چاقی در کودکان

علت چاقی کودکان

چاقی در کودکان می‌تواند مشکلات زیادی را درآینده برای کودک به وجود می‌آورد. یک سوم از کودکان در ایالت متحده دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. کودکان نسبت به بزرگسالان مشکلات بهداشتی و پزشکی کمتری دارند. با این حال، کودکان دارای اضافه وزن در معرض خطر چاقی بیش از حد در بزرگسالی و نوجوانی قرار دارند .چاقی در کودکان آنها را در معرض خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و دیابت قرار می‌دهد. آنها همچنین بیشتر مستعد ابتلا به استرس، افسردگی و اعتماد به نفس پایین هستند.

 

علل چاقی در کودکان

دلایل مختلف می‌تواند باعث اضافه وزن و چاقی در کودکان شود. شایع‌ترین علل عوامل ژنتیکی، فقدان فعالیت بدنی، الگوهای غذایی ناسالم و یا ترکیبی از این عوامل است. تنها در موارد نادر، داشتن اضافه وزن از یک وضعیت پزشکی مانند یک مشکل هورمونی ناشی می‌شود. یک معاینه فیزیکی و برخی آزمایش‌های خون می‌تواند احتمال ایجاد بیماری‌های مختلف در اثر چاقی را بررسی کند.

اگرچه سابقه خانوادگی در چاقی کودکان بسیار موثر است، اما همه کودکان با سابقه خانوادگی اضافه وزن ندارند. كودكانی كه والدین یا برادران یا خواهرانشان دارای اضافه وزن هستند ممكن است در معرض افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن باشند، اما این می تواند به رفتارهای خانوادگی خانواده مانند عادات خوردن و فعالیت نیز مرتبط باشد.

رژیم غذایی و سطح فعالیت کودک در تعیین وزن کودک اهمیت زیادی دارد. امروزه بسیاری از کودکان زمان زیادی دچار عدم فعالیت هستند. به عنوان مثال، به طور میانگین، کودک هر روز حدود چهار ساعت از وقت خود را به تماشای تلویزیون می‌گذراند. همانطور که کامپیوترها و بازی‌های ویدئویی به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شوند، تعداد ساعات غیر فعال شدن کودکان نیز افزایش می‌یابد.

 

چاقی در کودکان موجب چه بیماری‌هایی می‌شود؟

کودکان چاق در معرض شمار زیادی از بیماری‌ها هستند، از جمله:

  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • بیماری قلبی
  • دیابت
  • مشکلات استخوانی
  • بیماری‌های پوستی مانند جوش، عفونت‌های قارچی و آکنه

 

چگونه می توانیم به چاقی در کودکان پی ببریم؟

چگونه می‌توانیم به چاقی در کودکان پی ببریم؟

بهترین فرد برای تعیین اینکه آیا کودک شما اضافه وزن دارد یا نه، دکتر فرزند شما است. در تعیین اینکه آیا کودک شما دارای اضافه وزن است، پزشک وزن و قد کودک شما را اندازه‌گیری کرده و شاخص توده بدنی را برای مقایسه این مقدار با ارزش‌های استاندارد محاسبه می کند. دکتر همچنین سن و الگوهای رشد فرزند شما را در نظر خواهد گرفت.

 

چگونه می‌توان به کاهش اضافه وزن کودک کمک کرد؟

اگر فرزند شما اضافه وزن دارد، بسیار مهم است که او احساس کند که از او حمایت می کنید. احساسات کودکان در مورد خود اغلب بر اساس احساس والدینشان در مورد آنها است و اگر فرزندانتان را با هر وزنی که است بپذیرید و او را سرزنش نکنید بیشتر به فکر کاهش وزن خود خواهد افتاد. مهم است که با فرزندانتان درباره وزن او صحبت کنید و به آنها اجازه می‌دهید تا نگرانی های خود را با شما به اشتراک بگذارند.

والدین باید به تدریج عادات غذایی را در خانواده تغییر دهند. با مشارکت کل خانواده، همه عادت‌های سالم تدریس می‌شوند و کودک دارای اضافه وزن احساس تنهایی نمی‌کند.

چگونه می‌توان از چاقی در کودکان جلوگیری کرد؟

راه‌های بسیاری برای جذب کل خانواده به عادات سالم وجود دارد، اما افزایش فعالیت بدنی خانواده بسیار مهم است. برخی از راه‌های انجام این کار عبارتند از:

به طور منظم ورزش کرده و فعالیت بدنی انجام دهید زیرا اگر فرزند شما نیز شما را اینگونه ببیند او نیز مانند شما می‌خواهد که فعال باشد.

فعالیت‌های خانوادگی را طوری برنامه ریزی کنید که همه با هم ورزش کنید مانند پیاده روی، دوچرخه‌سواری، یا شنا.

به نیازهای فرزندتان آگاه باشید. کودکان دارای اضافه وزن ممکن است در مورد مشارکت در فعالیت‌های خاص احساس ناراحتی کنند. مهم است که به فرزند خود در پیدا

کردن فعالیت‌های بدنی که از آنها لذت می برد کمک کنید تا از آن خجالت نکشیده یا برای او دشوار نباشد.

تلاش کنید تا میزان زمان و هزینه زندگی خود و خانواده تان را در فعالیت‌های غیرمتعارف مانند تماشای تلویزیون یا بازی‌های ویدئویی صرف نکنید.

بیشترین تلاش خانواده باید توجه به کاهش وزن کودک با انجام فعالیت‌های روزانه باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید