزشکی و کادر اداری این مرکز مفتخر است ضمن احترام به انتخاب شما عزیزان، خدماتی متمایز و استاندارد در زمینه های قلب و دیابت با بهترین کیفیت و بالاترین رضایت بخشی ارائه نماید. مراجعین عزیز پس از دریافت مشاوره های مورد نیاز پزشکی به سوی مناسب ترین روش درمانی هدایت می شوند. پروتکلهای درمانی مورد استفاده در اکسیر مرکزی با استفاده از روشهای نوین پزشکی، با بگار گیری از تجهیزات پیشرفته پزشکی، با کیفیت و سرویس دهی یکسان و حداقل هزینه های درمانی تحت نظارت و مدیریت مستمر ارائه میگردد.

رسیدگی در کمترین زمان ممکن و ارائه بهترین خدمات با پایین ترین قیمت در کلینیک قلب و دیابت اکسیر

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب کلینیک قلب و دیابت اکسیر  همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

 ۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

خدمات کلینیک قلب و دیابت اکسیر

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

تست ورزش

تست ورزش

هولتر مانیتور

هولتر مانیتور

آنژیوگرافی

نوار قلب

چنانچه سوال شما در بین سوالات مطرح شده بالا نیست ؛ میتوانید سوال خود را از ما بپرسید

    سوالات متداول