ارتباط فشار خون بالا و آلزایمر

ارتباط بین فشار خون بالا و کاهش حافظه

این به خوبی تایید شده است که فشار خون بالا باعث افزایش خطر بیماری قلبی می‌شود. در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که فشار خون بالا می‌تواند به طور جدی بر مغز شما و شاید به نقطه شروع برخی از نشانگرهای اولیه بیماری آلزایمر تأثیر بگذارد. فشار خون بالا زمانی اتفاق می‌افتد که نیروی فشار خون در داخل عروق خونی ما بیش از حد بالا باشد. فشار خون بالا باعث ایجاد آسیب در فشار خون و رگ‌های خونی می‌شود. آنها باید سخت کار کنند و کمتر کارآمد باشند.

با توجه به درمانگاه Mayo، در طول زمان این استرس سبب آسیب رساندن به بافتهای حساس داخل شریان‌ها می‌شود در نهایت، کلسترول LDL یا کم چربی، که گاهی اوقات کلسترول بد نامیده می‌شود، همراه با اشک‌های کوچک در دیواره های شريانی جمع آوری می‌شود این باعث می‌شود که شریان‌ها باریک شوند، وضعیتی که آترواسکلروز نامیده می‌شود. این باعث افزایش فشار خون می‌شود. همانطور که این آسیب افزایش می‌یابد، شریان‌ها باریک‌تر می‌شوند.

این فشار خون را حتی بیشتر افزایش می‌دهد، و در واقع شروع یک فرآیند است که می‌تواند منجر به مشکلاتی نظیر ضربان قلب نامنظم تا سکته قلبی به سکته مغزی شود.

تحقیقات جدید که اخیرا در مجله Neurology منتشر شده است نشان می‌دهد که افراد مسن با فشار بالا نسبت به هم‌سالان‌شان احتمال بیشتری دارند که در مغزشان انسداد و پلاک ایجاد کنند که هر دو نشانگر بیماری آلزایمر هستند.

آنچه که مطالعات درباره ی ز

آنچه که مطالعات نشان می‌دهند

این مطالعه شامل 1،288 شرکت کننده در سن 65 سالگی یا بیشتر بود. که حدود دو سوم آن‌ها زنان بودند. شرکت کنندگان سالانه فشار خون و آزمون شناختی دریافت کردند. محققان همچنان از تاریخچه پزشکی و داروهای شرکت کننده در مورد آنها استفاده کرده‌اند.

شرکت کنندگان مجاز به لغو مغزی پس از مرگ شدند تا علائم پیری مغز مانند پلاک‌ها را جستجو کنند. محققان دریافتند افرادی که بیش از حد متوسط فشار خون دارند، بافت مغزی مرده بیشتر از انسداد ناشی از سکته مغزی (جریان خون مسدود شده) و همچنین پلاک و انسداد را نشان می‌دهد.

»دکتر کلودیا پادیلا، متخصص مغز و اعصاب وابسته به مرکز پزشکی دانشگاه بیلیور و استادیار نورولوژی در تگزاس کالج پزشکی A & M  می‌گوید به دام افتادن  پلاک‌ها می‌توانند زمانی اتفاق بیفتند که پروتئین‌هایی که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند، به شکل‌های سمی که بر مغز مغز اثر می‌گذارند، در معرض نورون‌های مغزی قرار می‌گیرند.

جیمز هندریکس، دکترا، مدیر برنامه‌های علمی جهانی در انجمن آلزایمر، اشاره می‌کند که آسیب‌های ناشی از پروتئین‌های سمی تنها بخشی از مشکل است.

هندریکس به Healthline گفت: “فقدان جریان خون مناسب مغز باعث می‌شود که مغز قادر به بازیابی بافت آسیب دیده نباشد. او می‌گوید این می‌تواند علایم آسیب بافت مغزی را به طور قابل توجهی بدتر کند.

 

تحقیقات لزوما اثبات شده نیست

فشار خون بالا علایم بیماری آلزایمر را نشان نمی‌دهد.

یکی از دانشمندان می‌گوید: “چگونگی بالا رفتن فشار خون بالا در اواخر زندگی ممکن است باعث افزایش پلاک‌ها در مغز شود.”

با این حال، Padilla موافق است که “این مطالعه ارتباطی روشن بین فشار خون بالا وجود پروتئین و پلاک علائم آلزایمر نیافت.”

هاندریکس می‌گوید مهم است که رابطه بین فشار خون بالا و عملکرد شناختی را تشخیص دهیم. “در حالی که این مطالعه نشان می‌دهد که فشار خون بالا آلزایمر را افزایش می‌دهد، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد، که توانایی شناختن در بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.”

صرف نظر از این، Padilla کنترل فشار خون را یک استراتژی مهم برای جلوگیری از کاهش شناختی می‌داند.

 

فشار خون بیشتر، آسیب بیشتر

شرکت کنندگان در مطالعه به طور متوسط فشار خون سیستولیک (فشار زمانی که ضربان قلب) 134 بود و میانگین فشار خون دیاستولیک (فشار زمانی که قلب آرام است) از 71 مورد آزمایش قرار گرفتند.

با این حال، بیش از نیمی از افراد مبتلا به سابقه فشار خون بالا بودند و تقریبا 90 درصد از آنها داروهای فشار خون بالا را مصرف کرده بودند. محققان دریافتند فشار خون سیستولیک افزایش می یابد، بنابراین خطر آسیب بافتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، داشتن یک سیتولوژی بیشتر از 147، افزایش خطر ابتلا به ضایعات مغزی را 46 درصد افزایش داد.

هاندریکس می‌گوید که این نوع آسیب‌ها می‌توانند “به طور جدی بر عملکرد مغز اثر بگذارند”. “ضایعات مغزی ناشی از سکته مغزی یا عوامل دیگر، ممکن است به طور قابل توجهی بر حافظه، تفکر و رفتار تاثیرگذار باشد. پادیلا گفت: “بسیاری از مردم می‌توانند افسردگی و اضطراب را توسعه دهند.” “تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که فشار خون بالا در میانسالی می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. به ویژه دمانس عروقی، اگر فشار خون بالا با داروهای ضد فشار خون خوب کنترل نشود.”

کنترل فشار خون بالا

کنترل فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند سبب ایجاد یک مشکل جدی برای سلامتی شود، اما مواردی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر خود انجام دهید. پدیده می‌گوید: “افرادی که در حال حاضر با فشار خون بالا زندگی می‌کنند،” مطالعات قبلی نشان داده‌اند که مصرف داروهای فشارخون بیماران مبتلا به فشار خون پایین کمتر از افرادی است که دارای فشار خون بالا هستند. “

برای هر کس دیگری، Padilla توصیه می‌کند “ورزش، حفظ وزن سالم، برداشتن نمک و سیگار کشیدن” به عنوان برخی از شیوه‌های شیوه زندگی است که به حفظ فشار خون شما در محدوده سالم کمک می‌کند. با توجه به هندریکس، مردم باید در نظر داشته باشند که “آنچه برای قلب مناسب است مغز سالم است.”

با این حال، هندریکس هشدار می‌دهد که توصیه‌های فشار خون جاری برای افراد بالای سنین متوسط ​​است. او می‌گوید فشار خون پایین در افراد مسن تر می‌تواند باعث مسائل دیگر شود. او می‌گوید: “فشار خون پایین می تواند موجب سرگیجه، منجر به غش کردن یا سایر حوادث شود.” هندریکس نتیجه می‌گیرد: “آنچه ما واقعا نیاز داریم تحقیقات بیشتری در مورد فشار خون در جمعیت های مسن‌تر است.”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید