10 مزیت نوشیدن چای سبز

با خواص چای سبز برای سلامت بدن آشنا شوید

مزیت چای سبز را می‌دانید؟

چای سبز یکی از رایج‌ترین چای‌‎های مصرف شده در جهان است. عصاره چای سبز شکل متمرکز آن است که فقط حاوی یک کپسول مشابه مواد تشکیل دهنده یک فنجان چای سبز است. همانند چای سبز، عصاره چای سبز منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها است. اینها با تعدادی از مزایای سلامت، از ارتقاء قلب، کبد و سلامت مغز تا بهبود پوست و حتی کاهش خطر ابتلا به سرطان همراه است.

علاوه بر این، بسیاری از مطالعات به توانایی عصاره چای سبز برای کمک به کاهش وزن اشاره کرده‌اند. در واقع، بسیاری از محصولات کاهش وزن آن را به عنوان یک عنصر کلیدی می‌دانند این مقاله به بررسی 10 مزایای مبتنی بر علم عصاره چای سبز می‌پردازد.

 

مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌ها

مزایای سلامتی عصاره چای سبز عمدتا به دلیل محتوای بالای آنتی اکسیدانی آن است.

آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند به کاهش استرس اکسیداتیو با مبارزه با آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند. این آسیب سلولی با پیری و چندین بیماری مرتبط است. آنتی اکسیدان‌های پلی فنول به نام کاتیکین‌ها اکثرا از آنتی اکسیدان‌های عصاره چای سبز تشکیل شده‌اند. EGCG در بین کایوتیک‌ها در چای سبز بیشترین تاثیر را دارد و تصور می‌شود که بیشترین مزایای سلامتی را به خود اختصاص دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که عصاره چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد و از استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند. بنابراین از مزیت چای سبز می‌توان به کاهش استرس اشاره کرد. به عنوان مثال، در یک مطالعه 35 افراد چاق 870 میلی گرم عصاره چای سبز برای هشت هفته مصرف کردند. ظرفیت آنتی اکسیدانی خون آنها به طور متوسط از 1.2 تا 2.5 میکرو مول در ليتر افزايش يافت.

عصاره چای سبز باعث افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی می‌شود که ممکن است به پیشگیری از مشکلات مختلف سلامتی ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند.

 

می‌تواند سلامت قلب را ارتقا دهد

استرس اکسیداتیو باعث افزایش چربی در خون می‌شود که سبب التهاب در شریان‌ها می‌شود و منجر به فشار خون بالا می‌شود خوشبختانه، آنتی اکسیدان‌ها در عصاره چای سبز می‌توانند باعث التهاب و کاهش فشار خون شوند. آنها همچنین می‌توانند جذب چربی در سلول‌ها را مهار کنند و باعث کاهش میزان چربی خون شوند. در یک مطالعه 56 فرد چاق مبتلا به فشار خون بالا 379 میلی‌گرم عصاره چای سبز به مدت سه ماه دریافت کردند. در مقایسه با گروهی که دارو مصرف می‌کردند کاهش فشارخون نشان دادند.

علاوه بر این، آنها کاهش قابل توجهی در میزان چربی خون، از جمله تری گلیسیرید پایین و کلسترول LDL  را تجربه کردند. با توجه به اینکه فشار خون بالا و میزان چربی خون بالا عوامل خطر بیماری‌های قلبی است، تنظیم آنها می تواند سلامت قلب را ارتقا دهد.

 

مفید برای مغز

آنتی اکسیدان‌ها در عصاره چای سبز، به ویژه EGCG، نشان داده شده است که از سلول‌های مغز در مقابل استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند این محافظت از سلول‌های مغزی می‌تواند به کاهش آسیب مغزی منجر شود چرا که آسیب مغزی خود می‌تواند منجر به بیماری‌های مغزی مانند پارکینسون، آلزایمر و زوال عقل شود.

علاوه بر این، عصاره چای سبز می‌تواند فعالیت فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد که هر دو می‌توانند به سلول‌های مغزی آسیب برسانند. نشان داده شده است که با افزایش ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز به حافظه کمک می‌کند.

 

می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

یکی دیگر از مزیت چای سبز کمک به کاهش وزن است. عصاره چای سبز در کتچین غنی است و حاوی مقادیر مناسبی از کافئین است. اثبات شده است که هر دو کاتچین و کافئین با تنظیم هورمون‌هایی که می‌توانند ترموژنز را افزایش دهند به کاهش وزن کمک می‌کنند. ترموژنز فرایندی است که بدن شما کالری را برای هضم غذا و تولید گرما می‌سوزاند چای سبز باعث تقویت این فرآیند می شود که بدن شما را در سوختن کالری موثرتر می‌کند، که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

 

می‌تواند برای عملکرد کبد مفید باشد

کاتچین‌ها در عصاره چای سبز همچنین می‌‎توانند باعث کاهش التهاب ناشی از برخی از بیماری‌های کبدی مانند بیماری کبد چرب غیر الکلی شوند. گروه عصاره چای سبز کاهش وسیعی در سطح آنزیم های کبدی نشان می‌دهد که سلامت کبد را بهبود می‌بخشد. به طور مشابه، 17 بیمار مبتلا به NAFLD هفتصد میلی‌لیتر چای سبز دریافت کردند که حاوی حداقل 1 گرم کایتچین روزانه به مدت 12 هفته بود. آنها کاهش قابل توجهی در میزان چربی کبد، التهاب و استرس اکسیداتیو داشتند. دوز بیشتر عصاره چای سبزممکن است برای کبد مضر باشد.

 

می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

نگهداری بافت‌ها و اندام‌های بدن شما با مرگ و میر سلولی مشخص می‌شود. سلول‌های اختصاصی به نام سلول‌های بنیادی سلول‌های جدیدی را برای جایگزینی آن‌هایی که می‌میرند، تولید می‌کنند. این فرایند سلول‌ها را فعال و سالم نگه می‌دارد. با این حال، هنگامی که این تعادل مختل می‌شود، سرطان می‌تواند رخ دهد. این زمانی است که بدن شما شروع به تولید سلولهای نامنظم می‌کند و سلول‌های دیگر  نمی‌میرند. از دیگر مزیت چای سبز به نظر می‌رسد آن باشد که آنتی اکسیدان‌ها در عصاره چای سبز، به ویژه EGCG، اثرات مطلوبی بر تولید سلول و مرگ سلول دارند.

اجزا چای سبز می تواند برای پوست مفید باشد

عصاره چای سبز به عنوان یک مکمل به پوست اعمال می‌شود که به بهبود سلامت پوست کمک می‌کند بررسی های بزرگ نشان داده است که استفاده از، عصاره چای سبز می‌تواند به درمان انواع مشکلات پوستی مانند درماتیت، آکنه روزاسه و زگیل کمک کند. همچنین، به عنوان یک مکمل،  برای مقابله با پیری پوست و آکنه نیز مفید خواهد بود به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد مصرف 1500 میلی‌گرم عصاره چای سبز به مدت چهار هفته باعث کاهش قابل توجهی در لکه‌های قرمز پوستی ناشی از آکنه شد.

علاوه بر این، هر دو مکمل و استفاده موضعی از عصاره چای سبز، به نظر می‌رسد به پیشگیری از بیماری‌های پوست مانند از دست دادن الاستیک، التهاب، پیری زودرس و سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه های UV کمک می‌کند. مطالعه در 10 نفر نشان داد که استفاده از کرم حاوی عصاره چای سبز به پوست به مدت 60 روز به بهبود الاستیسیته کمک کرد. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که اعمال عصاره چای سبز به پوست، آسیب پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب را کاهش می‌دهد اضافه کردن عصاره چای سبز به محصولات آرایشی، با ارائه یک اثر مرطوب کننده برای پوست همراه است.

 

می‌تواند عملکرد و بازیابی ورزش را افزایش دهد

عصاره چای سبز به نظر می رسد برای ورزش مفید است در حالی که ورزش دارای مزایای سلامتی زیادی است، باعث ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب سلول‌های بدن می‌شود. خوشبختانه، آنتی اکسیدان‌ها مانند کاتچین چای سبز می‌توانند آسیب سلولی را کاهش دهند و خستگی عضلانی را کاهش دهند. در واقع، یک مطالعه در 35 مرد نشان داد که عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی برای 4 هفته، حفاظت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش داد. علاوه بر این عصاره چای سبز به نفع عملکرد ورزشی است.

 

ممکن است به کاهش قند خون کمک کند

کاتیشین در چای سبز، به خصوص EGCG، نشان داده شده است که به افزایش حساسیت به انسولین و تنظیم تولید قند خون، که هر دو می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد مفید است. عصاره چای سبز در افراد جوان، حساسیت به انسولین را 13٪ افزایش می‌دهد. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 17 مطالعه نشان داد که عصاره چای سبز در کاهش سطح قند خون ناشتا مفید است. همچنین می‌تواند سطح A1C هموگلوبین را پایین بیاورد که نشان دهنده میزان قند خون در طی 2-3 ماه گذشته است.

 

آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی

آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی

عصاره چای سبز در فرم‌های مایع، پودر و کپسول موجود است. عصاره مایع را می‌توان در آب رقیق کرد، در حالی که پودر را می‌توان مخلوط کرد. با این حال، طعم قوی دارد. دوز توصیه شده از عصاره چای سبز بین 250-500 میلی‌گرم در روز است. این مقدار را می‌توان از 3-5 فنجان چای سبز یا حدود 1.2 لیتر دریافت کرد. اما مهم است که بدانیم که مکمل‌های چای سبز چند نوع هستند بعضی از مکمل‌ها حاوی تنها برگ چای سبز خشک هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی اشکال جداگانه از یک یا چند کاتچین هستند.

کاتچین که بیشترین تاثیر را بر سلامتی عصاره چای سبز دارد، EGCG است. در نهایت، بهتر است عصاره چای سبز با غذا مصرف شود. مصرف بیش از دوز توصیه شده و یا با معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی کبد شود.

 

نتیجه گیری

با توجه به محتوای آنتی اکسیدان بالا، از مزیت چای سبز می‌توان به بهبود سلامتی و کمک به ترکیب و تناسب بدن اشاره کرد. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره چای سبز می‌تواند باعث کاهش وزن، تنظیم قند خون، پیشگیری از بیماری‌ها و بهبود عملکرد بدن شود.

همچنین می‌تواند به حفظ سلامتی پوست و کبد، کاهش میزان چربی خون، تنظیم فشار خون و بهبود سلامت مغز کمک کند. می‌توان آن را به صورت کپسول، مایع یا پودر مصرف کرد. دوز توصیه شده 250-500 میلی‌گرم در روز است و بهتر است با غذا مصرف شود اگر می‌خواهید بهداشت عمومی خود را بهبود بخشیده یا خطر بیماری را کاهش دهید، عصاره چای سبز یک راه آسان برای افزودن آنتی اکسیدانهای تقویت کننده سلامتی به رژیم غذایی شما است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید