نوشیدن الکل و افزایش ابتلا به سرطان

الکل و سرطان

شما احتمالا می‌دانید که سیگار کشیدن و آفتاب گرفتن بیش از حد می‌تواند باعث سرطان شود. اما شما ممکن است خطرات سرطان ناشی از نوشیدن شراب، آبجو و یا کوکتل‌ها را ندانید. در واقع، 7 نفر از هر 10 آمریکایی از این موضوع بی‌اطلاع هستند.

محققان دریافته‌اند که نوشیدن الکل باعث ایجاد تغییرات شیمیایی و فیزیکی در بدن ما می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. الکل مستقیما حدود 5٪ از موارد سرطان‌های جدید و مرگ و میر ناشی از سرطان را در سراسر جهان شامل می‌شود.

مشروبات الکلی و سرطان کبد

انواع الکل و سرطان

به طور کلی، هر چه قدر که بیشتر الکل بنوشید احتمال ابتلا به سرطان بیشتر است. افرادی که که هر روز دو یا سه نوشیدنی مصرف می‌کنند، به احتمال زیاد به سرطان مبتلا خواهند شد و از آن می‌میرند. حتی اگر شما یک نوشیدنی سبک مصرف کنید شانس‌های شما هنوز هم برای ابتلا به سرطان بیشتر از کسی است که هرگز الکل ننوشیده است.

 

الکل باعث شانس ابتلا به سرطان در حداقل هفت قسمت بدن می شود. آنها عبارتند از:

کبد شغل اصلی این سازمان فیلتر کردن خون و سموم است. و الکل برای سلول‌های کبدی سمی است. نوشیدنی‌های سنگین می‌تواند کبد شما را از بین ببرد. الکل بیش از حد می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان کبد را در مقایسه با نوشیدنی دیگر افزایش دهد.

دهان و گلو. ما برخی از قوی ترین شواهد را برای این امر داریم. پنج برابر احتمال ابتلا به سرطان در برخی کشورها کمتر است. این به خاطر آن است که سلول‌های آسیبدیده در این بافت ها بوجود می‌آیند. این خطر حتی ممکن است بدتر شود چون الکل می‌تواند به مواد شیمیایی مضر برای جذب سلول‌های داخل بدن کمک کند.

مری (لوله غذا). شانس شما برای سرطان مری، که می‌تواند بسیار مهاجم و مرگبار باشد، در کنار تعداد نوشیدنی‌ها قرار دارد. الکل به احتمال زیاد باعث کارسینوم سلول سنگفرشی، که نوعی سرطان است که در پوشش مری است می‌شود.

کولون و رکتوم. مردانی که زیاد الکل مصرف می‌کنند احتمال بیشتری دارند حتی بسیاری از زنان که بسیاری از سرطان روده بزرگ رنج می‌برند. به طور کلی، مصرف کنندگان سنگین هر دو جنسیت 44٪ بیشتر مسائل مربوط به کولون و رکتوم را دریافت می‌‍کنند

پستان. احتمال شانس ابتلا به سرطان پستان در مقایسه با میزانی که هر هفته مصرف می کنید بالا می‌رود.

 

 

چرا الکل می تواند مضر باشد؟

الکل به راحتی به سلول های شما آسیب می‌رسد این می تواند به DNA شما آسیب برساند و تغییرات مختلفی را در بدن شما ایجاد کند:

مواد شیمیایی سمی. هنگامی که بدن شما الکل را تجزیه می کند، ترکیباتی را ایجاد می کند که بر این باورند که باعث ایجاد سرطان می‌شوند.

جهش DNA الکل می‌تواند ارگان‌ها و بافت‌های شما را تحریک کند. همانطور که بدن شما تلاش می‌‎کند خود را تعمیر کند، می‌تواند اشتباهاتی را در DNA شما ایجاد کند که سلول‌های سرطانی را رشد می‌دهد.

هورمون‌ها الکل می‌تواند سطح استروژن را در زنان بالا ببرد، که می‌تواند باعث رشد سرطان شود.

مواد مغذی الکل باعث می‌شود که بدن قادر به جذب کلسیم ویتامین‌ها و مواد مغذی دیگری باشد که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را تحت تاثیر قرار دهد. این شامل فولات، ویتامین B است.

افزایش وزن الکل دارای مقدار زیادی کالری است. اضافه وزن و چاقی به انواع سرطان مرتبط است.

 

چقدر مقدار نوشیدن الکل زیاد است

وقتی که نوشیدن بیش از حد الکل به سرطان می‌رسد، به نظر نمی‌رسد که شما چه مقدار می‌نوشید. همچنین مشخص نیست که ترک یا محدود کردن الکل موجب کاهش شانس ابتلا به سرطان شما شود.

اما روشن است که بزرگترین خطرات در صورت داشتن بیش از چهار نوشیدنی در روز است. یک نوشیدنی 1.5 اونس مشروب، 5 اونس شراب یا 12 اونس آبجو به عنوان یک نوشیدنی سنگین شناخته می‌شوند. نوشیدنی متوسط برای زنان یک نوشیدنی است و تا دو نوشیدنی برای مردان مجاز است.

ممکن است فکر کنید که مقدار زیادی ننوشیده‌اید، اما آنچه در شیشه شماست، ممکن است الکل بیشتری از حدی داشته باشد. برخی از نوشیدنی‌ها مخلوط چندین نوع الکل هستند. غلظت الکل در برخی از آبجو ها همان است که برای مشروب مالت است. اگر نگران مقدار نوشیدنی خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8470184/

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید