20 توصیه برای پیشگیری از عفونت دستگاه تناسلی زنان

علائم و درمان عفونت واژن

Vaginal Infection یا همان عفونت واژن از خارش، سوزش و درد حین رابطه جنسی شروع می شود و می تواند به زخم هایی در واژن تبدیل شود، عفونت‌‌های دستگاه تناسلی از موضوع جدی است که اغلب نیز سلامت فردی و در صورت تأهل، سلامت جنسی همسر را نیز به خطر می‌اندازد. این نوع عفونت‌ها، دومین نوع معمول عفونت در بدن و علت حدوداً ۳ میلیون معاینه پزشکی در سال است.

بانوان در ابتلا به عفونت‌های دستگاه تناسلی مستعدتر از مردانند؛ به همین علت پیشگیری از عفونت‌های دستگاه تناسلی یکی از مسائل مهمی است که باید بانوان در مورد آن اگاهی داشته باشند. همچنین گروهی از بیماری‌‌های عفونی دستگاه تناسلی مانند سوزاک، سیفلیس و تبخال‌‌های تناسلی و زگیل تناسلی که معمولا عوارض و درمان‌های بیشتری دارند، صرفا از طریق تماس‌های جنسی منتقل می‌شوند اما گروهی از بیماری‌های عفونی هستند که چه از طریق تماس جنسی چه غیر از آن، اکثر خانم‌ها در زندگی، حداقل یک بار به یکی از آن‌ها دچار می‌شوند.

پیشگیری از عفونت دستگاه تناسلی زنان

20 توصیه برای پیشگیری از عفونت دستگاه تناسلی زنان به شرح زیر است:

 1. لباس‌های زیر خود را هر روز دوبار عوض کنید.
 2. در طول روز لباس های زیر نخی به تن کنید. از پوشیدن لباس‌های بدون تهویه نظیر لباس‌های زیر نایلونی و یا ساخته شده از سایر الیاف مصنوعی خودداری کنید همچنین از پوشیدن لباس‌های تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید لباس‌های آزاد و راحت به تن کنید و برای شستن لباس زیر خود از شوینده‌های غیرمعطر و ملایم استفاده کنید.
 3. همیشه نواحی تناسلی و اطراف آن را خشک نگه دارید. رطوبت باعث رشد سریع میکروب‌ها می‌شود.
 4. هرگز لباس‌های خیس و مرطوب را به تن نکنید. در صورت خیس شدن لباس‌هایتان، فورا آن را عوض کنید.
 5. پودر تالک به علت نگه داشتن رطوبت در خود؛ در اطراف ناحیه تناسلی استفاده نکنید.
 6. در صورت استفاده از تامپون دوران قاعدگی حداکثر آن را هر سه تا چهار ساعت یک بار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپون دست‌های خود را کاملا بشویید. در هنگام خواب شبانه هرگز از تامپون استفاده نکنید و به جای آن از پدهای بهداشتی استفاده کنید.
 7. نوار بهداشتی (پد) را باید هر چهار تا شش ساعت یک بار (حداکثر ۸ ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 8. از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت غیر معطر استفاده کنید.
 9. هنگام استحمام از صابون و شامپوهای غیرمعطر و ملایم استفاده کنید و هیچگاه از وان کف صابون نیز استفاده نکنید.
 10. کاندوم‌ها و دیافراگم هایی از جنس لاتکس و ژل های اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک می‌کنند که باید از سایر روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده گردد. همچنین هنگام نزدیکی از لغزنده کننده‌های محلول در آب و غیر معطر باید استفاده کنند و به هیچ عنوان از وازلین و لغزنده کننده های حاوی سیلیکون استفاده نکنند.
 11. به طور منظم سطح خارجی نواحی تناسلی را با آب ولرم شست و شو دهید. برای شستن نواحی تناسلی نیازی به استفاده از صابون نیست.
 12. زنان برخلاف مردان، پس از ادرار و اجابت مزاج باید همیشه از سمت جلو به طرف عقب، خود را بشویند. این کار مانع رانده شدن باکتری‌های انتهای دستگاه گوارش به ناحیه تناسلی می‌شود.
 13. هنگام شامپو زدن و آب کشیدن مو‌ها حین استحمام سر خود را به سمت جلو خم کنید تا شامپو با ناحیه تناسلی تماس نیابد.
 14. پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. می‌توانید برای این کار  از سشوار (با درجه باد سرد) نیز استفاده کنید.
 15. پس از استحمام ادرار کنید.
 16. هرگز به بهانه کار، تنبلی، و غیره ادرار خود را نگه دارید. اگر به دستشویی دسترسی دارید به محض احساس نیاز، کارهای دیگر را رها کنید و برای حفظ سلامت خود به دستشویی بروید.
 17. از دوش مخصوص دستگاه تناسلی استفاده نکنید زیرا ترشحات و باکتری‌های طبیعی و محافظ این ناحیه را می‌شوید.
 18. خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید. مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها، باکتری‌های مفید و طبیعی را که به حفظ سلامت کمک می‌کنند را از بین برده و زمینه برای ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش می‌دهد.
 19. بانوانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند و یا در دوران بارداری، شیردهی و یائسگی‌اند چون سطوح هورمون‌های بدنشان دستخوش تغییر می‌شود، باید بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنند.
 20. در صورت مشاهده هرگونه علامتی نظیر خارش و سوزش در ناحیه تناسلی به ویژه زمانی که ترشحاتی در این قسمت از بدن می‌بینید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مراجعه به پزشک متخصص زنان برای عفونت زنان

زگیل تناسلی و راه های تشخیص آزمایشگاهی آن در خانم‌ها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید