علائم هشدار دهنده سکته قلبی

همه چیز درباره سکته قلبی و علائم هشدار دهنده آن

آیا می‌دانستید که می‌توانید یک سکته قلبی بدون احساس درد در قفسه سینه داشته باشید؟ نارسایی قلبی و بیماری قلبی علائم مشابهی را برای همه افراد، به ویژه زنان نشان نمی‌دهد.

قلب عضله‌ای است که وظیفه پمپاژ خون در سراسر بدن را به عهده دارد. سکته قلبی (اغلب به عنوان انفارکتوس میوکارد نامیده می‌شود) زمانی رخ می‌دهد که عضله قلب خون کافی نداشته باشد. خون اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب حمل می‌کند. هنگامی که خون کافی برای عضله قلب شما وجود نداشته باشد، قسمت آسیب دیده می‌تواند موجب مرگ شخص شود. این خطرناک و گاه گاه مرگبار است.

حملات قلبی به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد، اما معمولا از بیماری‌های قلبی ناشی می‌شوند. به طور معمول، پلاک مومی بر روی دیواره‌های داخل عروق خونی شما که عضله قلب را تغذیه می‌کند ایجاد می‌شود. گاهی اوقات یک قسمت از پلاک، به نام لخته شدن خون، از بین می‌رود و مانع از عبور خون به عضله قلب می‌شود و منجر به سکته قلبی می‌شود.

به طور معمول، چیزهایی مانند استرس، اعمال جسمی یا هوای سرد موجب می‌شود رگ‌های خونی دچار اسپاسم شده که میزان خون را که می‌تواند به عضله قلب شما برسد، کاهش می‌دهد.

 

عوامل خطر زیادی وجود دارد که باعث ایجاد یک سکته قلبی می‌شوند، از جمله:

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف الکل بیش از حد
 • استرس
 • عدم فعالیت فیزیکی

 

درد قفسه سینه، فشار و ناراحتی

اکثر افراد مبتلا به سکته قلبی نوعی درد قفسه سینه یا ناراحتی را تجربه می‌کنند. اما مهم است بدانیم که درد قفسه سینه در هر سکته قلبی اتفاق نمی‌افتد.

درد قفسه سینه یک علامت رایج از سکته قلبی است. مردم این احساس را توصیف کرده‌اند به این معنی که احساس می‌کنند که یک فیل روی سینه آن‌ها ایستاده است.

بعضی افراد درد قفسه سینه را به عنوان درد در نظر نمی‌گیرند. در عوض، ممکن است گفته شود که آنها احساس تنگی قفسه سینه یا فشرده شدن را تجربه کرده‌اند. گاهی اوقات این ناراحتی ممکن است برای چند دقیقه طول کشیده و سپس از بین برود. گاهی اوقات ناراحتی به ساعت‌ها یا حتی یک روز بعد می‌رسد. این همه می‌تواند نشانه‌ای از عضله قلب شما باشد که اکسیژن کافی نداشته باشد.

اگر درد یا سفتی قفسه سینه داشته باشید، شما یا کسی که در اطراف شما باشد، باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرد.

 

 

نه فقط درد قفسه سینه

درد و تنگی می تواند در سایر نقاط بدن نیز منتشر شود. اغلب افراد سکته قلبی را با درد گزارش می‌دهند که در پایین بازوی چپ قرار دارد. این می تواند رخ دهد، اما درد در مکان‌های دیگر نیز می‌تواند ظاهر شود،

 

از جمله:

 • بالای شکم
 • شانه
 • پشت
 • گردن / گلو
 • دندان یا فک

به گفته انجمن قلب آمریکا، زنان تمایل دارند که حملات قلبی را که به طور خاص در قسمت پایین شکم و قسمت پایین سینه ایجاد می‌شود، گزارش دهند. درد ممکن است در سینه متمرکز نشود. این می‌تواند فشار در سینه و درد در قسمت‌های دیگر بدن را احساس کند. کمردرد یکی از نشانه‌های دیگر زنان است.

 

 

روز و شب عرق کردن

عرق کردن بیش از حد معمول- به خصوص اگر ورزش یا فعالیت ندارید- می‌تواند نشانه هشدار اولیه‌ای از مشکلات قلبی باشد. فشار خون را از طریق رگ‌های مسدود شده قلب خود می گیرید، بنابراین بدن شما بیشتر سعی می‌کند دمای بدن شما را در طول اعمال اضافی حفظ کند. اگر شما احساس خستگی یا سردی پوست دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

عرق شبانه همچنین نشانه ای رایج برای زنان مبتلا به مشکلات قلبی است. زنان ممکن است این علامت را برای اثر یائسگی اشتباه بگیرند. با این حال، اگر شما از خواب بیدار شوید و تخت خود را خیس کرده و یا به دلیل عرق کردن شما نمی‌توانید بخوابید، این می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی، به ویژه در زنان باشد.

خستگی می تواند نشانه ای از سکته قلبی در زنان باشد

خستگی

خستگی می‌تواند نشانه‌ای از سکته قلبی در زنان باشد. به گفته انجمن قلب آمریکا، برخی از زنان ممکن است تصور کنند که علائم حمله قلبی‌شان علائم مشابه آنفولانزا دارد.

سکته قلبی می‌تواند به دلیل فشار اضافی در قلب شما باعث خستگی شما شود زیرا قلب سعی کند سریع‌تر پمپاژ کند در حالی که مساحت جریان خون مسدود شده است. اگر اغلب بدون هیچ دلیلی احساس خستگی می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل جدی باشد.

خستگی و ضعف تنفس در زنان نسبت به مردان رایج است و ممکن است ماه‌ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل مهم است که هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

 

تنگی نفس

تنفس و قلب شما به طور موثر به پمپاژ خون بسیار نزدیک است. قلب شما خون را پمپ می‌کند تا بتواند به بافت‌های شما منتقل شود و اکسیژن را از ریه‌های شما دریافت کند. اگر قلب شما نمی‌تواند خون را به خوبی پمپ کند (همانطور که در مورد حمله قلبی است)، شما نمی‌توانید نفس بکشید.

گاهی اوقات ضعف تنفس می تواند همراه با خستگی غیرمعمول در زنان باشد. به عنوان مثال، برخی از زنان گزارش می‌دهند که به طور غیرعادی نفس کم می‌آورند و برای فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند خسته شده‌اند. این می‌تواند یک علامت معمول از سکته قلبی در زنان باشد.

 

سرگیجه

سرگیجه می‌تواند با سکته قلبی رخ دهد و اغلب نشانه‌هایی است که زنان توصیف می‌کنند. بعضی از زنان گزارش می‌دهند که احساس می‌کنند که ممکن است هر لحظه غش کنند. این احساس مطمئنا احساس طبیعی نیست و نباید نادیده گرفته شود اگر شما آن را تجربه می‌کنید.

 

تپش قلب

تپش قلب می‌تواند تغییراتی در ریتم قلب ایجاد کنند که می‌توانبد احساس کند که قلب شما دچار تشنج و تپش شده است. قلب و بدن شما به یک تداخل دائمی و پایدار برای به حرکت در آوردن خون در سراسر بدن کمک می‌کند. اگر تپش از ریتم خارج شود، این می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی شما باشد.

تپش قلب به علت سکته قلبی می‌تواند احساس ناامیدی یا اضطراب بخصوص در زنان ایجاد کند. بعضی از مردم ممکن است ضربان قلب را به خوبی احساس کرده و قلب آنها نه تنها در سینه بلکه در گردن هم احساس می‌شود.

تغییرات در ریتم قلب شما نباید نادیده گرفته شود، زیرا هنگامی که قلب دائما از ریتم خارج می‌شود، برای مداوای پزشکی نیاز به بازگشت به ریتم دارد. اگر فشارهای قفسه سینه شما با سرگیجه، فشار قفسه سینه، درد قفسه سینه یا خستگی همراه باشد، می‌توانید تایید این باشد که سکته قلبی رخ می‌دهد.

 

سوء هاضمه، تهوع و استفراغ

اغلب مردم قبل از سکته قلبی، اختلال خفیف و سایر مشکلات گوارشی را تجربه می‌کنند. از آنجا که حملات قلب معمولا در افراد مسن رخ می‌دهد که معمولا مشکلات گوارشی دارند، این علائم می‌تواند به عنوان سوزش سر دل و یا یکی دیگر از عوارض مربوط به غذا باشد.

اگر به طور معمول یک معده آرام دارید، ممکن است سوء هاضمه یا سوزش سر دل یک سیگنال باشد که مشکل دیگری در حال وقوع است.

پیشگیری از مشکلات قلب در آینده

پیشگیری از مشکلات قلب در آینده

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود 200000 مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی قابل پیشگیری است. حتی اگر عوامل خطرساز برای بیماری قلبی داشته باشید یا قبلا حمله قلبی داشته‌اید، مواردی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در آینده انجام دهید.

افرادی که قبلا سکته قلبی دا‌شته‌اند بایستی مطمئن شوند که تمام داروهایی را که توسط پزشک آنها تجویز شده است، مصرف کنند. اگر پزشک شما مجبور به عمل جراحی بای پس برای قلب شما شد، مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است برای پیشگیری از سکته قلبی آینده ضروری است.

گاهی اوقات اگر برای شرایط دیگری نیاز به عمل جراحی داشته باشید، پزشک ممکن است توصیه کند که برخی از داروهایی که برای قلب شما مصرف می‌کنید را متوقف کنید. قبل از اینکه مصرف هر یک از داروهایتان را متوقف کنید، همیشه با دکتر که قلب شما را می‌بینید، مشورت کنید. ناخوشایند است که بسیاری از داروها را به طور ناگهانی متوقف کنید زیرا ممکن است خطر ابتلا به سکته قلبی را افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید