میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ که به درمان تحریک کلاژن سازی نیز معروف است روشی است جدید که نتایج درخشانی را در درمان ضایعات پوستی و زیبایی بدست آورده است در واقع نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می گردد.

این روش بطور حیرت انگیزی باعث بالارفتن غلظت کلاژن در پوست می‌گردد و در عین حال باعث منظم شدن رشته های کلاژن و الاستین در پوست آسیب دیده می شود.

 

مکانیسم این دستگاه چیست؟

طی فرآیند میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن های بسیار ریز، میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می گردد. ورود سوزن ها به داخل پوست، منجر به افزایش انتشار فاکتور رشد از فیبروبلاست ها، پلاکتهای خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد آلفا و بتا می گردد. همچنین با تحریک فیبروبلاست ها کلاژنهای نوع 1 و 3 تولید می شود.

همچنین استفاده از این روش موجب افزایش پلاکتها بطور طبیعی می شود، نه بطور مصنوعی (مثل PRP که فقط تجمع پلاسماست و پلاکت های خون انتقال داده شده به علت فشار ضربه ای سرعت بالای سانتریفیوژ به راحتی می کشد و هنوز هیچ روش علمی و دستگاهی اختراع نشده که تفاوت پلاکتهای مرده و زنده را تشخیص دهد. در واقع نظریه ابر پلاکتی می تواند فقط تجمع پلاکتهای مرده باشد و تمام این پارامترها و نتایج ضعیف PRP است که متخصصان را بر آن داشته که PRP را بیش از 50% اثربخش ندانند.)

نحوه کار میکرونیدلینگ

نحوه کار میکرونیدلینگ

برای درمان بیماریهای مختلف پوستی همچون اسکار آکنه، اسکار جراحی، اسکار سوختگی، استریا و گودی زیر چشم درماپن (ساخت کشور ایتالیا و تنها دستگاه دارای تاییدیه FDAامریکا با 6000 بار در دقیقه ضربه از عمق 0.5mm تا 2.5mm نفوذ می کند. نفوذ سوزن بداخل پوست می بایست در حدی باشد که خونریزی های ظریف داخل پوستی (pin point bleeding) ایجاد گردد. در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی شود. فیبروبلاست ها تحریک می شوند تا کلاژن های نوع 1 و 3 را بسازند و با افزایش پلاکتها، بطور طبیعی self healing انجام شده و سلولهای تازه و شاداب را جایگزین می کند.

ویژگی این دستگاه کاربرد درمانی گسترده آن بدون هیچ عارضه جانبی می باشد. طی 3 الی 4 جلسه 80% بهبودی ایجاد می شود. بر خلاف مدلهای چینی، کره ای و آلمانی که بخاطر قطر ضخیم نیدل های 0.3mm کبودی و درد شدید دارند و همچنین بعلت سرعت پایین 20 الی 30 بار در ثانیه بر روی اپیدرم خراش و اسکار به جا میگذارد، کار با دستگاه درماپن بدون هیچگونه عارضه پوستی همراه خواهد بود.

 

مزایای تکنیک میکرونیدلینگ:

1- کاهش ریسک PIH

2- قابل استفاده برای تیپ های پوستی متفاوت (Fitzpatrick I-V)

3- بسته شدن سریع کانالهای ایجاد شده و ریسک پایین

4- دوره نقاهت کوتاه مدت

5- افزایش ضخامت اپیدرم

6- افزایش رهایش فاکتورهای رشد، کلاژن و الاستین

کاربردهای میکرونیدلینگ

موارد کاربرد میکرونیدلینگ:

1- جوانسازی پوست

2- اسکار آتروفیک و هایپرتروفیک

3- اسکار آکنه

4- اسکار جراحی

5- اسکار سوختگی

6- استریا (Stretch marks)

7- کاهش چین و چروک

8- رفع افتادگی پوست

9- تحریک رویش مو

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید