علائم هشدار دهنده دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع دو

به طور کلی بر اساس مطالعات انجام گرفته در ژاپن درمان پیش دیابت می‌تواند به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک کند. و شناخت علائم دیابت نوع 2 به این موضوع کمک شایانی می‌کند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، بیش از 422 میلیون نفر مبتلا به دیابت در سراسر جهان زندگی می‌کنند، که از سال 1980 بیش از 300 میلیون نفر افزایش یافته است. در آمریکا تنها بیش از 100 میلیون نفر دیابت نوع 2 یا نوع قبلی آن، پیش دیابت هستند.

دکتر متیو مینتز، پزشک متخصص مراقبت‌های اولیه و متخصص داخلی می‌گوید در حالی که 30 میلیون آمریکایی دیابت نوع 2 دارند، حدود 80 میلیون نفر مبتلا به پیش دیابت هستند علاوه بر این، عوارض ناشی از دیابت، از جمله «نابینایی، نارسایی کلیه، سکته قلبی و سکته مغزی»، می‌تواند منجر به مرگ شود: در سال 2015، دیابت باعث مرگ 1.6 میلیون نفر در سراسر جهان شد.

علیرغم تعداد افراد مبتلا به این بیماری، دقیقا زمانی که علائم هشدار دهنده تشخیص دیابت نوع 2 ظاهر می‌شود، کمی دشوار شده است.

آنچه در این مطالعه یافت شد

بین سال های 2005 و 2016، تیم تحقیقاتی بیش از 27000 بزرگسال را که دیابت نداشتند، به دنبال عوامل متعددی که معمولا با دیابت نوع 2 مرتبط بودند، ردیابی کرد. این شامل قند خون ناشتا، شاخص توده بدنی (BMI) و حساسیت به انسولین بود. در طول 11 سال مطالعه، 4،800 نفر از مبتلایان به پیش دیابت تشخیص داده شدند، در حالی که تقریبا 1100 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 بودند.

شرکت کنندگان که مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 بودند، عوامل خطر مشابهی را در اوایل داشتند. و کسانی که در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گرفتند، عوامل خطر بیشتری را نسبت به کسانی که 5 سال و 10 سال قبل از تشخیص آن را توسعه نیافته بودند، افزایش دادند.

نه تنها افراد مبتلا به دیابت، فاکتورهای خطر بالقوه‌ای را نشان می‌دهند، بلکه تفاوت‌های این عوامل خطر بین افراد مبتلا به دیابت و افرادی که در طول زمان گسترش نیافته‌اند وجود دارد.

شرکت کنندگان که دیابت را توسعه نیافتند، میانگین گلوکز ناشتا در حدود 94 میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) در طول کل مطالعه حفظ شد در کسانی که مبتلا به دیابت بودند این تعداد به طور مداوم از یک میانگین به 101.5 میلی‌گرم در دسیلیتر 10 سال قبل از تشخیص به 110 میلی‌گرم در دسیلیتر فقط یک سال قبل از تشخیص افزایش یافت.

همان علائم هشدار دهنده در افرادی که پیش دیابت را در یک سطح کوچکتر بیش از یک دهه قبل از تشخیص پیش دیابت خود توسعه داده بودند مشاهده شد. این مطالعه ابتدا بر روی افزایش سطح گلوکز به عنوان پیشرونده پیش دیابت نبود. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که تنظیم غلظت گلوکز در بدن به طور معمول تا 10 سال قبل از تشخیص پیش دیابت افزایش می‌‎یابد. به طور معمول، مینتز می‌گوید: “تقریبا 10 تا 15 سال زمان بین تشخیص پیش دیابت و تشخیص نوع 2 وجود دارد، اما این وضعیت می‌تواند در کمتر از پنج سال پیشرفت کند.

پیش دیابت

پیش دیابت چیست؟

پیش دیابت اولین مرحله دیابت است. اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در مرحله پیش دیابت قرار دارند. از دیدگاه فرآیند بیماری، تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، قند خون خود را کمی نسبت به کسانی که بدون این بیماری هستند، افزایش می‌دهند. در حالی که این مقداردر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به شدت بالاتر هستند در حال حاضر، محققان مطالعات فرض می‌کنند که افزایش سطح قند خون می‌تواند زودتر از حتی 10 سال قبل از اینکه یک فرد تشخیص به دبایت نوع 2 داده شود، دیده می‌شود..

نشانگرهای پیش دیابت می‌تواند خیلی زودتر از تشخیص، نشان دهد که بیماران و پزشکان خود را قادر به مقابله با این بیماری می‌کنند. پیش دیابت لزوما به دیابت نوع 2 پیشرفت نمی‌کند. در واقع پیش دیابت حتی میتواند معکوس شود. در حالی که نتایج این مطالعه تا حد زیادی روی سطوح قند خون ناشتا تمرکز می‌کنند، دیگر عوامل نباید فراموش شوند.

عامل اصلی ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 چاقی است. با این حال، تمام بیماران چاق مبتلا به دیابت نیستند، و برخی از بیماران که فقط کمی اضافه وزن دارند، به دیابت مبتلا می شوند. بنابراین، عوامل دیگر، به ویژه ژنتیک وجود دارد. او اشاره کرد که سابقه خانوادگی دیابت خطر شما را افزایش می دهد و برخی از قومیت ها نیز افزایش خطر دارند. حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 65 ساله دیابت را دریافت خواهند کرد) و دیابت بارداری نیز  در دوران بارداری رایج است

سال‌ها و سال‌ها آسیب به سلول‌های پانکراس که باعث ایجاد انسولین می‌شوند، منجر به دیابت می‌شوند که نمی‌توان آن‌ها را معکوس کرد. کاهش وزن، رژیم غذایی، ورزش، و صحبت کردن با دکتر خود در مورد داروهایی که می‌توانند از ابتلا به دیابت در مبتلایان به دیابت جلوگیری کنند، بسیار مهم است.

اهمیت زندگی سالم در جلوگیری از دیابت نوع 2

سخن آخر

مطالعه ژاپنی نشان داده است که عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌تواند بیش از 20 سال قبل تشخیص داده شود. برای جلوگیری از تشخیص پیش دیابت، و همچنین جلوگیری از پیش دیابت به پیشرفت به دیابت نوع 2، انتخاب شیوه زندگی سالم، به ویژه هنگامی که وزن و یا سن شما را افزایش می‌دهید، بسیار مهم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید