پیشگیری از دیابت

علائم دیابت چیست؟ راه های پیشگیری و درمان دیابت

دیابت یک بیماری مزمن است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. موارد غیر کنترل شده می‌تواند باعث کوری، نارسایی کلیه، بیماری قلبی و سایر شرایط جدی شود قبل از اینکه دیابت تشخیص داده شود، دوره‌ای است که میزان قند خون بالا است ولی به اندازه کافی برای تشخیص دیابت کافی نیست این به عنوان پیش دیابت شناخته شده است برآورد شده است که تا 70٪ از افراد مبتلا به دیابت، دیابت نوع 2 را توسعه می‌دهند. خوشبختانه پیشرفت پیش دیابت به دیابت امکان‌پذیر است.

اگر چه عوامل خاصی وجود ندارد که شما نمی‌توانید تغییر دهید مانند ژن‌ها، سن یا رفتارهای گذشته بسیاری از اقداماتی که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به دیابت انجام دهید وجود دارد. در اینجا 11 راه برای پیشگیری از ابتلا به دیابت وجود دارد.

شکر و دیابت

شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را از رژیم غذایی خود قطع کنید

خوردن غذاهای شیرین و کربوهیدرات های تصفیه شده می‌تواند افراد مبتلا به خطر را در مسیر پیشرفت برای توسعه دیابت قرار دهد.

بدن شما به سرعت این مواد غذایی را به مولکول‌های شکر کوچک تبدیل می‌‎کند که به جریان خون شما جذب می‌شوند.

افزایش قند خون، پانکراس شما را تحریک می‌کند تا انسولین تولید کند، هورمونی که قند را از جریان خون و سلول‌های بدن شما خارج می‌کند.

در افراد مبتلا به دیابت، سلول‌های بدن به اثر انسولین مقاوم هستند، بنابراین شکر به مقدار زیاد در خون باقی می‌ماند. برای جبران، پانکراس انسولین بیشتری تولید می‌کند و قصد دارد قند خون را به سطح سالم برساند.

با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به افزایش قند خون و سطح انسولین شود، تا زمانی که وضعیت در نهایت به دیابت نوع 2 تبدیل شود.

 

به طور منظم ورزش کنید

انجام فعالیت بدنی منظم ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. ورزش، حساسیت انسولین سلول‌های شما را افزایش می‌دهد. بنابراین، هنگامی که ورزش می‌کنید، انسولین کمتری برای کنترل قند خونتان لازم است. یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت حاکی از آن است که تمرین شدید با شدت بالا باعث افزایش حساسیت به انسولین 51٪ و تمرین شدید آن 85٪ شد. با این حال، این اثر تنها در روز تمرین رخ داده است. بسیاری از انواع فعالیت بدنی برای کاهش مقاومت به انسولین و قند خون در بزرگسالان مبتلا به اضافه وزن، چاق و پیش دیابت اثبات شده است. این شامل تمرین هوازی، تمرینات با شدت شدید و آموزش قدرت است.

به نظر می‌رسد که کار بیشتر نشان دهنده بهبود در پاسخ و عملکرد انسولین است. یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت حاکی از آن بود که برای دستیابی به این مزایا بیش از 2000 کالری در هر هفته برای ورزش استفاده می‌شود. بنابراین، بهتر است که فعالیت بدنی را که شما لذت می‌برید انتخاب کنید، می‌توانید به طور منظم شرکت کنید و احساس کنید که می‌توانید در طولانی مدت با آن روبرو شوید. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که ارتباط بین مصرف شکر یا کربوهیدرات های تصفیه شده و خطر ابتلا به دیابت وجود دارد. علاوه بر این، جایگزین کردن آن‌ها با غذاهایی که کمتر از قند خون تاثیر می‌گذارند ممکن است خطر ابتلا به سرطان شما را کاهش دهد.

 

نوشیدن آب به عنوان نوشیدنی اولیه

آب، طبیعی‌ترین نوشیدنی است که می توانید بنوشید.

با این وجود، بیشتر زمان نوشیدن آب به شما کمک می‌کند از نوشیدنی‌هایی که حاوی قند بالا، مواد نگهدارنده و سایر مواد مشکوک هستند اجتناب کنید.

نوشیدنی‌های شکردار مانند نوشابه با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و دیابت بالغ بر خود ایمنی بالغ (LADA) مرتبط است.

LADA نوعی از دیابت نوع 1 است که در افراد بالای 18 سال رخ می‌دهد. بر خلاف علائم حاد دیابت نوع 1 در دوران کودکی، LADA به آرامی پیشرفت می‌کند

یکی از مطالعات مشاهده شده در مورد خطر ابتلا به دیابت در بین 2800 نفر است.

افرادی که بیش از دو وعده نوشیدنی شکر شیرین مصرف کردند روزانه 99٪ افزایش خطر ابتلا به LADA و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش داد.

محققان یک مطالعه در مورد اثرات نوشیدنی‌های شیرین در دیابت بیان می‌کنند که نه نوشیدنی های شیرین شده مصنوعی و نه آب میوه، نوشیدنی‌های خوب برای پیشگیری از دیابت نیستند.

در مقابل، آب مصرفی ممکن است منافع را فراهم کند. برخی مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف آب ممکن است منجر به بهبود قند خون و پاسخ انسولین شود.

یک مطالعه 24 هفته‌ای نشان داد که بزرگسالانی که اضافه وزن داشتند، در حالی که برنامه کاهش وزن را با آب جایگزین کردند، با کاهش میزان مقاومت به انسولین و کاهش قند خون ناشتا و سطح انسولین مواجه شدند.

دیابت و ورزش

از دست دادن وزن اگر اضافه وزن داشته یا چاق هستید

اگر چه هر کسی که دیابت نوع 2 دارد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی نیست، اکثریت آنها هستند.

علاوه بر این، افرادی که مبتلا به دیابت هستند، تمایل دارند وزن بیش از حد خود را در قسمت اعصاب و اعضای بدنشان مانند کبد حمل کنند. این به عنوان چربی احشایی شناخته شده است.

چربی احشایی بیش از حد باعث التهاب و مقاومت به انسولین می‌شود که خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

گرچه حتی از دست دادن مقدار کمی از وزن می‌تواند به کاهش این خطر کمک کند، مطالعات نشان می‌دهد.

یکی از مطالعات بیش از 1000 فرد مبتلا به دیابت حاکی از آن است که برای هر کیلوگرم (2.2 پوند) وزن شرکت کنندگان از دست رفته، خطر ابتلا به دیابت آنها 16٪ کاهش یافته است، تا حداکثر کاهش 96٪

بسیاری از گزینه‌های سالم برای از دست دادن وزن وجود دارد، از جمله رژیم‌های کم کربوهیدرات، مدیترانه‌ای، پائولو و گیاه خواری با این حال، انتخاب یک راه غذا خوردن شما می‌‎تواند با بلند مدت باقی بماند، کلید کمک به کاهش وزن شما است.

یک مطالعه نشان داد افرادی که چاق هستند و میزان قند خون و انسولین آنها بعد از از دست دادن وزن افزایش می‌یابد این مقادیر پس از به دست آوردن تمام یا بخشی از وزن آنها کاهش یافته است.

 

ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌های جدی سلامت، از جمله بیماری‌های قلبی، آمفیزم و سرطان ریه، پستان، پروستات و دستگاه گوارش می‌شود.

همچنین تحقیقاتی پیرامون سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود دوم با دیابت نوع 2 وجود دارد.

در تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد در مجموع بیش از یک میلیون نفر، سیگار کشیدن به میزان 44٪ در افراد سیگاری و 61٪ در افرادی که بیش از 20 سیگار روزانه سیگار می‌کشند افزایش می‌یابد.

یک مطالعه به دنبال ریسک ابتلا به دیابت در میان مردان سیگاری پس از ترک آنها بود. پس از پنج سال، خطر آنها به میزان 13 درصد کاهش یافت و پس از 20 سال، آنها با افرادی که هرگز سیگار نکشیدند  خطر مشابهی داشتند.

محققان اظهار داشتند که با وجود اینکه بسیاری از مردان پس از ترک سیگار وزن خود را از دست دادند، پس از چندین سال بدون سیگار، خطر ابتلا به دیابت آنها کمتر از زمانی بود که سیگار می‌کشیدند.

 

رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات را دنبال کنید

یک رژیم کتوژنیک یا بسیار کم کربوهیدرات می‌تواند به شما در جلوگیری از دیابت کمک کند.

اگر چه تعدادی از روش‌های خوردن وجود دارد که باعث کاهش وزن می‌شود، رژیم‌های غذایی بسیار کم سیگار دارای شواهد قوی در پشت آنها هستند.

آنها ثابت کرده‌اند که قند خون و سطح انسولین را کاهش می‌‎دهند، حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهند و سایر عوامل خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهند.

در یک مطالعه 12 هفته‌ای، افراد مبتلا به پیش دیابت مصرف یک رژیم کم چربی یا کم کربوهیدرات را مصرف کردند. قند خون به میزان 12٪ کاهش یافته و انسولین در گروه کم کربوهیدرات 50٪ کاهش یافته است.

در گروه کم چرب، قند خون تنها 1٪ کاهش یافت و انسولین با 19٪ کاهش یافت. بنابراین، رژیم کم کربوهیدرات در هر دو شمار بهتر بود.

اگر میزان مصرف کربوهیدرات خود را به حداقل برسانید، میزان قند خون شما پس از غذا زیاد نمی‌شود. بنابراین، بدن شما نیاز به انسولین کمتر برای حفظ قند خون در سطح سالم دارد.

رژیم های غذایی با کربوهیدرات بسیار کم یا کتوژنیک همچنین ممکن است قند خون ناشتا را کاهش دهند.

در مطالعه‌ی مردان چاق با پیش دیابت که رژیم کتوژنیک را دنبال کردند، متوسط ​​قند خون ناشتا از 118 به 92 میلی گرم در دسی‌لیتر کاهش یافت که در محدوده طبیعی قرار دارد. شرکت کنندگان همچنین وزن خود را از دست دادند و چند نشانگر سلامت دیگر را بهبود بخشیدند.

 

خوردن رژیم غذایی با فیبر بالا

مقدار زیادی فیبر برای سلامت روده و مدیریت وزن مفید است.

مطالعات در افراد چاق، سالخورده و دارای پیش دیابت نشان داده است که این امر به حفظ سطح قند خون و انسولین کمک می‌کند.

فیبر را می‌توان به دو دسته گسترده تقسیم کرد: محلول و نامحلول است. فیبر محلول در آب جذب می‌کند، در حالی که فیبر نامحلول ندارد.

در دستگاه گوارش، فیبر محلول و آب یک ژل ایجاد می‌کند که میزان مصرف مواد غذایی را کاهش می‌دهد. این منجر به افزایش تدریجی سطح قند خون می‌شود.

با این حال، فیبر نامحلول نیز به کاهش سطح قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است، اگرچه دقیقا چگونگی عملکرد آن مشخص نیست.

 

بهینه سازی سطح ویتامین D

ویتامین D برای کنترل قند خون مهم است.

در واقع مطالعات نشان داده است افرادی که ویتامین D کافی ندارند یا سطح خونشان کم است خطر بیشتری برای انواع دیابت دارند.

اکثر سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که میزان ویتامین D را حداقل 30 نانوگرم در میلی لیتر حفظ کنند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که دارای بالاترین سطح خون در ویتامین D هستند، 43 درصد کمتر از دیابتی‌های نوع 2 نسبت به افرادی که دارای پایین‌ترین سطح خون هستند.

یکی دیگر از مطالعات مشاهده شده به بچه‌های فنلاندی رسید که مکمل‌های حاوی مقادیر کافی ویتامین D را دریافت کردند.

کودکان مبتلا به مکمل‌های ویتامین D خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را 78 درصد پایین‌تر از کودکان دریافت کرد که کمتر از مقدار توصیه شده از ویتامین D  مصرف می‌کردند

مطالعات کنترل شده نشان داده است که وقتی افرادی که کمبود ویتامین D دارند، عملکرد سلول‌های تولیدکننده انسولین آنها بهبود می‌یابد، سطح قند خون آنها نرمال می‌شود و خطر ابتلا به دیابت به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

منابع غذایی خوب ویتامین D عبارتند از ماهی چرب و روغن ماهی. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند سطح ویتامین D را در خون افزایش دهد.

 

از مصرف غذاهای فرآوری شده خود بکاهید

یک گام روشن برای بهبود سلامت شما این است که مصرف خود را از غذاهای فرآوری شده به حداقل برسانید.

آنها با انواع مشکلات بهداشتی، از جمله بیماری های قلبی، چاقی و دیابت ارتباط دارند.

مطالعات نشان می دهد که جایگزین مواد غذایی بسته بندی شده با روغن های گیاهی، دانه های تصفیه شده و مواد افزودنی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند

این ممکن است تا حدی ناشی از اثرات محافظتی غذاهای دانه کل مانند آجیل، سبزیجات، میوه ها و سایر غذاهای گیاهی باشد.

یک مطالعه نشان داد که رژیم های با کیفیت پایین که در غذاهای فرآوری شده بالا بودند، خطر ابتلا به دیابت را 30٪ افزایش دادند. با این حال، مواد غذایی مغذی به کاهش این خطر کمک می‌کند.

 

نوشیدن قهوه یا چای

اگر چه آب باید نوشیدنی اصلی شما باشد، تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه یا چای در رژیم غذایی شما ممکن است به شما در جلوگیری از دیابت کمک کند.

مطالعات گزارش کرده‌اند که مصرف روزانه قهوه، میزان خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را با 8 تا 54 درصد کاهش می دهد. و بیشترین تاثیر را در افرادی که بیشترین مصرف را دارند.

بررسی دیگری از مطالعات متعدد که شامل کافئین چای و قهوه نتایج مشابهی را به دست آورد. با بیشترین کاهش خطر در زنان و اضافه وزن مردان.

قهوه و چای دارای آنتی اکسیدان‌های شناخته شده به عنوان پلی فنول‌ها هستند که می‌توانند در برابر دیابت محافظت کنند.

علاوه بر این، چای سبز حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی منحصر به فردی به نام Epigallocatechin Gallate (EGCG) است که نشان می‌دهد حاوی کاهش قند خون در کبد و افزایش حساسیت به انسولین  است.

 

در نظر گرفتن گیاهان طبیعی

چندین گیاه وجود دارد که ممکن است به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش احتمال ابتلا به دیابت کمک کند.

 

کرکومین

کرکومین خواص ضد التهابی قوی دارد و در قرن‌ها به عنوان بخشی از داروهای آیورودا در هند استفاده شده است.

تحقیقات نشان داده است که می‌تواند در برابر آرتریت بسیار موثر باشد و ممکن است به کاهش نشانگرهای التهابی در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

شواهد چشمگیر نیز وجود دارد که ممکن است مقاومت به انسولین را کاهش دهد و خطر پیشرفت دیابت را کاهش دهد

در یک مطالعه کنترل شده 9 ماهه از 240 بزرگسال مبتلا به پیش دیابت، در میان گروهی که روزانه 750 میلیگرم کورکومین مصرف می‌کردند. هیچ کس دیابت نداشت.

علاوه بر این، گروه کورکومین افزایش حساسیت به انسولین و بهبود عملکرد سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس را تجربه کرد.

 

بربرین

بربرین در بسیاری از گیاهان یافت شده است و در پزشکی سنتی چینی برای هزاران سال استفاده شده است.

مطالعات نشان داده است که آن را در برابر التهاب و کاهش کلسترول و دیگر نشانگرهای بیماری قلبی مفید است

علاوه بر این، مطالعات متعدد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داده است که بربرین دارای خواص قوی کنترل قند خون است

در واقع، تجزیه و تحلیل بزرگی از 14 مطالعه نشان داد که بربرین در کاهش سطح قند خون به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین داروهای دیابت) موثر است.

از آنجا که بربرین با افزایش حساسیت به انسولین و کاهش میزان شکر توسط کبد کار می‌کند. ممکن است به طور نظری به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا از دیابت جلوگیری کنند.

با این حال، در این مرحله هیچ مطالعهای وجود ندارد که به این موضوع نگاه کرد.

علاوه بر این، از آنجاییکه اثرات آن بر قند خون بسیار قوی است. نباید آن را با سایر داروهای دیابت استفاده کرد، مگر اینکه توسط پزشک مجاز باشد.

 

نتیجه گیری

شما باید بسیاری از عوامل که دیابت را تحت تاثیر قرار می‌دهند کنترل کنید.

به جای دیدن پیش دیابت به عنوان یک مرحله پیاپی برای دیابت، ممکن است مفید باشد که آن را به عنوان یک انگیزه برای ایجاد تغییراتی که می‌تواند به کاهش خطر شما کمک کند، نگاه کنید.

خوردن غذاهای مناسب و اتخاذ رفتارهای شیوه زندگی دیگر که قند خون سالم و انسولین را تقویت می‌کنند. به شما بهترین شانس را برای اجتناب از دیابت می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید