توصیه های صبحانه ای برای کاهش وزن

آیا خوردن صبحانه باعث لاغری می‌شود؟

دسته‌ای از افراد از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند چنین تصور می‌کنند که مصرف صبحانه موجب ایجاد اشتهای کاذب و در نهایت افزایش وزنشان می‌گردد متاسفانه چنین تصوری صحیح نمی‌باشد. مطالعات نشان داده‌اند که افراد با برنامه غذایی صحیح همراه 3 وعده اصلی و 3 میان وعده سبک دارای ریتم متابولیسمی منظم بوده و سریع‌تر از دیگران وزن کم کرده و به وزن ایده‌آل می‌رسند در واقع انتخاب نوع غذاهای مصرفی در هر وعده نه تنها صبحانه، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مطالعات نشان داده است مصرف یک وعده صبحانه پروتئینی در ابتدای روز، مانع افزایش دریافت در وعده‌های با حجم کالری بالا در وعده ناهار و شام می‌شود.

در واقع استفاده از گروه‌های غذایی نان و غلات، لبنیات، سبزیجات و میوه‌ها و همچنین گوشت و پروتئین تضمین کننده سلامتی شما خواهد بود.

  • بهتر است نان مصرفی را از گروه نان‌های سبوس دار با فیبر بالا انتخاب کنید.
  • وجود فیبر و سبوس بالا موجب ایجاد حس سیری در طی روز خواهد شد.
  • از جمله مهم‌ترین نوشیدنی‌های مغذی در وعده صبحگاهی شیر است.
  • البته مصرف نوع کم چرب آن پیشنهاد می‌شود.
  • بهتر است از مصرف قندهای ساده مانند شکر و قند پرهیز نموده و از عسل استفاده کنید.
  • این ماده غذایی در خانواده قندها جای می‌گیرد و بر مصرف مربا ارجحیت دارد.
  • فراموش نکنید که هر قاشق مرباخوری، دو حبه قند کالری داشته و نباید در مصرف آن زیاده‌‌روی کرد.

پنیر کم چرب و گردو

مصرف پنیر

مصرف پنیر از نوع کم چرب و کم نمک به همراه گردو ترکیب مفید و مغذی می‌باشد. درپنیر ماده‌ای به نام تیرامین وجود دارد که تجمع آن در مغز باعث کندی ذهن می‌شود. البته این ماده توسط یک نوع آنزیم موجود در بدن انسان می‌تواند تجزیه شود این آنزیم تا حد مشخصی فعال است. برای فعالیت بیشتر این آنزیم باید میزان مس را در بدن زیاد کرد. و این کار با خوردن گردو که حاوی مقداری مس است، انجام می‌شود.

تخم مرغ و بالا بردن سوخت و ساز بدن

تخم مرغ

تخم مرغ از جمله مواد غذایی منحصر به فرد است. مصرف آن بصورت آب‌پز در وعده صبحانه بسیار مفید می‌باشد. وجود پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا در تخم مرغ ضمن تامین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن، منجر به ایجاد حس سیری طی روز می‌شود. بعلاوه منبع خوبی از ویتامین‌های D و E و املاحی چون روی، سلنیوم، آهن و کلسیم می‌باشد.

 

کره

از جمله اجزای پرکالری صبحانه کره است که اسیدهای چرب موجود در آن از نوع اشباع هستند. از آنجا که کره می‌تواند کلسترول خون را افزایش دهد، افرادی که محدودیت مصرف چربی دارند، بهتر است از این ماده غذایی صرف نظر کنند.

خیار و گوجه

مصرف خیار و گوجه فرنگی از گروه سبزیجات در وعده صبحانه ضمن تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن، منجر به ایجاد حس سیری و در نهایت جلوگیری از دریافت کالری بالا در طول روز می‌گردد.مصرف صبحانه صحیح و اصولی نه تنها مانع از پرخوری و افزایش وزن می‌شود بلکه در تامین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز فعالیت روزانه بسیار ارزشمند است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید