نحوه انجام پی آر پی (PRP)

پی آر پی چیست و چگونه باعث جوانسازی پوست می‌شود؟

برای درمان به روش پی آر پی (PRP)، در ابتدا مقدار اندکی خون از بیمار گرفته می‌شود خون گرفته شده در کیت‌های مخصوص قرار می‌گیرد تا خون در دمای اتاق آسیبی نبیند سپس برای آماده‌ سازی؛ کیت‌های مخصوص در سانتریفیوژ قرار داده می‌شود که نتیجه آن؛ جداسازی گلبول‌های سفید و  قرمز از پلاسمای خون است پلاکت‌های جدا شده حاوی عامل‌های رشد و ترمیم بافت‌ها هستند که ترمیم سلولی را در پوست تحریک می‌کند و غلظت پلاکت‌های موجود در نحوه انجام پی آر پی به نسبت پلاکت‌های موجود در خون طبیعی چند برابر است. حال بخش‌های مورد نظر برای انجام PRP نشانه گذاری می‌شود.

 

PRP آماده شده در نواحی مورد نظر توسط پزشک تزریق خواهد شد.

پوست این نواحی باید با مواد استریل تمیز شده و با داروهای بی حسی تزریق شده بیمار متوجه تزریق نخواهد شد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی اکسیر مرکزی، پیش از شروع عمل پوست را به طور موضعی بی‌ حس می‌کنند و در صورت تمایل بیمار و آرام ‌بخش تزریق می‌نمایند. در این مرحله پی آر پی (PRP)  و (ACell)  را با هم ترکیب و به ناحیه آسیب دیده پوست از جمله اسکارهای جراحی و سوختگی‌ها و جوانسازی پوست و در قسمت سر برای درمان ریزش مو، استخوان، تاندون، عضله و دیگر نواحی باشد، تزریق می‌شود.

 

با تزریق پی آر پی در قسمت‌های وارد شده التهاب ایجاد می‌شود.

  • که این علامت، نشانه آغاز فرآیند درمان در بافت‌ها است. احساس سوزش حین تزریق در قسمت‌های تزریق شده طبیعی است.

 

پروتئین‌های موجود در PRP باعث ایجاد کلاژن‌سازی در ناحیه تزریق خواهد شد.

برای جذب کردن سلول‌های دیگر مثل فیبروسیت پیام‌هایی را می‌فرستند. فیبروسیت‌ها با پروتئینی کردن ناحیه مورد نظر باعث می‌شوند که کلاژن‌های جدید در آنجا ایجاد شود. چگونگی واکنش بیماران به عمل متفاوت است و به توانایی ذاتی التیام ‌بخشی هر بدن بستگی دارد. با کلاژن‌های طبیعی ساخته شده بافت‌ها بازسازی می‌شوند و تاندون‌ها محکم می‌شوند. این فرآیند به مدت شش هفته زمان می‌برد. بیماران بهتر است بعد از این مدت حرکت‌های توان بخشی ناحیه موردنظر را آغاز کنند. الیاف کلاژن‌های موجود در تاندون با آسیب دیدگی یا استفاده بیش از اندازه عضلات دچار پارگی می‌شوند و التهاب‌های ایجاد شده که به آن التهاب تاندون می‌گویند با درد همراه خواهد بود. التهاب تاندون در قسمت‌های زانوها، شانه‌ها، مچ پا، آرنج و ماهیچه‌های ساق پا بسیار شایع است.

 

مراحل انجام پی آر پی

برای کنترل دردها توصیه می‌شود:

  • از کیسه‌ی یخ در چند روز اول پس از تزریق استفاده کنید.
  • اما استفاده از یخ بعد از یکی دو روز نباید انجام شود.

بهبود چشمگیری پس از ۲ تا ۳ ماه حاصل می‌شود. این عمل را می‌توان با توجه به شدت واکنش بروز یافته هر ۴ تا ۶ ماه یک بار تکرار کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید