سرطان پوست

سرطان پوست، از علائم و نشانه ها تا راههای تشخیص و درمان

سرطان پوست رشد غیر طبیعی سلول‌های پوست است که  اغلب بر روی پوستی که در معرض آفتاب قرار گرفته ایجاد می‌شود. اما این شکل شایع سرطان نیز ممکن است در مناطقی از پوست شما رخ دهد که به طور معمول در معرض نور خورشید نیست.

سه نوع اصلی از سرطان پوست

 • کارسینوم سلول بازال
 • کارسینوم سلول سنگفرشی
 • ملانوم

وجود دارد.

شما می‌توانید خطر ابتلا به سرطان پوست خود را با محدود کردن یا اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) کاهش دهید. بررسی پوست شما برای تغییرات مشکوک می‌تواند در تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه آن کمک کند. تشخیص زودهنگام سرطان پوست به شما امکان می‌دهد که بهترین درمان را برای سرطان پوست انتخاب کنید.

علائم سرطان پوست

سرطان پوست عمدتا در مناطقی از پوست در معرض آفتاب، از جمله پوست سر، صورت، لب‌ها، گوش‌‎ها، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و بازوها و روی پاها در زنان است. اما همچنین می‌تواند در مناطقی که به ندرت نور روز را دریافت می‌کنند  مانند کف دست، زیر ناخن‌های دست و یا ناخن های پا و ناحیه تناسلی  تشکیل شود. سرطان پوست افراد تمام تناژهای پوست، از جمله افرادی که دارای رنگ‌های تیره‌تر هستند، تاثیر می‌گذارد. هنگامی که ملانوم در افراد دارای پوست تیره رخ می‌دهد، بیشتر احتمال دارد در مناطقی که به طور معمول در معرض نور خورشید قرار ندارند اتفاق بیفتد، مانند کف دست و پاها.

علائم و نشانه های سرطان سلول بازال

کارسینوم سلول بازال معمولا در ناحیه‌های در معرض آفتاب بدن مانند گردن یا صورت رخ می‌دهد.

کارسینوم سلول بازال ممکن است به صورت زیر باشد:

 • برآمدگی‌های مرواریدی یا مومی شکل
 • زخم‌های مسطح، گوشتی یا قهوه‌ای رنگ

علائم و نشانه های سرطان سلول سنگفرشی

اغلب، کارسینوم سلول سنگفرشی در ناحیه‌های در معرض آفتاب در بدن شما مانند چهره، گوش‌ها و دست‌ها رخ می‌دهد. افراد مبتلا به پوست تیره‌تر احتمال دارد که کارسینوم سلول سنگفرشی را در مناطقی که اغلب در معرض آفتاب نیستند، افزایش دهند.

کارسینوم سلول سنگفرشی ممکن است به صورت زیر باشد:

 • یک برآمدگی سفت و قرمز رنگ
 • یک زخم صاف با پوستی کبره بسته و فلس مانند

علائم و نشانه‌های ملانوما

ملانوما می‌تواند در هر جایی از بدن شما ایجاد شود. ملانوما اغلب بر روی صورت یا تن مردان متاثر می‌شود. در زنان، این نوع سرطان اغلب در پایین پاها رشد می‌کند. در هر دو مردان و زنان، ملانوما ممکن است روی پوستی که در معرض نور خورشید قرار نداشته باشد رخ دهد.

ملانوما می‌تواند افراد را از هر گونه تناژ پوست تحت تاثیر قرار دهد. در افرادی که پوست‌های تیره‌تر دارند، ملانوما در کف دست‌ها یا پاها یا در زیر ناخن‌ها یا ناخن‌ها رخ می‌دهد.

علائم ملانوم عبارتند از:

 • یک نقطه قهوه‌ای بزرگ
 • یک ضایعه که تغییر رنگ، اندازه یا احساس خونریزی دارد
 • ضایعه کوچک با مرز نامنظم و قسمت‌هایی که به رنگ قرمز، سفید، آبی یا آبی تیره ظاهر می‌شوند
 • ضایعات تیره در کف دست‌ها، پاها، انگشتان دست یا پا، و یا در غشای مخاطی که دهان، بینی و واژن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علائم و نشانه‌های سرطان‌های پوست که کمتر رایج است

دیگر انواع کمتر رایج سرطان پوست عبارتند از:

سارکوم کاپوسی این فرم نادر سرطان پوست در رگ‌های خونی پوست ایجاد می‌شود و باعث ایجاد لکه‌های قرمز یا بنفش روی پوست یا غشاهای مخاطی می‌شود.

سارکوم کاپوسی عمدتا در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف مانند افرادی که مبتلا به ایدز هستند و در افرادی که تحت پیوند عضو قرار گرفته‌اند، رخ می‌دهد.

کارسینوم سلول مرکل کارسینوم سلول مركل باعث ایجاد مشكلات و گره‌های براق می‌شود كه در زیر پوست و در فولیکول‌های مو رخ می‌دهد کارسینوم سلول مرکل اغلب بر روی سر، گردن و تنه است.

کارسینوم غدد چربی. این سرطان غیر معمول و تهاجمی از غدد چربی پوست تشکیل شده است سرطان‌های غدد چربی که اغلب به عنوان گره‌های سخت و بدون درد ظاهر می‌شوند، می‌توانند در هر کجا توسعه یابند، اما اغلب در پلک‌ها اتفاق می‌افتد، جایی که آنها اغلب با مشکلات دیگر پلک اشتباه گرفته می‌شوند.

علائم و نشانه های سرطان پوست که کمتر رایج است

علل سرطان پوست

سرطان پوست زمانی رخ می‌دهد که جهش‌ها در DNA سلول‌های پوست رخ می‌دهد. جهش باعث می‌شود که سلول‌ها از کنترل خارج شوند و توده‌های سلول‌های سرطانی را تشکیل دهند.

سلول‌های دخیل در سرطان پوست

سرطان پوست در لایه بالای پوست شما اپیدرم شروع می‌شود. اپیدرم یک لایه نازک است که پوشش محافظتی از سلول‌های پوستی را فراهم می‌کند که بدن شما به طور مداوم از آن بیرون می‌آید. اپیدرم شامل سه نوع اصلی سلول است:

سلول های Squamous درست زیر سطح بیرونی قرار می گیرند و به عنوان پوشش داخلی پوست عمل می‌کنند.

سلول‌های پایه که سلول‌های پوستی جدید تولید می‌کنند، زیر سلول‌های سنگی قرار می‌گیرند.

ملانوسیت‌ها- که ملانین تولید می‌کنند، رنگدانه‌ای که پوست را به رنگ طبیعی آن می‌اندازد- در قسمت پایین اپیدرمی قرار دارد. ملانوسیت‌ها تولید بیشتر ملانین هنگامی که شما در خورشید هستید برای کمک به محافظت از لایه‌های عمیق تر از پوست شما کمک می‌کنند.

سرطان پوست شما شروع به تعیین نوع و گزینه‌های درمان شما می‌کند.

نور فرابنفش و سایر علل بالقوه

بیشتر آسیب به DNA در سلول‌های پوست از اشعه ماوراء بنفش (UV) در نور خورشید و در چراغ‌های استفاده شده در تخت‌های برنزه استفاده می‌شود عوامل دیگر که ممکن است شما را  در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست شما قرار دهد، مانند در معرض مواد سمی قرار گرفتن یا وضعیتی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

عوامل خطر سرطان پوست

فاکتورهایی که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • پوست روشن

هر کسی بدون در نظر گرفتن رنگ پوست می‌تواند سرطان پوست را دریافت کند با این حال، داشتن رنگدانه کمتر (ملانین) در پوست شما محافظت کمتری از صدمه زدن به اشعه ماوراء بنفش می‌کند. اگر موهای بلوند یا قرمز دارید و چشم‌های رنگی ندارید و به راحتی می‌سوزید احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر از فردی با پوست تیره‌تر است.

 • تاریخچه آفتاب سوختگی

 داشتن یک یا چند آفتاب سوختگی متوالی در کودکی یا نوجوانی، خطر ابتلا به سرطان پوست را به عنوان یک بزرگسال افزایش می‎دهد. آفتاب سوختگی در بزرگسالی نیز عامل خطر است.

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد

 هر کسی که زمان زیادی را زیر اشعه‌ی خورشید می‌ماند، ممکن است به سرطان پوست گرفتار شود، به خصوص اگر پوست با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب یا لباس مناسب محافظت نشود. برنزه شدن پوست بواسطه‌ی مواجهه با لامپ‌های سولاریوم، می‌تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.

 • آب و هوای آفتابی

افرادی که در آب و هوای گرم و آفتابی زندگی می‌کنند در معرض نور خورشید بیشتر از افرادی هستند که در هوای سردتر زندگی می‌کنند. زندگی در ارتفاعات بالاتر، که در آن نور خورشید قوی است، همچنین شما را به تابش بیشتر نزدیک می‌کند.

 • خال

اگر در مواردی که خال‌ روی سطح پوست بدن دچار تغییراتی من‌جمله تغییر در اندازه و رشد ناگهانی، خارش، تغیرات سطحی و تغییرات رنگی گردد، حتما باید به متخصص پوست مراجعه نموده تا از این خال نمونه‌برداری گردد.

 • باورهای نادرست: هر چه تعداد کمتری خال داشته باشیم خطر ابتلا به سرطان پوست کمتر می‌گردد
 • باورهای درست: داشتن خال‌های زیاد احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، ولی نداشتن خال به معنای آن نیست که خطر ابتلا به  سرطان  پوست، شما را تهدید نمی‌کند. بر اساس تحقیقات معلوم شد بسیاری از افراد مبتلا به ملانوم، خال‌های زیادی ندارند. با این حال به همه‌ی خال‌هایتان توجه داشته باشید، حتی اگر فقط یک خال باشد و اگر متوجه تغییری در آن شدید به پزشک مراجعه کنید.

 • ضایعات پوستی پیش سرطانی

ضایعات پوستی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود. این رشد پوست پیش از سرطان به طور معمول از رنگ قهوه‌ای تا صورتی تیره رنگ می‌شود. آنها در صورت، سر و دست افراد پوستی عادی که پوست آنها آسیب دیده است، رایج ترین آنها است.

 • سابقه خانوادگی سرطان پوست

 اگر یکی از والدین شما یا یک خواهر و برادر شما سرطان پوست داشته باشد، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری افزایش یابد.

 • تاریخچه شخصی سرطان پوست

 اگر یک بار یک سرطان پوست دریافت کردید، در معرض خطر دوباره آن هستید.

 • یک سیستم ایمنی ضعیف

 افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند. این شامل افرادی است که با اچ‌آی‌وی/ ایدز زندگی می‌کنند و کسانی که پس از پیوند عضو از داروهای خاصی استفاده می‌کنند.

 • قرار گرفتن در معرض اشعه

افرادی که از اشعه ایکس برای مقابله با بیماری‌های پوست مانند اگزما و آکنه استفاده می‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست، به ویژه کارسینوم سلول‌های بنیادی را افزایش دهد.

 • قرار گرفتن در معرض مواد خاص

 قرار گرفتن در معرض مواد خاصی نظیر آرسنیک خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سرطان پوست

پیشگیری از سرطان پوست

اکثر سرطان‌های پوست قابل پیشگیری هستند. برای محافظت از خود، نکات پیشگیری از سرطان پوست را دنبال کنید:

 • در وسط روز از خورشید اجتناب کنید

برای بسیاری از مردم در آمریکای شمالی، اشعه های خورشیدی بین 10 تا 25 و تا 4 صبح قوی هستند. برنامه‌های فعالیت در فضای باز را برای ساعاتی از روز، حتی در زمستان و یا زمانی که آسمان ابری است تنظیم کنید.

 • اشعه ماوراء بنفش را سالم جذب می‌کنید

و ابرها حفاظت کمی از اشعه‌های مضر را فراهم می‌کنند. اجتناب از خورشید در قوی‌ترین آن، به شما کمک می‌کند تا از بروز آفتاب سوختگی و اشع‌هایی که سبب آسیب پوستی شده و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد جلوگیری کنید قرار گرفتن در معرض تابش خورشید در طول زمان ممکن است موجب سرطان پوست شود.

 • کرم ضد آفتاب سالم کرم‌های ضد آفتاب از همه اشعه‌های مضر UV را فیلتر نمی‌کنند

به ویژه اشعه‌ای که می‌تواند به ملانوم منجر شود. اما آنها در یک برنامه حفاظت از خورشید نقش مهمی ایفا می‌کنند.

 • از یک کرم ضدآفتاب با طیف گسترده‌ای با SPF حداقل 15 استفاده کنید

کرم‌های ضد آفتاب را به طور سخاوتمندانه بکار ببندید و هر دو ساعت یک بار تجویز کنید- و یا بیشتر در صورتی که شما در حال شنا هستید. از مقدار زیادی از کرم‌های ضد آفتاب در تمام پوست‌های در معرض آفتاب، از جمله لب‌ها، گوش‌های و پشت دست و گردن استفاده کنید.

 • لباس‌های محافظ را بپوش کرم‌های ضد آفتاب محافظت کامل از اشعه UV ندارند

بنابراین پوشش خود را با لباس تنگ و سفت و محکم که دست و پا را بپوشاند و یک کلاه با لبه‌های گسترده استفاده کنید. برخی از شرکت‌ها نیز لباس‌های محافظتی را به فروش می‌رسانند. یک متخصص پوست می‌تواند یک نام تجاری مناسب را توصیه کند. عینک آفتابی را فراموش نکن. به دنبال آن دسته باشید که هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش- UVA و اشعه UVB را مسدود می‌کنند.

 • اجتناب از برنزه کردن چراغ‌هایی که در تخت‌های برنزه استفاده می‌شوند

اشعه های UV را منتشر می‌کنند و می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند. از داروهای حساسیت به نور آگاه باشید. برخی از داروهای رایج و بدون نسخه، از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌توانند پوست شما را به نور خورشید حساس‌تر کنند.

 • از پزشک یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی هر نوع دارو استفاده کنید

اگر حساسیت خود را نسبت به نور خورشید افزایش دهید، به منظور حفاظت از پوست خود، اقدامات احتیاطی بیشتری در جهت جلوگیری از خورشید انجام دهید. پوست خود را به طور منظم بررسی کنید و تغییرات را به دکتر خود گزارش دهید. پوست خود را اغلب برای رشد پوست جدید و یا تغییر در خال‌های موجود بررسی کنید

 • با کمک آینه، چهره، گردن، گوش و پوستتان را بررسی کنید

سینه و تنه خود، و بالا و پایین دست و پای خود را بررسی کنید. جلو و عقب پاهای خود را از جمله پاها و فاصله بین انگشتان خود، بررسی کنید. همچنین ناحیه تناسلی و بین باسن خود را بررسی کنید.

فهرست مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید