آکنه چیست؟ چگونه شکل می گیرد؟درمان آکنه چیست؟

آکنه، بیماری پوستی است که روی صورت یا بدن به شکل جوش، دانه های سرسیاه، سرسفید، یا کومدون ایجاد می شود. آکنه زمانی پدید می آید که غدد سباسه  بیش از حد فعال شوند و سبوم را بیش از حد تولید نمایند.

هنگامی که سبوم بیش از اندازه تولید شود و سلول های مرده پوست تجمع داشته باشد، منافذ پوست مسدود می گردد. در ادامه باکتری ها در داخل منافذ به دام افتاده، تکثیر کرده و باعث تورم، قرمزی و در نهایت آکنه می شوند. با وجودی که اثرات آکنه اغلب خطرناک نیست، با این وجود می تواند باعث ایجاد اسکار گردد.

یکی از دلایل ایجاد آکنه تغییرات هورمونی است. که اغلب در نوجوانان در حال بلوغ، یا زنان با مشکلات قاعدگی و یا در دوران حاملگی دیده می شود.

آکنه می تواند به دلیل تغییر در عادات زندگی، استفاده از لوازم آرایشی بی کیفیت، قرار گرفتن در شرایط استرس زا و یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری ایجاد گردد.

 عوامل دیگر ایجاد آکنه:

? رژیم غذایی:

غذاهای چرب اغلب در مورد ایجاد آکنه متهم هستند، اما شواهد علمی کمی برای اثبات یک ارتباط بین این غذاها و ایجاد آکنه وجود دارد. با این حال، ارتباط بین مصرف محصولات مربوط به فراورده های لبنی و ایجاد آکنه از لحاظ علمی ثابت گشته است.

? پوست کثیف:

تصور بر این است که آکنه معمولا به دلیل کثیفی و یا تمیز نبودن ایجاد می شود، اما باکتری عامل آکنه ( p. acnes ) از کثیفی منشا نمی گیرد. p. acnes به طور طبیعی در فولیکولهای پوست سالم وجود دارد، اما اگر سبوم در منافذ مسدود انباشته شود، باکتریها تکثیر شده و در نهایت منجر به ایجاد آکنه می شود.

آیا می توانم جوش های

 آیا می توانم جوش های خود را با فشار دست تخلیه کنم؟

خیر!

فشردن جوش ها، باکتری ها را نواحی عمیق تر پوست هل میدهد و باعث التهاب و اسکار بیشتر می گردد.

 چطور می شود آکنه یا اسکار آکنه خود را درمان کنیم؟

بهترین و موثرترین راه برای درمان آکنه و یا ترمیم جای جوش، پیگیری درمان در یک مرکز پزشکی تخصصی و مراجعه به پزشک متخصص است. پس از ارزیابی وضعیت پوست شما توسط پزشک متخصص، ما با توجه به شرایط شما، بهترین پروتکل شخصی درمان آکنه را برای شما توصیه و تجویز خواهیم کرد.

چطور می شود آکنه یا اسکار آکنه خود را درمان کنیم؟

 درمان اسکار آکنه با توجه به شرایط و وضعیت پوست شما می تواند متفاوت باشد:

? محصولات مراقبت پوست

? داروهای موضعی

? نور درمانی

? لیزر درمانی

? لایه برداری شیمیایی

? میکرونیدلینگ

? لایه برداری مکانیکی

? داروهای خوراکی

? تخلیه جوش ها

 جهت مشاوره رایگان با پزشکان متخصص و مجرب مرکز تخصصی اکسیر مرکزی همین حالا با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید