جلوگیری از حمله قلبی ؛ حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به قلب مسدود شود. انسداد اغلب به دلیل تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد است که به شکل یک پلاک در عروق تغذیه کننده قلب (عروق کرونر) ایجاد می شود.

گاهی اوقات ، یک پلاک می تواند پاره شود و لخته ای ایجاد کند که جریان خون را مسدود می کند در نتیجه جریان خون قطع شده می تواند به بخشی از عضله قلب آسیب برساند یا آن را نابود کند. حمله قلبی، که به آن سکته قلبی نیز گفته می شود، می تواند کشنده باشد، اما می تواند در طول سال ها بهبود یابد.

علائم و نشانه های حمله قلبی

علائم و نشانه های حمله قلبی معمول عبارت اند از:

 • فشار، گرفتگی، درد یا احساس فشار یا درد در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک یا پشت سرایت کند.
 • حالت تهوع ، سوء هاضمه، دل درد یا شکم درد
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

یک نکه مهم: علائم حمله قلبی متفاوت هستند

تمامی افرادی که سکته قلبی یا حمله قلبی را تجربه می کنند، علائم یکسانی ندارند و یا تنها در شدت علائم یکسان هستند. بعضی از افراد درد خفیف و برخی دیگر درد شدیدتری دارند، برخی از افراد هیچ علائمی وجود ندارد اما برخی ، اولین نشانه ممکن است ایست قلبی ناگهانی باشد. با این حال، هرچه علائم و نشانه های بیشتر باشد، احتمال جلوگیری از حمله قلبی بیشتر خواهد بود.

برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی شروع می شود، اما بسیاری از افراد از ساعت ها، روزها یا هفته ها قبل علائم و نشانه های هشدار دهنده را تجربه می کنند. اولین هشدار ممکن است درد یا فشار قفسه سینه مکرر (آنژین) باشد که در اثر فعالیت ایجاد شده و با استراحت تسکین می یابد. آنژین در اثر کاهش موقتی جریان خون در قلب ایجاد می شود.

علل به وجود آمدن حمله قلبی

 • حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند شریان کرونر مسدود شود. با گذشت زمان، رسوبات چربی، از جمله کلسترول، باعث ایجاد موادی به نام پلاک می شوند که می توانند عروق را تنگ کنند که “تصلب شرایین” نامیده می شود. این بیماری که بیماری عروق کرونر نام دارد، بیشترین حملات قلبی را ایجاد می کند. در هنگام حمله قلبی، یک پلاک می تواند پاره شود و کلسترول و سایر مواد را در جریان خون بریزد. در محل پارگی لخته خون ایجاد می شود. اگر لخته بزرگ باشد، می تواند جریان خون را از طریق شریان کرونر مسدود کند و باعث اکسیژن و مواد مغذی قلب شود (ایسکمی). در مواقعی نیز ممکن است انسداد کامل یا جزئی شریان کرونر ایجاد شود.
 • دلیل دیگر حمله قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون بخشی از عضله قلب را متوقف می کند. استفاده از دخانیات و داروهای غیرقانونی، مانند کوکائین، می تواند باعث اسپاسم و تهدید کننده زندگی باشد.
 • عفونت با COVID-19 همچنین ممکن است به قلب نیز آسیب برساند

عوامل خطر ابتلا به حمله قلبی

برخی فاکتورها باعث تجمع ناخواسته رسوبات چربی (تصلب شرایین) شده که باعث تنگ شدن عروق در سراسر بدن می شوند. در این صورت می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود بخشیده یا از بین برده تا احتمال ابتلا به حمله قلبی اول یا دیگری کاهش یابد.

با دانستن عوامل خطر ؛ مسلما جلوگیری از حمله قلبی  راحت تر خواهد بود.

عوامل خطر حمله قلبی عبارتند از:

سن. مردان 45 ساله یا بیشتر و زنان 55 سال نسبت به مردان و زنان جوان بیشتر در معرض حمله قلبی هستند.

تنباکو: این مورد شامل سیگار کشیدن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار است.

فشار خون بالا: با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند به عروق منتهی به قلب آسیب برساند. فشار خون بالا که با سایر شرایط مانند چاقی، کلسترول بالا یا دیابت ایجاد می شود، خطر را بیشتر می کند.

سطح کلسترول خون یا تری گلیسیرید بالا: سطح بالایی از کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) (کلسترول “بد”) با درصد بالایی باعث تنگ شدن عروق می شود. سطح بالای تری گلیسیریدها، نوعی چربی خون مربوط به رژیم غذایی، خطر حمله قلبی را نیز افزایش می دهد. با این حال، سطح بالایی از کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) (کلسترول “خوب”) می تواند خطر را کاهش دهد.

چاقی: چاقی با سطح کلسترول خون بالا، سطح بالای تری گلیسیرید، فشار خون بالا و دیابت در ارتباط است. از دست دادن فقط 10٪ از وزن بدن می تواند این خطر را کاهش دهد.

دیابت: تولید نکردن مقدار کافی هورمون ترشح شده از لوزالمعده (انسولین) یا عدم پاسخ مناسب به انسولین باعث بالا رفتن سطح قند خون در بدن می شود و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

کنترل دیابت و رژیم غذایی مناسب در جلوگیری از حمله قلبی موثر خواهد بود.

سندرم متابولیک: این سندرم زمانی اتفاق می افتد که چاقی، فشار خون و قند خون بالا داشته باشید. ابتلا به سندرم متابولیک احتمال ابتلای به بیماری قلبی را دو برابر بیشتر از ابتلا به آن می کند.

سابقه خانوادگی حملات قلبی: اگر خواهر و برادر، پدر و مادر یا مادربزرگ و مادربزرگ شما حملات قلبی زودرس داشته اند (در مردان 55 سالگی و در زنان در سن 65 سالگی)، ممکن است شما نیز در معرض خطر بیشتری باشید.

عدم فعالیت بدنی: بی تحرک بودن باعث افزایش سطح کلسترول خون و چاقی می شود. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند از سلامت قلب بهتر برخوردار هستند.

مصرف مواد مخدر غیرقانونی: استفاده از داروهای محرک، مانند کوکائین یا آمفتامین می تواند باعث ایجاد اسپاسم عروق کرونر شود که حمله قلبی را در پی دارد.

سابقه پره اکلامپسی: این وضعیت باعث فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در طول زندگی افزایش می دهد.

یک بیماری خود ایمنی: داشتن شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

حمله قلبیعوارض ابتلا به حمله قلبی

عوارض معمولاً مربوط به آسیبی است که در طی حمله قلبی به قلب وارد شده و می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)
 • نارسایی قلبی
 • ایست ناگهانی قلب

7 راه موثر در جلوگیری از بروز حمله قلبی

هرگونه اقدامات برای جلوگیری از حمله قلبی هرگز دیر نیست، حتی اگر قبلاً به آن دچار شده باشید. در اینجا روش هایی برای جلوگیری از حمله قلبی را بیان خواهیم کرد. روش های مختلفی برای کاهش خطر حمله قلبی وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

 • اجتناب یا ترک سیگار
 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم
 • ورزش منظم
 • مدیریت دیابت ، سطح کلسترول بالا ، فشار خون بالا و سایر شرایط
 • محدود کردن مصرف الکل
 • حفظ وزن بدن سالم
 • دوری از استرس یا تمرین روش های کاهش آن

 

حمله قلبیتشخیص حمله قلبی

 • EKG الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب: می تواند تشخیص دهد که عضله قلب چه مقدار و در کجا آسیب دیده است. همچنین می تواند ضربان قلب و ریتم را نیز کنترل کند.
 • آزمایش خون: سطوح مختلف آنزیم های قلبی در خون می تواند آسیب عضلات قلب را نشان دهد. این آنزیم ها معمولاً درون سلول های قلب هستند. وقتی آن سلول ها آسیب می بینند، محتوای آن ها  از جمله آنزیم ها به جریان خون می ریزد. با اندازه گیری سطح این آنزیم ها، پزشک می تواند اندازه حمله قلبی و زمان شروع آن را دریابد. آزمایشات همچنین می توانند سطح تروپونین را اندازه گیری کنند. تروپونین ها پروتئین هایی در داخل سلول های قلب هستند که وقتی سلول ها از کمبود خونرسانی به قلب آسیب می بینند ، آزاد می شوند.
 • اکوکاردیوگرافی: این آزمایش تصویربرداری را می توان در حین و بعد از حمله قلبی برای یادگیری نحوه پمپاژ قلب و اینکه چه مناطقی آنطور که باید پمپ نمی کنند، استفاده کرد. “اکو” همچنین می تواند تشخیص دهد که آیا در قلب یا بخشی از آن (دریچه ها ، سپتوم و غیره) آسیب دیده است.
 • کاتتریزاسیون قلب: کات قلب می تواند تصویری از شریان مسدود شده ارائه دهد و به پزشک کمک کند تا در مورد درمان تصمیم بگیرد.

 

مطالب مرتبط با حمله قلبی: 

روشهای درمان نارسایی قلبی

6 نشانه بیماری قلبی

علائم نارسایی قلبی در جوانان

 

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب مرکز تخصصی پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

 ۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

منبع: www.mayoclinic.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید