رژیم غذایی دیابت

رژیم غذایی دیابت به سادگی یک برنامه غذایی سالم است که به شما کمک می کند قند خون خود را کنترل کنید. این مقاله به شما کمک می کند که به درستی رژیم خود را شروع کنید کمک به شروع شدن، از برنامه غذا خوردن سالم و شمارش کربوهیدرات ها است.

رژیم غذایی دیابت به معنای خوردن غذاهای سالم در مقادیر متوسط و خوردن غذاهای منظم است. رژیم غذایی دیابت یک برنامه غذایی سالم است که به طور طبیعی غنی از مواد مغذی و کم چربی و کالری است. عناصر کلیدی میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل است. در واقع، رژیم غذایی دیابت، بهترین برنامه غذایی برای اکثر افراد است.

هدف رژیم غذایی دیابت

اگر دچار دیابت یا پیش دیابت هستید، پزشک شما به شما توصیه می کند که یک متخصص تغذیه را برای کمک به یک برنامه غذای سالم داشته باشید این برنامه به شما کمک می کند قند خون (گلوکز) خود را کنترل کنید، وزن خود را کنترل کرده و عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و چربی های خون بالا را کنترل کنید.

هنگامی که کالری و چربی زیاد مصرف می کنید، بدن شما با ایجاد افزایش نامطلوب در گلوکز خون پاسخ می دهد. اگر قند خون در سطح مناسبی باقی نماند ، می تواند منجر به مشکلات جدی مانند سطح گلوکز خون شدید (hyperglycemia) و عوارض طولانی مدت مانند آسیب عصبی، کلیه و قلب شود.

با انتخاب گزینه های غذایی سالم و رعایت عادات غذایی می توانید سطح قند خون خود را در یک محدوده امن نگه دارید.

برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 2، کاهش وزن نیز می تواند کنترل قند خون را آسانتر کند و بسیاری از دیگر مزایای سلامتی را نیز ارائه می دهد. اگر شما نیاز به از دست دادن وزن دارید، رژیم غذایی دیابت یک روش خوب و منظم برای رسیدن به هدف شما است.

جزئیات رژیم غذایی دیابت

رژیم غذایی دیابت مبتنی بر سه وعده غذایی در روز است که به طور منظم مصرف می شود. این کمک می کند تا بدن شما بهتر انسولین تولید کرده یا از طریق دارو جذب کند.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند یک رژیم غذایی را با توجه به اهداف، سلیقه و شیوه زندگی خود بسازید. او همچنین می تواند با شما در مورد نحوه بهبود عادات غذایی کمک کند.
غذاهای توصیه شده برای بیماران دیابت

غذاهای توصیه شده برای بیماران دیابت

کالری های خود را با این غذاهای مغذی حساب کنید:

کربوهیدرات سالم در طی هضم، قندهای (کربوهیدراتهای ساده) و نشاسته (کربوهیدراتهای پیچیده) به گلوکز خون میرسند. تمرکز بر سلامتی کربوهیدرات ها، مانند میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس) و محصولات لبنی کم چرب.

غذاهای غنی از فیبر. فیبر غذایی شامل تمام قسمت هایی از غذاهای گیاهی است که بدن شما نمی تواند هضم یا جذب کند. فیبر میزان هضم بدن شما را کنترل می کند و قند خون را کنترل می کند. مواد غذایی با فیبر زیاد شامل سبزیجات، میوه ها، آجیل، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس)، آرد گندم کامل و سبوس گندم.

ماهی سالم خوردن ماهی سالم حداقل دو بار در هفته بسیار خوب است. ماهی می تواند یک جایگزین مناسب برای گوشت با چربی بالا باشد. به عنوان مثال، ماهک تن ، چربی اشباع شده و کلسترول کمتر از گوشت و مرغ دارند. ماهی هایی از قبیل ماهی قزل آلا، ماهی خاویار، ماهی تن وساردین ها ماهی های دریایی دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند که باعث کاهش سلامت قلب می شوند.

اجتناب از ماهی سرخ شده و ماهی با سطوح بالای جیوه، مانند ماهی های تیلفی، ماهی دزد دریایی و ماهی خال مخالی.

چربی های خوب. غذاهای حاوی چربی های غیر اشباع شده می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند. این شامل آوکادو، بادام، پسته گردو، زیتون، و روغن زیتون و کلزا و بادام زمینی می باشد. اما از خوردن آن نترسید، زیرا تمام چربی ها کالری زیادی دارند.

غذاهای ممنوعه برای بیماران دیابت

دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را با سرعت بخشیدن به توسعه شریان های مسدود شده افزایش می دهد. غذاهایی زیر می تواند در برابر هدف شما از رژیم غذایی سالم مضر باشد.

چربی اشباع شده محصولات لبنی با چربی و پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، هات داگ، سوسیس و گوشت خوک حاوی چربی های اشباع شده.

چربی های ترانس. این نوع چربی ها در میان غذاهای فرآوری شده، محصولات پخته، شیرینی و مارگارین می باشد. از این موارد اجتناب کنید.

کلسترول منابع کلسترول شامل محصولات لبنی با چربی و پروتئین های حیوانی با چربی بالا، زرده تخم مرغ، جگر و سایر گوشت های اندام است. هدف برای بیش از 200 میلیگرم (میلی گرم) کلسترول در روز است.

سدیم هدف روزانه کمتر از 2300 میلی گرم سدیم است. با این حال، اگر فشار خون بالا دارید، باید کمتر از 1500 میلی گرم سدیم در روز را هدف قرار دهید.

روش های متفاوت برای رژیم غذایی دیابت

چندین روش متفاوت برای ایجاد یک رژیم غذایی دیابت در دسترس است که به شما کمک می کند سطح قند خون خود را در حد نرمال نگه دارید. با کمک متخصص تغذیه، ممکن است یک یا ترکیبی از روشهای زیر برای شما کارساز باشد:

روش بشقاب انجمن دیابت آمریکا یک روش هفت گانه ساده برای برنامه ریزی غذا ارائه می دهد. که در اصل، در آن به خوردن سبزیجات بیشتر تمرکز می کند. هنگام تهیه بشقاب خود نیمی از آن را با سبزیجات، مانند اسفناج، هویج و گوجه فرنگی پر کنید. یک چهارم با یک پروتئین مانند گوشت خوک یا ماهی تن. ربع آخر را با یک آرد کامل یا مواد غذایی نشاسته ای پر کنید. مقداری ماست میوه ای یا آب نیز با غذا میل کنید

شمارش کربوهیدرات ها. از آنجا که کربوهیدرات ها به گلوکز می رسند، آنها بیشترین تاثیر را بر سطح قند خون دارند. برای کمک به کنترل قند خون خود، هر روز در فواصل منظم، به خصوص اگر شما داروهای دیابت یا انسولین مصرف می کنید، در حدود همان مقدار کربوهیدرات مصرف کنید.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما در مورد چگونگی اندازه گیری قطعات مواد غذایی و تبدیل شدن به خواننده تحصیل شده از برچسب های مواد غذایی توجه ویژه ای به اندازه و محتوای کربوهیدرات داده شود. اگر شما در حال مصرف انسولین هستید، او می تواند به شما در مورد چگونگی شمارش کربوهیدرات ها در هر وعده غذایی یا میان وعده آموزش دهد و میزان انسولین شما را بر اساس آن تنظیم کند.

تبادل لیست. متخصص تغذیه توصیه می کند که از فهرست غذا استفاده کنید تا به شما در برنامه ریزی غذا و تنقلات کمک کند. لیست ها توسط دسته ها، مانند کربوهیدرات ها، منابع پروتئین و چربی ها سازمان یافته است.

شاخص گلیسمی برخی از افراد مبتلا به دیابت از شاخص گلیکوزمی برای انتخاب غذاها، به ویژه کربوهیدرات استفاده می کنند. این روش غذاهای حاوی کربوهیدرات را بر اساس تاثیر آن بر میزان قند خون تنظیم می کند. با متخصص تغذیه خود در مورد این که آیا این روش ممکن است برای شما کار کند، صحبت کنید.

نمونه رژیم غذایی دیابت

هنگام برنامه ریزی غذا، اندازه و سطح فعالیت خود را در نظر بگیرید. منوی زیر برای کسی که نیاز به 1200 تا 1600 کالری در روز دارد طراحی شده است.

صبحانه نان گندم کامل(1 تکه متوسط) با 2 قاشق چای خوری ژله، 1/2 فنجان غلات گندم با یک فنجان شیر 1 درصد کم چرب، یک تکه میوه، قهوه

ناهار. پنیر و سبزیجات پیتا، سیب متوسط با 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی، آب

شام. سالمون با 1/2 قاشق چای خوری روغن نباتی، سیب زمینی پخته شده، 1/2 فنجان هویج، سالاد جانبی (1/1/2 فنجان اسفناج، 1/2 گوجه فرنگی، 1/4 فنجان فلفل خرد شده، 2 قاشق چای خوری روغن زیتون، 1/1 قاشق چای خوری سرکه)، چای

میان وعده. 1/2 فنجان پاپ کورن یا پرتقال با 1/2 فنجان پنیر کم چرب

نتایج

پیوستن به برنامه غذایی سالم بهترین راه برای کنترل سطح قند خون شما و جلوگیری از عوارض دیابت است. به غیر از مدیریت دیابت ، رژیم غذایی دیابت از مزایای دیگری نیز برخوردار است. از آنجا که رژیم غذایی دیابت توصیه می کند مقدار زیادی از میوه ها، سبزیجات و فیبرمصرف کنید، پس خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان را کاهش می دهد. و مصرف فراورده های لبنی کم چربی ممکن است خطر پوکی استخوان را در آینده کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید