کهیر چیست؟

کهیر چیست؟

کهیر بیماری شایعی است که با بروز برآمدگی‌ها و ورم‌های قرمزرنگ خارش دار روی بدن مشخص می‌شود. این تورم‌ها معمولا طی چند ساعت محو می‌شوند و در این حین ممکن است ضایعات جدید دیگری جایگزین ضایعات محو شده شوند معمولا با خارش شدید و گاهی اوقات با حس سوزش همراه است. به علت رها شدن هیستامین از لایه‌های فوقانی پوست ایجاد می‌شود. گاهی تورم کهیر عمقی بوده، چشم، لب‌ها و زبان را درگیر می‌کند که به آن آنژیوادم می‌گویند. کهیر را به اشکال حاد و مزمن تقسیم می‌کنند.

  • کهیرحاد، هنگامیست که کمتر از 6 هفته طول کشیده باشد.
  • کهیرمزمن، هنگامیست که بیش از 6 هفته تداوم داشته باشد.

چه عواملی باعث ایجاد کهیر حاد می‌شوند؟

گاهی اوقات یک عامل مشخص وجود دارد همانند یک عفونت ویروسی، یک واکنش دارویی کهیری یا گزش حشرات. شایع‌ترین داروهایی که ایجاد کهیر حاد می‌کنند عبارتند از آنتی‌بیوتیک‌ها‌ (بخصوص پنی سیلین و سولفونامید‌ها)، مسکن‌ها (مثل آسپیرین و آیبو بروفن)، مخدرها، رنگ‌های حاجب مورد مصرف در رادیولوژی، دیورتیکها و کدئین. خوراکیهای شایع کهیرزا عبارتند از شیر، تخم مرغ، ماهی، صدف، آجیل، شکلات و توت فرنگی. همچنین افزودنی‌های غذایی همانند سالیسیلات‌ها و بنزوآت‌ها هم ممکن است عامل کهیر باشند. با این حال، در بسیاری از موارد هیچ عامل مشخصی پیدا نمی‌شود و خیلی به ندرت، واکنش آلرژیک حاد که آنافیلاکسی نامیده میشود و نیاز به درمان اورژانس دارد رخ می‌دهد.

 

چه عواملی باعث ایجاد کهیر مزمن می‌شوند؟

علت کهیر پوستی مزمن معمولا نامشخص است، هرچند گاهی از اوقات ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای دیگر باشد. استرس‌های روحی ممکن است از علل عود باشند. کهیر مزمن ممکن است همچنین به علت استرس‌های فیزیکی چون فشار، سرما، گرما، نور آفتاب یا ورزش ایجاد شوند؛ که کهیر فیزیکی نامیده می‌شوند.

برای درمان و پیشگیری از کهیر چه می توان کرد؟

برای درمان و پیشگیری از کهیر چه می توان کرد؟

فهرستی از تمام داروها و ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید در اختیار پزشک خود قرار دهید. تست‌های آلرژی غالبا بسیار گران هستند و در نهایت هم به لیستی از آلرژن ها منتهی می‌شوند که عملا ارتباطی با بیماری شما ندارند. در صورت امکان، علت کهیر می‌بایست پیدا شده و مرتفع شود. بیمارانی که واکنش شدید آنافیلاکسی دارند می‌بایست دستبند هشدار به دست داشته باشند. مواد حاوی آسپیرین، آیبوبروفن و مخدرها همگی باعث آزادسازی هیستامین و ایجاد کهیر حاد و مزمن شده، نباید در افراد مبتلا به کهیر مصرف شوند در افرادی که کهیر فیزیکی دارند از پوشیدن البسه تنگ و نیز استحمام با آب داغ خودداری شود.

میتوان لیستی از غذاهایی که ممکن است باعث کهیر باشند تهیه کرد، هرچند غالبا چندان کمک کننده نخواهد بود. اصل کلی در درمان کهیر مزمن استفاده از آنتی هیستامین‌های خوراکی است. آنتی‌هیستامین‌ها میزان خارش را کم می‌کنند، تورم را برطرف کرده و معمولا زمان بهبود را کوتاه می‌کنند، هرچند ممکن است به طور کامل کهیر را برطرف نکنند. آنتی هیستامین‌ها داروهای نسبتا بی عارضه‌ای هستند و باید بطور منظم و گاه طولانی استفاده شوند. گاهی اوقات برای شکستن سیکل این بیماری، می‌توان به طور کوتاه مدت از استیروئیدهای خوراکی (کورتون) استفاده کرد، اما باید توجه داشت که استفاده طولانی مدت کورتون با عوارض زیادی همراه بوده و در درمان توصیه نمی‌شود. خوشبختانه در اغلب موارد به تدریج خود به خود از بین می‌رود.

 

آیا کهیر خطرناک است؟

این بیماری با عنوان Urticaria  اورتیکار شناخته می‌شود. تورم قرمز، برجسته و اغلب خارش دار با اندازه‌های مختلف که در پوست ظاهر و سپس ناپدید می‌شوند. کهیر یک واکنش آلرژیک حادیامزمن به شکل تورم‌ دانه‌های گرد سرخ بر روی پوست که با خارش شدید همراه است. این بیماری به شکل تکه‌ای یا حلقه‌ای روی پوست ظاهر می‌شود، به شکل گروهی بوده و مثل جوش‌های قرمز متورم‌اند. وقتی این تاولها زیادند از قسمتی که هستند محو می‌گردند و درقسمت دیگر بدن ظاهر می‌شوند. تولید ماده هیستامین در بدن دلیلی برای بوجود آمدن این جوش‌های قرمز است. در صورت مصرف و یا تماس داشتن با مواد حساسیت‌زا این ماده در بدن آزاد می‌شود. کهیر بیماری شایعی است که در مراقبت‌های اولیه تشخیص داده و درمان می‌شود.

کهیر با تورم‌های برجسته بشدت خارش‌دار با حدود مشخص (ادم پوست سطحی) که قطر تیپیک آنها ۲-۱ سانتی‌متر است، مشخص می‌گردد هرچند اندازه آنها می‌تواند متفاوت باشد و ممکن است به هم بپیوندند؛ آنها می‌توانند کم‌رنگ تا قرمز پررنگ نیز به نظر برسند این بیماری می‌تواند با یا بدون آنژیو‌ادم رخ دهد که عبارت است از ادم غیرگوده‌گذار و موضعی بافت زیر جلدی یا بینابینی که ممکن است دردناک و گرم باشد. این بیماری می‌تواند باعث اختلال شدیدی در کار، مدرسه و کارهای منزل گردد. هرچند کهیر و آنژیوادم angioedema به طور معمول خوش‌خیم و خود محدود شونده هستند، می‌توانند علایم آنافیلاکسی باشند یا ممکن است نشانگر یک اورژانس پزشکی یا به ندرت بیماری زمینه‌ای مهمی باشند.

آنژیوادما  angioedema یا تورم رگی، باعث تورم عمیق‌تر در سطح پوست به خصوص اطراف لب و چشم می‌گردد.

یک حالت وخیم‌تر (آنژیوادمای ارثی) غیر شایع بوده و به طور ناگهانی، شدید و سریع باعث تورم صورت، بازو، ساق پا، اندا‌م‌ها، دستگاه تناسلی، مجاری هوایی و دستگاه گوارش می‌گردد.

توصیه های پزشکی

توصیه‌های پزشکی:

در صورتی که مبتلا به کهیر پوستی یا ضایعه مشکوک روی پوست هستید.

  1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
  2. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان ضایعات پوستی نکنید.
  3. مهمترین اقدام برای کنترل این بیماری پوستی؛ شناسایی عامل زمینه‌ساز و کنترل آن می‌باشد.
  4. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک بیماری به پزشک مراجعه کنید.
  5. ممکن است نیاز به نمونه‌برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.
  6. کنترل این بیماری گاهی مواقع بسیار دشوار است. در گروهی از افراد با علائم تنفسی درمان اورژانسی لازم است لذا بدون اتلاف وقت برای درمان به اورژانس نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید