کینوا

کینوا یا خاویار گیاهی چیست؟

کینو – آ گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود. نحوه‌ی طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است. كينوا پخته شامل ٧١/٦ در صد آب، ٢١/٣ درصد كربوهيدرات، ٤/٤ درصد پروتئين و ١/٩٢ درصد چربي است. يك فنجان از آن كه معادل ١٨٥ گرم است، ٢٢٢ كيلوكالري دارد. ٢١ درصد از كينوا پخته را كربوهيدرات تشكيل مي دهد كه ٨٣ درصد اين كربوهيدرات نشاسته است و باقيمانده‌ی اعظم آن را فيبر تشكيل می‌دهد و مقدار بسيار كمي از آن حدود ٤ درصد آن را قندهايي نظير مالتوز، گالاكتوز و ريبوز تشكيل می‌دهد اين ماده ي غذايي با شاخص گلايسميك ٥٣ در دسته‌ی مواد غذايی با شاخص گلايسمی نسبتا پايين طبقه‌‎بندی می‌شود بدين معنی كه بعد از مصرف، باعث افزايش ناگهانی قند خون نمی‌گردد بنابراين می‌تواند يك انتخاب خوب براي بيماران ديابتی باشد.

 

  • ميزان مصرف کینو – آ در بيماران ديابتی

 

كينوا باميزان فيبر حدود ٢/٨درصد، در مقايسه بابرنج قهوه‌ای كه ١/٨درصد و ذرت كه ٢/٤درصد آن فيبر است.

منبع خوبي از فيبر به شمار مي آيد.١٠ درصد وزن خشك كينوا پخته را فيبر تشكيل مي دهد، ٨٠ تا ٩٠ درصد آن فيبرهای نامحلول نظير سلولز است كه مصرف اين نوع از فيبر، در ارتباط با كاهش خطر بيماري ديابت است. مقداري از اين فيبرهاي نامحلول می‌توانند در دستگاه گوارش تخمير شوند و باكتری‌های مفيد دستگاه گوارش را تغذيه كنند بنابراين مي توانند سلامت عمومی را ارتقا دهند همچنين كينوا حاوی مقداری نشاسته‌ی مقاوم هم هست كه سبب تغذيه‌ی باكتری‌های مفيد دستگاه گوارش می‌شود، تشكيل اسيدهای چرب كوتاه زنجيره را افزايش می‌دهد و در نهايت می‌تواند خطر ابتلا به بيماری‌ها را كم كند.

كينوا در مقايسه با غلاتی نظير برنج و ذرت و جو مقدار پروتئين بالاتري دارد و به عنوان يك منبع پروتئين كامل به شمار می‌آيد بدين معني كه اسيدهای آمينه‌ی ضروری بدن را تامين می‌نمايد. به خصوص اسيد آمينه‌ی ليزين را به مقدار فراواني دارد كه معمولا در منابع گياهی كمی وجود دارد، هم چنين محتوای متيونين و هيستيدين بالايی دارد و مطرح می‌شود كه كيفيت پروتئين آن با كازئين قابل مقايسه است.

كينوا فاقد گلوتن است.

بنابراين براي افراد مبتلا به سلياك و افراديكه به گلوتن حساسيت دارند و بايد از رژيم بدون گلوتن پيروي نمايند، انتخاب مناسبي است. اين ماده ي غذايي مفيد منبع خوبي از آنتی‌اكسيدان‌ها و مينرال‌هاست و نسبت به ساير غلات مقادير بيشتري از منگنز، آهن، منيزيم، فولات و روي را تامين می‌نمايد. از آنجاييكه افراد مبتلا به ديابت نوع دو در استفاده‌ی موثر از انسولين كارايي كاملي ندارند، قند خونشان بالاست. ديده شده است مصرف كربوهيدرات‌های تصفيه شده در ارتباط با خطر ابتلا به ديابت نوع دو و بيماری‌های قلبی می‌باشد، و مصرف دانه های کامل نظير كينوا خطر ابتلا به اين بيماری‌ها را كم می‌كند.

افزودن كينوا به رژيم غذايي به كاهش گلوكز خون، كاهش كلسترول و كاهش تري گليسريد كمك مي نمايد. كينوا به دليل محتواي پروتئين و فيبربالا نسبت به برنج وذرت به عنوان يك ماده غذايی مناسب برای كاهش وزن به شمار می‌آيد كينوا مانند سايرغلات؛ حاوی فيتات است كه مصرف خارج از اعتدال آن می‌تواند سبب كاهش جذب مينرال‌هايی نظير روی شود.

كينوا اگزالات فراواني دارد ودر افراديكه سابقه‌ی تشكيل سنگ‌های اگزالاتی دارند نبايد بيش از حد مصرف شود.

 

ترجمه و گردآوری

سیامک سامانی

كارشناس ارشد تغذيه و رژيم درمانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید