همه چیز در مورد فشار خون پایین

تمام نکاتی که درباره فشار خون پایین باید بدانید

فشار خون پایین ممکن است مطلوب باشد، و برای بعضی افراد، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، برای بسیاری از افراد، فشار خون غیرمعمول (فشار خون پایین) می‌تواند موجب سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند خطرناک باشد.

فشار خون پایین‌تر از 90 میلی‌‍متر جیوه (mmHg) برای شماره بالا (سیستولیک) یا 60 میلی‌متر جیوه برای تعداد پایین (diastolic) معمولا فشار خون پایین در نظر گرفته می‌شود.

علل فشار خون پایین ممکن است از کمبود آب تا اختلالات جدی پزشکی یا جراحی باشد. مهم است که بفهمید فشار خون پایین شما چقدر است تا بتوانید آن را درمان کنید.

علائم فشار خون پایین

برای برخی افراد، فشار خون پایین نشانه یک مشکل اساسی است، به ویژه هنگامی که آن را به طور ناگهانی دریافت کرده و همراه با نشانه‌ها و علائمی مانند:

 • سرماخوردگی یا سرگیجه
 • کمردرد
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • عدم تمرکز
 • شوکه شدن

فشار خون بسیار پایین می‌تواند به این وضعیت تهدید کننده زندگی منجر شود. نشانه‌ها و علائم عبارتند از:

 • سرگیجه، به خصوص در افراد مسن
 • پوست سرد و رنگ پریده
 • تنفس سریع و کم عمق
 • نبض سریع و ضعیف

چه زمانی برای فشارخون پایین به دکتر مراجعه کنیم

چه هنگام باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر شواهدی از شوک دارید، حتما به پزشک بروید.

اگر فشار خون شما همیشه پایین است اما احساس خوبی داشته باشید، ممکن است پزشک فقط در طول آزمایشات معمول به شما نظارت داشته باشد.

حتی سرگیجه گاه به گاه ممکن است یک مسئله نسبتا جزئی باشد- به عنوان مثال نتیجه کمبود آب بدن از ماندن در مدت زمان بسیار زیاد در خورشید یا حمام داغ. با این حال، اگر شما علائم یا نشانه‌های فشارخون پایین را دارید، مهم است که پزشک خود را ببینید، زیرا می‌توانید به مشکلات جدی تر اشاره کنید.

علل فشار خون پایین

در طول روز، فشار خون متغیر است، بسته به موقعیت بدن، ریتم تنفسی، سطح استرس، وضعیت فیزیکی، داروهایی که مصرف می کنید، آنچه که می‌خورید و نوشیدید، و زمان روز. فشار خون معمولا در شب کم است و در بیداری بیشتر است.

 

شرایطی که می‌تواند موجب فشار خون پایین شود عبارتند از:

 1. بارداری. از آنجا که سیستم گردش خون به سرعت در طول بارداری گسترش می‌یابد، فشار خون به احتمال زیاد کاهش می‌یابد. این طبیعی است، و پس از تولد، فشار خون معمولا به سطح قبل از بارداری شما باز می‌گردد.
 2. مشکلات قلب برخی از بیماری‌های قلبی که می‌توانند به فشار خون پایین منجر شوند شامل ضربان قلب بسیار کم (برادی کاردی)، حمله قلبی و نارسایی قلبی است.
 3. مشکلات غدد درون ریز. شرایط تیروئید مانند بیماری پاراتیروئید، نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون)، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و در برخی موارد دیابت می تواند فشار خون پایین را افزایش دهد.
 4. کم آبی هنگامی که بدن شما آب بیشتری را از دست می‌دهد، می‌تواند موجب ضعف، سرگیجه و خستگی شود. تب، استفراغ، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دیورتیک‌ها و ورزش‌های شدید می‌تواند منجر به کم آبی شود.
 5. از دست دادن خون از دست دادن مقدار زیادی خونی هنگام یک آسیب عمده یا خونریزی داخلی، مقدار خون را در بدن کاهش می‌دهد و منجر به کاهش شدید فشار خون می‌شود.
 6. عفونت شدید (سپتیکمی). هنگامی که یک عفونت در بدن وارد جریان خون می‌شود، می‌تواند منجر به کاهش خطرناک فشار خون به نام شوک سپتیک شود.
 7. واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی). منشاء مشترک این واکنش شدید و بالقوه تهدیدکننده زندگی عبارتند از غذاها، داروهای خاص، جنین‌های حشرات و لاتکس. آنافیلاکسی می‌تواند مشکلات تنفسی، خارش، گلودرد و کاهش خطرناکی از فشار خون ایجاد کند.
 8. کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی شما. فقدان ویتامین‌های B-12 و فولات می‌تواند بدن شما را از تولید گلبول‌های قرمز خون کم (کم خونی) حفظ کند و باعث فشار خون پایین شود

انواع فشار خون پایین

پزشکان اغلب فشار خون پایین (افت فشار خون) را به دسته‌ها، بسته به علل و عوامل دیگر، تجزیه می‌کنند.

برخی از انواع فشار خون پایین عبارتند از:

فشار خون پایین در هنگام ایستادن این یک افت ناگهانی در فشار خون است وقتی که از موضع نشسته یا بعد از دراز کشیدن بلافاصله بلند می‌شوید.

گرانش باعث می‌شود که خون در پای شما بماند. به طور معمول، بدن شما با افزایش ضربان قلب و انقباض عروق خونی جبران می‌کند، بنابراین اطمینان حاصل می‌شود که خون کافی به مغز شما برسد.

اما در افراد مبتلا به هیپوتانسیون ارتواستاتیک، این مکانیسم جبران نشدنی و فشار خون، منجر به سرگیجه، تاری دید و حتی خستگی می‌شود.

افت فشار خون ارتواستاتیک می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله کم آبی بدن، استراحت دراز مدت، حاملگی، دیابت، مشکلات قلبی، سوختگی، گرما بیش از حد، وریدهای واریسی بزرگ و برخی اختلالات عصبی رخ دهد.

تعدادی از داروها همچنین می‌توانند باعث فشار خون پایین شوند، به خصوص داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا– و همچنین داروهای ضد افسردگی و داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون و اختلال عملکرد نعوظ

هیپوتانسیون ارتواستاتیک به ویژه در افراد مسن رایج است، اما همچنین بر جوانان تاثیر می‌گذارد.

 

فشار خون پایین پس از غذا

این کاهش ناگهانی فشار خون بعد از غذا بیشتر افراد سالمند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خون شما پس از غذا به دستگاه گوارش شما منتقل می‌شود. به طور معمول، بدن شما ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و عروق خونی خاصی را برای کمک به حفظ فشار خون طبیعی تضعیف می‌کند. اما در برخی افراد این مکانیسم‌ها شکست می‌خورند، منجر به سرگیجه، ضعف و افتادگی می‌شوند.

فشار خون پایین پس ازغذا بیشتر احتمال دارد که افراد مبتلا به فشار خون بالا یا اختلالات سیستم عصبی بدن مانند بیماری پارکینسون را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش دوز داروهای فشار خون و خوردن وعده‌های غذایی کم و کربوهیدرات ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

فشار خون پایین از سیگنال مغز معیوب (فشار خون ناشی از نور). این اختلال، که باعث کاهش فشار خون پس از ایستادن برای دوره‌های طولانی می‌شود، عمدتا بر جوانان و کودکان تاثیر می‌گذارد. به نظر می‌رسد به دلیل سوء عملکرد بین قلب و مغز رخ می‌دهد.

فشار خون پایین ناشی از آسیب سیستم همچنین این سندرم Shy-Drager نامیده می‌شود که این اختلال نادر باعث آسیب‌های پیشرونده به سیستم عصبی اتونومیک می‌شود که کنترل چیزهایی نظیر فشار خون، ضربان قلب، تنفس و هضم را کنترل می‌کند. این در حالی است که فشار خون هنگام خوابیدن نیز بسیار بالا است.

عوامل خطر فشار خون پایین

فشار خون پایین (افت فشار خون) می‌تواند در هر کسی رخ دهد، هرچند انواع مختلفی از فشار خون پایین، بسته به سن شما و سایر عوامل، بیشتر است:

سن. افت فشار خون در هنگام ایستادن یا بعد از خوردن غذا عمدتا در بزرگسالان بالای 65 سال اتفاق می‌افتد. فشار خون پایین به طور غیرمستقیم بر روی کودکان و نوجوانان جوان تاثیر می‌گذارد.

داروها افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، مانند داروهای ضد فشار خون مانند مسدودکننده‌های آلفا، خطر ابتلا به فشار خون پایین‌تر را دارند.

برخی بیماری‌ها بیماری پارکینسون، دیابت و بعضی از بیماری‌های قلبی شما را در معرض خطر بیشتر فشار خون پایین قرار می‌دهد.

عوارض جانبی فشار خون پایین

حتی شکل متوسط فشار خون پایین می‌تواند سرگیجه، ضعف، خستگی و خطر غش کردن را ایجاد کند. فشار خون بسیار پایین می‌تواند بدن شما را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای طبیعی خود محروم کند، که باعث آسیب به قلب و مغز شما می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید