لیست ادویه های پرکاربرد

ادویه‌ ها مواد گیاهی استفاده شده به منظور بهبود عطر و طعم‌ به مواد غذایی می‌باشند که از برخی از آن‌ها برای مقاصد خوراکی و یا دارویی نیز استفاده می‌‌گردد. این گیاهان معطر دارای فواید بی‌شماری برای سلامتی بدن هستند.

 

به عنوان مثال:

زردچوبه غنی از ترکیبات ضد التهابی است و برای درمان التهاب و بدن درد کاربرد دارد. ماده‌ی موثره آن «کورکومین» نام دارد که در کاهش التهاب موثر است. افراد مبتلا به آرتروز و آرتريت روماتوئید که به‌طور منظم از زردچوبه استفاده می‌کنند، دچار درد و التهاب مفاصل کمتری می‌شوند. ‏تحقیقات ثابت کرده اند مصرف زردچوبه به‌عنوان چاشنی در غذاها می‌تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد.

زردچوبه براي بيماران ديابتي بسيار مفيد است. تحقيقات نشان داده‌اند كه مصرف آن باعث كنترل بهتر قندخون و كاهش فاكتورهای التهابي در بيماران ديابتي مي شود. زردچوبه به دليل داشتن آنتی اكسيدان، به عنوان يك ماده ضدسرطان نیز شناخته شده است.‌ علاوه بر این برای محافظت از آسيب‌های كبدی بسيار مفيد است و مصرف آن در بيماري كبدچرب تاثير مثبتی روی درمان دارد. دارچين ادویه‌ی دیگریست که باعث افزايش سوخت و ساز، تنظيم قندخون، كاهش كلسترول و کاهش عوامل التهابی می‌شود.

 

مقابله با سرطان با ادویه‌ها

فلفل سياه، زنجبيل، خردل، رزماری، زردچوبه،رازيانه و‌ ميخك در پیشگیری از سرطان‌ها نقش موثر دارند.

مقابله با آلزايمر با ادويه ها

مقابله با آلزايمر با ادويه‌ها

علت اصلي آلزايمر ناشناخته است. ولی عوامل متعددی در بروز آن دخیل هستند. دیده شده است شيوع آلزايمر در جوامعی كه مردم از ادويه بيشتری استفاده می‌کنند كمتر است. زردچوبه، رزماری، زنجبیل و‌ سير اثر محافظتی خوبی در مقابل اين بيماری از خود نشان داده‌اند. خواص آنتی اكسيدانی، ضدالتهابی و ضدسموم اين مواد سبب می‌شود يكی ازمهمترين مواد غذايی در پيشگيری از آلزايمر به شمار آيند.

 

مقابله با تحليل رفتن ماكولای چشم با ادويه‌ها

تحليل رفتن ماكولاي چشم به طور عمده باافزايش سن و دربين سالمندان مشاهده ميشود. اين بيماری را AMD می‌گويند. كسانيكه در رژيم غذايی خود از ادويه‌ها استفاده می‌كنند كمتر به اين بيماري مبتلا می‌شوند.

 

کنترل قند خون در افراد دیابتی

فلفل قرمز، دارچين، زردچوبه، زنجبیل، دانه گشنيز، زيره سياه، دانه شنبليله و ميخك سبب کنترل بهتر قندخون در افراد مبتلا به دیابت می‌شوند.

سم زدايي از بدن با ادویه ها

سم زدايی از بدن با ادویه‌ها

زنجبيل، هل، پوست درخت دارچين، زيره سياه، ليمونن در پوست مركبات، رزماری كه حاوي كارنوسول هست و ارتقا دهنده قوی آنزيم‌های سم زدا است و‌كوركومينوئيدها در زردچوبه و كاری سبب سم زدایی از بدن می‌گردند.

علاوه بر این ادویه‌ها باعث افرایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن نیز می‌شوند. ‌با افزودن ادویه‌ها به مواد غذایی علاوه بر بهبود عطروطعم غذا، می‌توانید از خواص بینظیر این مواد بهره ببرید.

 

سیامک سامانی

كارشناس ارشد تغذيه و رژيم درماني

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید