فشار خون بالا در مردان جوان

ممکن است شما زیر 35 سال سن داشته باشید اما از مشکلات فشار خون بالا نیز رنج ببرید. Daniel Lackland، سخنگوی انجمن فشار خون آمریکا می‌گوید: “مردان جوان نسبت به مردان مسن تر کمتر دچار فشار خون بالا می‌شوند و به همین دلیل در اکثر مواقع به پزشک مراجعه نمی‌کنند اغلب این افراد هستند که فشار خون آنها به مدیریت وزن و سایر تغییرات شیوه زندگی واکنش نشان می‌دهد، اما آنها کمتر به دنبال درمان هستند.

عدم درمان فشار خون بالا می‌تواند به آسیب قلب و سایر اندام‌ها منجر شده و به شرایط تهدید کننده زندگی که شامل بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، و بیماری کلیه باشد ختم شود این “قاتل خاموش” نامیده می‌شود، زیرا علائم معمولا هنگامی بروز می‌یابد که بیماری باعث ایجاد آسیب به اندام‌های حیاتی شده است. با درمان به موقع فشار خون بالا می‌توان طول عمر بیشتری داشت.

 

درک فشار خون بالا

اگر فشار خون شما 120/80 باشد، 120 فشار خون سیستولیک یا فشار خون در برابر دیواره‌های شريانی را نشان می‌دهد که ضربان قلب می‌شود. هشتاد نشان دهنده فشار دیاستولیک یا فشار بین هر ضربان است.

گزارش کمیته ملی مشترک پیشگیری، تشخیص، ارزیابی و درمان فشار خون بالا (JNC 7) دستورالعمل فشار خون بالا را به شرح زیر طبقه بندی می‌کند:

  • طبیعی. کمتر از 120/80
  • بالا 120-129 / زیر 80
  • بیماری فشار خون. 130/80
  • پرفشاری خون مرحله 2 140/90

فشار خون بالا (HBP)، زمانی وجود دارد که اندازه گیری سیستولیک 130 یا بالاتر یا اندازه‌گیری دیاستولیک 80 یا بالاتر باشد. با این حال، در اکثر افراد کنترل فشار خون سیستولیک مهمترین عامل خطر بیماری قلبی است تا فشار خون دیاستولیک (به جز در افراد جوان زیر 50 سال).

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد: ضروری که 90 تا 95 درصد موارد را شامل می‌شود و ثانویه. علت فشارخون ضروری ناشناخته است، هرچند عوامل سبک زندگی مثل چاقی، شیوه زندگی بی تحرکی و مصرف بیش از اندازه الکل یا نمک به این بیماری کمک می‌کنند. در فشار خون بالا، علت ممکن است بیماری کلیه باشد؛ عدم تعادل هورمونی؛ یا مواد مخدر، از جمله کوکائین یا الکل.

طبق گزارش JNC 7، نیمی از جمعیت بزرگسال مبتلا به فشار خون بالا هستند و چون فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد، اکثر افراد اگر درمان نشوند بیماری فشار خون بالا خواهند داشت.

اهمیت رژیم غذایی مناسب در کاهش فشار خون

فشار خون بالا در مردان جوان و مردان مسن

مردان جوان مبتلا به فشار خون بالا معمولا دارای فشار دیاستولیک بالا هستند در حالی که مردان مسن فشار خون سیستولیک  بالا دارند. لاک لاند می‌گوید: “در مردان جوان، فشار دیاستولیک افزایش می‌یابد، زیرا قلب سخت‌تر پمپاژ می‌شود. “در مردان مسن، فشار سیستولیک شریان ها را افزایش می‌دهد و سفت می‌شود.

بخشی از مشکل مردان جوان باعث افزایش وزن بدن می‌شود. فشار خون بالا همچنین با افزایش میزان چاقی افزایش می‌یابد.

Lackland استاد اپیدمیولوژی و پزشکی دانشگاه پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی در چارلستون می‌گوید:، درمان برای مردان جوان نیز به دستورالعمل JNC 7 برای تغیر شیوه زندگی و داروها می‌پردازد. همانطور که در مردان مسنتر نیز همین گونه است

 

JNC 7 تغییرات شیوه زندگی زیر را برای افراد مبتلا به فشار خون بالا و همچنین پرفشاری خون توصیه می‌کند:

کاهش وزن. وزن طبیعی را با شاخص توده بدنی 18.5تا 24.9 حفظ کنید.طبق JNC 7، این می تواند باعث کاهش تقریبی فشار خون سیستولیک بین 5 تا 20 امتیاز در هر 10 کیلوگرم از دست دادن وزن شود.

برنامه غذا خوردن. یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چربی مصرف کنید. کاهش چربی اشباع شده داشته باشید. انتظار می رود این فشار خون سیستولیک را با 8-14 امتیاز کاهش دهد.

مصرف نمک کمتر. کاهش سدیم رژیم غذایی به کمتر از 2400 میلی گرم یا حدود 1 قاشق چای خوری در روز. بر طبق JNC 7، یک برنامه غذای 600 میلی گرم سدیم دارای اثرات مشابه یک درمان دارویی است. کاهش تقریبی فشار خون سیستولیک 2-8 امتیاز می باشد.

فعالیت بدنی ایروبیک. فعالیت بدنی منظم، مانند راه رفتن سریع، حداقل 30 دقیقه بیشترین تاثیر را دارد. این می‌تواند فشار خون سیستولیک را به میزان 4 تا 9 امتیاز کاهش دهد.

مديريت مصرف الکل. مردان باید الکل را به بیش از دو نوشیدنی در روز محدود کنند. انتظار می‌رود محدود کردن مقدار الکل به این مقدار سبب کاهش فشار خون سیستولیک توسط 2-4 امتیاز شود.

بدون درمان، یک مرد در سن 30 سالگی می‌تواند در معرض بیماری کلیوی، سکته مغزی، یا حمله قلبی قرار بگیرد.

بیماری قلبی و فشار خون بالا

عوارض مهم فشار خون بالا در مردان جوان

یک مطالعه اخیر نشان داد مردان مبتلا به فشار خون بالا 2.5 برابر احتمال ابتلا به اختلال نعوظ نسبت به مردانی با فشار خون نرمال داشتند.

مایکل دووما، MD، از دانشگاه آتن در یونان، این مطالعه را در نشست و نمایشگاه علمی سالانه انجمن پرفشاری خون آمریکا انجام داد. به منظور ارزیابی ارتباط بین فشار خون بالا و اختلال نعوظ، محققین از مردان مبتلا به دیابت، بیماری قلبی، نارسایی کلیه یا بیماری کبد و عروق که با ED مرتبط هستند، حذف شدند.

در حالی که مطالعه مردانی از 31 تا 65 ساله، مردان جوان و مردان مسن‌تر را مقایسه کردند، این واقعیت که بیش از یک سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا اختلال عملکرد نعوظ را دارند به عنوان یکی دیگر از دلایل بسیار خوب برای درمان و پیگیری دستورات دکتر برای فشار خون بالا شد.

 

عوامل خطر فشار خون بالا در مردان جوان

مردان جوان مبتلا به فشار خون بالا معمولا “سندرم متابولیک” نامیده می‌شوند که به بیماری‌های قلبی و دیابت کمک می‌کند. این شامل گروهی از عوامل خطر در فرد است و شامل چربی بیش از حد بدن (به خصوص در اطراف کمر و شکم)، کلسترول بالا و مقاومت به انسولین است. مطالعات نیز نشان داده اند که علائم  اولیه می‌تواند با HBP مرتبط باشد. علاوه بر این، آپنه انسدادی خواب و خروپف در مردان به طور کلی به HBP مرتبط است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید