چگونه کبد خود را سالم نگه داریم

چگونه کبد خود را سالم نگه‌ دارید؟

کبد سالم وظیفه سم زدایی و تنظیم عملکردهای مختلف بدن را بر عهده دارد و متابولیک بدن را در شرایط مطلوب نگه می‌دارد. کبد شما یک عضو کلیدی در سیستم گوارش بدن شما است. همه چیزهایی که می‌خورید یا می‌نوشید از جمله دارو، از طریق آن عبور می‌کند. شما باید به درستی از آن مراقبت کنید تا بتواند سالم باقی بماند و کار خود را به درستی انجام دهد.

Rohit Satoskar، MD، موسسه پیوند ژاندارک MedStar می‌گوید: “این ارگان شما به راحتی می‌تواند از بین برود، اگر شما از آن به خوبی مراقبت نکنید و هنگامی که شما آن را از بین ببرید، دیگر از بین رفته است.

کبد شما از لحاظ اندازه به اندازه یک توپ فوتبال است و در زیر رباط‌های کمر در سمت راست قرار گرفته است. چندین اقدام مهم را برای سلامت کبد باید انجام داد. این کمک می‌کند تا خون خود را از مواد شیمیایی مضر که بدن شما  تشکیل می‌دهد پاکسازی کنید. این مایعی به نام صفرا ایجاد می‌کند که به شما کمک می‌کند چربی را از غذا بردارید. و همچنین قند به نام گلوکز ذخیره می‌کند، که به شما انرژی مورد نطرتان را می‌دهد.

هیچ چیز در مورد نگه داشتن کبد شما در شکل خوب وجود ندارد. ری چانگ، مدیر پزشکی برنامه پیوند کبد در بیمارستان عمومی ماساچوست، می‌گوید: همه چیز مربوط به یک شیوه زندگی سالم است.

او می‌گوید: “مراقبت از کبد شما بیشتر در مورد اجتناب از آنچه که بد است و خوردن یا نوشیدن چیزهایی است که به طور خاص برای کبد مغذی است.

<yoastmark class=

مراقبت از کبد

در اینجا چند روش برای حفظ سلامت کبد شما وجود دارد:

الکل زیادی ننوشید این می‌تواند به سلول‌های کبدی آسیب برساند و منجر به تورم یا زخم شدن می‌شود که سیروز نام دارد که می‌تواند مرگبار باشد.

 

مصرف چه مقدار الکل مجاز است؟

دستورالعمل های دولت ایالات متحده می‌گویند مردان نباید بیش از دو نوشیدنی در روز و زنان بیش از یک نوشیدنی در روز بنوشند. خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم. کبد سلامت خود را حفظ خواهد کرد اگر شما وزن خود را تحت کنترل نگه دارید، که کمک می‌کند تا از بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)، که منجر به سیروز می‌شود، جلوگیری شود.

 

سلامت کبد و ارتباط آن با مصرف بعضی از داروها

مراقب داروهای خاص باشید بعضی از داروهای کلسترول گاهی اوقات یک عارضه جانبی دارند که باعث مشکلات کبدی می‌شود. اگر شما بیش از حد داروهای مسکن مصرف کنید، ممکن است کبد شما صدمه ببیند. بعضی از داروها می‌توانند در هنگام مصرف الکل به شما آسیب بزنند. و بعضی وقت‌ها با مواد مخدر ترکیب می‌شوند. با پزشک یا داروساز خود در مورد ایمن‌ترین راه برای مصرف داروهایتان صحبت کنید. یاد بگیرید چگونه از هپاتیت ویروسی جلوگیری کنید. این یک بیماری جدی است که باعث آسیب شدید به کبد شما می‌شود. چندین نوع هپاتیت وجود دارد.

هپاتیت B و C

هپاتیت B و C از طریق خون و مایعات بدن گسترش می‌یابد. برای کاهش خطر خود، اقلامی مانند مسواک و سوزن را به اشتراک نگذارید. تعداد شرکای جنسی خود را محدود کرده و همیشه از کاندوم لاتکس استفاده کنید. هنوز واکسن برای هپاتیت C وجود ندارد، اما برای هپاتیت B وجود دارد. برای هپاتیت ویروسی آزمایش دهید زیرا از آنجا که اغلب علائمی را ایجاد نمی‌کند، می‌توانید آن را سال‌ها در بدن خود داشته و آن را متوجه نشوید. اگر فکر می‌کنید با ویروس تماس داشته‌اید، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا شما نیاز به یک آزمایش خون دارید.

 

کبد یک عامل کلیدی در سیستم گوارش بدن

لمس نکنید یا تنفس نکنید. برخی از محصولات تمیز کننده، محصولات آئروسل و حشره کش‌ها دارای مواد شیمیایی هستند که می‌توانند به کبد آسیب برسانند. از تماس مستقیم با آنها اجتناب کنید. افزودنی‌های سیگار همچنین می‌توانند به کبد آسیب برسانند، بنابراین سیگار نکشید.

مراقب گیاهان و مکمل‌های غذایی باشید. برخی ممکن است به کبد شما آسیب برساند. چند مشکلاتی که باعث مشکلات می شوند عبارتند از کاسکارا، chaparral، comfrey، کوا و efedra.

در سال‌های اخیر، برخی از گیاهان و مکمل‌ها به بازار رسیده‌اند که می‌گویند کبد را بازسازی می‌‌کنند، از جمله دانه‌های گیاهخوار، بوروتوتو و چانکا. مراقب اینگونه ادعاها باشید. چانگ می‌گوید: “هیچ شواهدی وجود ندارد که هر یک از این ها سلامت کبد را ارتقا دهد.” برخی ممکن است حتی باعث آسیب شوند.

قهوه بنوشید. تحقیقات نشان می‌دهد که می تواند خطر ابتلا به بیماری کبد را کاهش دهد. هیچ کس نمی‌داند که چرا این چنین است، اما به نظر می‌رسد که تحقیقات بیشتر انجام شود.

چونگ می‌گوید: برای حفظ کبد سالم، یک شیوه زندگی سالم و مراقبت از داروها را در نظر بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید