7 علامت اولیه دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع دو

علائم دیابت نوع دو

دیابت نوع دو بر تقریبا 10 درصد از جمعیت بالغ و حدود 30 میلیون نفر تاثیر می‌گذارد. حدود 7 میلیون نفر از آنها هنوز تشخیص داده نشده‌اند. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، 84 میلیون بزرگسال دیگر نیز مبتلا به دیابت هستند. با شمارشی مثل این، مهم است که همه افراد علامت‌های اولیه دیابت نوع 2 را بدانند.

هنگامی که شما دیابت نوع 2 دارید، بدن شما از مصرف گلوکز خون جلوگیری می کند که همچنین به عنوان قند خون شناخته می‌شود. سطح بالای قند خون در بلند مدت می‌تواند منجر به آسیب عصبی، آسیب کلیه، کاهش بینایی و بیماری‌های قلبی شود.

نشانه‌های اولیه دیابت همیشه قابل توجه نیستند. همچنین بسیاری از افراد بدون علامت هستند و می‌توانند برای مدت طولانی تشخیص داده نشوند. اگر فکر می‌کنید ممکن است یکی از این علائم اولیه را تجربه کنید، با پزشک خود ملاقات کنید.

تکرر ادرار

ادرار مکرر و یا بیش از حد نشان می‌دهد که سطح قند خون شما به اندازه کافی بالا است تا موجب تکرر ادرار شود. هنگامی که کلیه‌های شما نمیتوانند مقدار گلوکز را حفظ کنند، به بعضی از آنها اجازه می‌دهد تا به ادرار برسند. این باعث می‌شود که شما اغلب از جمله در طول شب ادرار کنید.

تشنگی شدید

تشنگی شدید یکی دیگر از علائم اولیه دیابت است. این به سطوح قند خون بالا وابسته است، که باعث تشنگی شما می‌شود و با ادرار مکرر تشدید می‌شود. اغلب نوشیدنی تشنگی را برآورده نمی‌کند.

افزایش گرسنگی

گرسنگی شدید یا پلی فاگالی نیز نشانه هشدار اولیه ای از دیابت است. بدن شما از گلوکز خون برای تغذیه سلول‌های شما استفاده می‌کند. هنگامی که این سیستم شکسته می‌شود، سلول‌های شما قادر به جذب گلوکز نیستند. به عنوان یک نتیجه، بدن شما به طور مداوم به دنبال سوخت بیشتر است، باعث گرسنگی مداوم است.

از آنجا که شما گلوکز بیش از حد زیاد دارید که از ادرار خارج می‌شود، ممکن است وزن خود را از دست بدهید حتی اگر بیشتر و بیشتر بخورید تا گرسنگی خود را تسکین دهید. کاهش وزن ناخواسته می‌تواند نشانه هشدار دهنده دیابت شما باشد.

درد عصبی یا بی حسی

ممکن است سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دستها، انگشتان دست و پا رخ دهد. این نشانه ای از آسیب عصبی و یا نوروپاتی دیابتی است. این وضعیت معمولا به آرامی رشد می‌کند. شما احتمالا بعد از سال‌ها زندگی دیابت را تجربه خواهید کرد، اما این می‌تواند اولین نشانه برای بسیاری از افراد باشد.

آهستگی در بهبودی زخم

دلایل متعددی وجود دارد که اگر دچار دیابت هستید، زخم‌ها به آرامی بهبود می‌یابند. با گذشت زمان، سطح قند خون بالا رگ های خونی شما را کاهش می‌دهد، کاهش گردش خون و محدود کردن مواد مغذی مورد نیاز و اکسیژن مانع از بهبودی به موقع زخم ها می‌شوند.

در طولانی مدت، سطح قند خون بالا نیز به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند، بنابراین بدن شما زمان بیشتری را برای مبارزه با عفونت نیاز دارد.

تاری دید

بینایی تار معمولا در ابتدا در دیابت غیرممکن است. این می‌تواند ناشی از قند خون ناگهانی بالا، که بر روی رگ‌های خونی کوچک در چشم تاثیر می‌گذارد، باعث می‌شود مایع به لنز چشم نرسد. تارشدگی معمولا حل می‌شود. با این حال، یک پزشک باید چشم را ببینید.

با افزایش طولانی مدت قند خون بالا، شما در معرض شرایط جدی تر قرار می‌گیرید که می تواند باعث نابینایی مانند رتینوپاتی دیابتی شود.

تکه های پوست تیره

تغییرات رنگی تیره و مخملی در برابر پوست شما، acanthosis nigricans نامیده می شود. این یکی دیگر از علائم هشدار دهنده دیابت نوع 2 است. این شایع ترین مشکل پوستی در دیابت است که در ناحیه زیر بغل، گردن، و کشاله ران است و پوست نیز ضخیم می‌شود. این ناشی از اضافه شدن انسولین در خون است که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رایج است، زیرا مقاومت به انسولین پیشگیرنده اصلی دیابت نوع 2 است.

نتیجه گیری

اگر فکر می‌کنید که ممکن است یکی از علائم اولیه دیابت نوع 2 را تجربه کنید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید. تشخیص زودهنگام و درمان سریع می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عوارض جدی و تهدید کننده زندگی را کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید