انواع اسکار و عوامل به وجود آمدن آن چیست؟

انواع اسکار و عوامل به وجود آمدن آن چیست ؟

جراحت‌ های ایجاد شده بر روی پوست افراد(جای زخم، بخیه و سوختگی) با یکدیگر متفاوت هستند. در اصطلاح به آثار بجامانده از این جراحت‌ها، اسکار گفته می‌شود.  در بسیاری از مواقع ممکن است افراد به خاطر آسیب‌های دوران کودکی دچار جراحت‌ هایی بر روی پوست خود شوند که بر اعتماد به نفس آن‌ها برای تمام عمر تاثیر منفی داشته باشد.

متاسفانه، محو کردن کامل آثار جراحت روی پوست و از بین بردن جای بخیه و انواع اسکار امکان‌پذیر نیست. با این وجود، در موارد لازم می‌توان با بهرمند شدن از تکنیکها و دستگاههای جدید پزشکی برای حداقل کردن شرایط ظاهری جراحت و محو کردن آن استفاده کرد.

در حقیقت این درمان می‌تواند ظاهر جراحت پوستی را بهبود بخشیده و به این ترتیب اعتماد به نفس فرد را تا حدود زیادی بازیابی نماید.

عوامل به وجود آورنده اسکار

بخیه (جراحی):

یکی از عوامل به  وجود آوردن اسکار بخیه است.

زخم:

مانند اِسکار تشکیل شده بر روی محل انواع زخم‌ها که با روش‌هاى مختلف و یا خود‌به‌خود ترمیم شده‌اند.

سوختگى ‌ها:

مانند اِسکار ناشى از سوختگى‌ با آب جوش، بخارآب، سوختگی‌های شیمیایی و…

آکنه:

اِسکار برجسته و یا اِسکارهای گودرفته‌ی خفیف که پس از بهبودی جوش‌های پوست بر جای می‌ماند.

بیماری‌های داخلی و عفونی با عوارض پوستی:

مانند سالک، آبله مرغان و …

اسکارهای آتروفیک (فرو رفته)

اسکارهای آتروفیک، فرو رفتگی هایی در سطح پوست هستند که به صورت سوراخ های متعدد کوچک یا گودی های منفرد و عمیق بر روی پوست ظاهر می شوند. این ضایعات معمولا بر اثر تخریب کلاژن به علت یک آسیب پوستی مانند آکنه‌ی کیستیک، جراحی، تروما، یا بیماری هایی نظیر سالک و آبله مرغان ایجاد می‌شوند.

اسکارهای هم‌سطح

گاهی بهبود زخم‌ها و آسیب‌های پوستی منجر به بجا ماندن اثراتی می‌شود که به صورت اسکار فرورفته یا برجسته نیست. بلکه تنها به صورت تغییر رنگ و حالت پوست است. در این حالت، ممکن است پوست قسمت آسیب دیده پس از بهبودی کم‌رنگ‌تر یا پررنگ‌تر از پوست اطراف خود شود. این نوع اسکار، بیشتر در اثر آسیب‌های التهابی پوست بوجود می‌آید. با این حال ممکن است جزو عوارض جانبی بعضی روش‌های درمانی و زیبایی مانند کرایوتراپی، لایه برداری شیمیایی و غیره نیز باشد.

اسکارهای هیپرتروفیک (منقبض شده)

اسکار هیپرتروفیک در اثر پاسخ تکثیر زیاد و غیرطبیعی بافت همبند پوست به التهاب، عفونت و سوختگی ها ایجاد می شود. این نوع اسکارها معمولاً قرمز و برآمده هستند و با ایجاد احساس خارش در پوست، اغلب باعث ایجاد درد برای بیمار می‌شوند. شرایط این نوع اسکارها ممکن است با گذشت زمان به تدریج بهبود پیدا کند، اما اسکار کشیده یا پهن هیپرتروفیک احتمالاً برای همیشه بر روی پوست باقی خواهد ماند.

ناحیه کمر، سینه و شانه از نواحی مستعد برای ایجاد این نوع از اسکارها هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید